#357 Newsy z dnia 11.07.2018
Ze środowych wydarzeń: Filipiny wzbogacą się na wydawaniu licencji krypto giełdom; Opera wprowadza wbudowany krypto portfel; Blockchainowy smartfon ze Szwajcarii; The Pirate Bay wprowadza na swoją stronę koparkę Monero; Giełda bez dużych ruchów.
• Filipiny wzbogacą się na wydawaniu licencji krypto giełdom:
Władza, która sprawuje nadzór nad specjalną strefą ekonomiczną Filipin, the Philippines Cagayan Special Economic Zone and Freeport, planuje zarobić 67 mln dolarów na wydawaniu licencji giełdom kryptowalut.
Według raportu rządowej agencji prasowej, Cagayan Economic Zone Authority (CEZA) ogłosiła, że właśnie przyznała giełdzie kryptograficznej z Hongkongu główną licencję na prowadzenie działalności. CEZA zaznaczyła, że jest to jedna z 25 głównych licencji, które przekaże kryptograficznym platformom transakcyjnym. Każda z tych autoryzowanych firm będzie miała możliwość wydania co najmniej czterech zwykłych licencji, podaje raport.
Starszy zastępca administratora agencji, Raymundo Roquero, powiedział, że CEZA pobiera opłatę w wysokości 360.000 dolarów za główną licencję i 85.000 dolarów za zwykłą licencję. W raporcie jednak nie wyjaśniono jeszcze większych różnic między tymi dwoma typami licencji. Dodał, że poprzez wielopoziomowy model licencjonowania giełd władza spodziewa się zarobić 3,6 mld pesos, czyli około 67 mln dolarów.
Roquero wskazał, że CEZA otrzymała dotychczas 70 wniosków i wyda więcej licencji w nadchodzących miesiącach, zważając na fakt, iż sześć z nich już uiściło opłatę licencyjną.
W ramach wymaganych warunków potrzebnych do otrzymania licencji, giełdy kryptograficzne zarejestrowane w specjalnej strefie ekonomicznej muszą również lokalnie zainwestować co najmniej 1 mln dolarów w ciągu dwóch lat i mieć biuro na Filipinach.
• Opera wprowadza wbudowany krypto portfel:
Zgodnie z komunikatem prasowym przeglądarka Opera na Androida uruchamia prywatną wersję beta, która będzie zawierała wbudowany portfel kryptograficzny.
Opera już wcześniej weszła w przestrzeń kryptograficzną, jako że zarówno ich przeglądarki internetowe jak i mobilne od stycznia zawierają oprogramowanie anty-cryptojacking. Portfel kryptograficzny Opery będzie obsługiwał interfejs API Ethereum Web3 i będzie zintegrowany z „domyślnym WebView”. Informacja prasowa zwraca uwagę, że tokeny będą automatycznie dodawane do portfela.
Stając się pierwszą dużą przeglądarką, która otwiera się na Web 3.0, [Opera czyni] Internet przyszłości bardziej dostępnym. […] Mamy nadzieję, że przyspieszy to przejście kryptowalut od spekulacji i inwestycji do wykorzystywania w rzeczywistych płatnościach i transakcjach w codziennym życiu naszych użytkowników.
– mówi Product Manager Charles Hamel.
Opera uruchomiła swoją Android Opera Mini Browser w 2015 r., z zamiarem powiększenia bazy użytkowników do 250 mln w 2017 r. Według danych z czerwca 2018 r., Opera ma 3,5-procentowy udział w użytkowaniu wszystkich przeglądarek na świecie, co daje 4,55% udziału w mobilnych przeglądarkach na całym świecie.
• Blockchainowy smartfon ze Szwajcarii:
Sirin Labs, szwajcarska firma produkująca smartfony, w listopadzie tego roku wyda telefon oparty na technologii Blockchain. W grudniu 2017 r. Sirin Labs podczas wstępnej oferty monetarnej (ICO) zebrała na projekt 157.8 mln dolarów, z czego 110 mln dolarów zostało zgromadzone w ciągu pierwszych 24 godzin.
W 2016 r. Sirin Labs wydała również smartfon zorientowany na prywatność, którego cena rynkowa wyniosła 16.000 dolarów. Nowy telefon oparty na technologii Blockchain, nazwany Finney, ma wejść na rynek z oczekiwaną ceną 1.000 dolarów, podaje Sirin Labs.
Bazując na systemie Android, Finney będzie działał na systemie SIRIN OS i będzie zawierał zimny krypto portfel, usługę konwersji tokenów (TCS) i sklep zdecentralizowanych aplikacji (DApp). Telefon będzie produkowany w tajwańskiej grupie Foxconn Technology – głównym producencie produktów Apple, Google, Cisco, Huawei i Amazon.
Według Nimroda Maya, dyrektora ds. Marketingu w Sirin Labs, Finney będzie działał na wielowarstwowym pakiecie cyberbezpieczeństwa, który uniemożliwi użytkownikom na przykład podłączenie się do oszukańczej sieci.
May powiedział, że firma zamierza otworzyć własne sklepy na całym świecie – m.in w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii. Zauważył również, że Sirin Labs planuje opracować własny komputer osobisty oparty na technologii Blockchain, który będzie jeszcze tańszy niż telefon.
Cointelegraph informował w kwietniu, że Sirin Labs ma nadzieję na udzielenie licencji na swoją technologię innym producentom telefonów. Według niepotwierdzonego źródła, chiński Huawei jest zainteresowany licencją na system operacyjny SIRIN OS o otwartym kodzie źródłowym w celu opracowania własnego Blockchainowego smartfona, który będzie mógł obsługiwać DApps.
• ThePirateBay wprowadza na swoją stronę koparkę Monero:
Strona z torrentami The Pirate Bay wprowadziła z życie swój plan wykorzystywania mocy obliczeniowej odwiedzających do wydobywania kryptowalut.
W notce, która ostatnio została dodana u spodu strony głównej czytamy, że „wchodząc na TPB, zgadzasz się na wydobywanie [monero] korzystając z twojego CPU. Jeśli się nie zgadzasz się, odejdź teraz lub zainstaluj AdBlocker.”
Wiadomość ta pojawia się kilka miesięcy po tym, jak administratorzy strony napisali we wrześniu na blogu, że testują koparkę Javascript do Monero, starając się, jak to ujęli, „pozbyć się wszystkich reklam”.
Był to kontrowersyjny ruch wykonany przez równie kontrowersyjną stronę internetową, która jest solą w oku wielu rządów krajowych za swoją rolę w ułatwianiu dzieleniu się plikami w Internecie. Pomimo faktu, iż test był ograniczony, wielu odwiedzających skarżyło się, że ich moc obliczeniowa była wykorzystywana do wydobywania XMR.
Nowe podejście strony torrentowej stanowi rodzaj tzw. „crypto-jackingu”, który jest w swojej naturze dobrowolny. Faktem jest, że inne organizacje, w tym Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), zwróciły się do oprogramowania Coinhive o otwartym kodzie źródłowym jako źródła dochodów – jednak w tym przypadku dochody są przeznaczane na cele dobroczynne.
• Giełda bez dużych ruchów:
Rynek kryptowalut po upływie doby wykazuje mieszane nastroje pod względem wzrostów i spadków, jednak wszystkie ruchy pozostają nieznaczne. Bitcoin i Ethereum notują wzrost na poziomie 0,3%, a spadek XRP oraz Bitcoin Cash i EOS kolejno o 0,3%, 0,1% i 3,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się jedynie o 0,5 mld dolarów i wynosi obecnie 253,4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 12,3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.