#372 Newsy z dnia 26.07.2018
Z czwartkowych wydarzeń: Nowa waluta Wenezueli będzie powiązana z Petro; Iran przygotowuje się na wydanie narodowego tokena; Szwajcarskie władze prowadzą dochodzenie ws dużego ICO; Chiński portal społecznościowy wyda własny token; Nieduże wzrosty na giełdach.
• Nowa waluta Wenezueli będzie powiązana z Petro:
Wenezuela zastępuje swoją walutę krajową, boliwara, nową, która będzie podobno połączona z kontrowersyjnym tokenem tego kraju – „petro”. Nowy bolívar soberano (lub suwerenny boliwar) ma wejść na rynek w przyszłym miesiącu, zgodnie z oświadczeniem prezydenta kraju, Nicolasa Maduro (na zdj.).
Poza stwierdzeniem, że suwerenny boliwar będzie „zakotwiczony” w petro Maduro zauważył, że kraj odejmie pięć zer od boliwara a nie trzy, jak pierwotnie planowano, podaje Reuters. Celem tego ruchu jest przeciwdziałanie rosnącej inflacji, która w tym roku ma wzrosnąć do miliona procent – czytamy w artykule.
Konwersja gospodarcza rozpocznie się 20 sierpnia, zdecydowanie wraz z emisją nowego Suwerennego Boliwara […], który będzie miał nową metodę kotwiczenia Petro. […] Nowa waluta zmieni sytuację finansową kraju w radykalny sposób. Mamy właściwą wizję przyszłości ekonomicznej w Wenezueli i ją osiągniemy.
– powiedział prezydent.
Dodał, że petro „zostanie skonsolidowane technologicznie i finansowo” oraz „przeniknie całą krajową i międzynarodową działalność gospodarczą”.
Token przez kongres opozycyjny został określony jako nielegalny. Pomimo tego przed jego wprowadzeniem na rynek, petro coraz bardziej wnika w finanse kraju, kiedy to prezydent starał się zapewnić jego użyteczność dla społeczeństwa. W lutym poprosił banki w kraju o wydobywanie i korzystanie z petro, a także nakazał kilku przedsiębiorstwom państwowym przekształcenie procentu ich sprzedaży i zakupów w token.
Maduro pierwotnie stwierdził, że około 100 mln żetonów (wartych domniemanie 6 mld dolarów) zostanie wydanych w celu sprostania sankcjom finansowym nałożonym przez Stany Zjednoczone. W marcu USA odpowiedziały – Donald Trump podpisał nakaz wykonawczy nakładający nowe sankcje przeciwko Wenezueli.
• Iran przygotowuje się na wydanie narodowego tokena:
Iran potwierdził, że będzie dążyć do stworzenia własnej, wydanej przez państwo kryptowaluty, aby móc ominąć nadchodzące ze strony USA sankcje, jak podają lokalne media Press TV.
Alireza Daliri, zastępca kierownictwa w Dyrekcji ds. Naukowo-Technicznych, powiedział, że plany dotyczące stworzenia działającej cyfrowej waluty są już na porządku dziennym.
Próbujemy przygotować podstawy do korzystania z krajowej waluty cyfrowej w państwie. Ta waluta ułatwiłaby transfer pieniędzy do i z dowolnego miejsca na świecie. Poza tym może nam pomóc w czasie nałożenia sankcji.
– mówi Daliri.
Szczegóły techniczne dotyczące kryptowaluty narodowej pozostają nieznane. Wiadomo jednak, że zaszyfrowany klucz dla krajowego systemu bankowego może być wprowadzony prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy po usunięciu niespójności.
Wiadomości o tym, że Iran chce wydać krajową kryptowalutę pojawiły się kilka miesięcy wcześniej, kiedy to zbliżający się powrót sankcji ze Stanów Zjednoczonych poskutkował zwiększeniem się liczby wezwań do podjęcia środków zapobiegawczych. Władze tego kraju wypowiedziały się wcześniej przeciwko publicznym kryptowalutom, takim jak Bitcoin, a w kwietniu zakazały bankom zajmowania się nimi.
• Szwajcarskie władze prowadzą dochodzenie ws dużego ICO:
Szwajcarski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FINMA) ogłosił w czwartek, że prowadzi dochodzenie w sprawie startupu Blockchainowego Envion AG za potencjalne złamanie zasad rynku finansowego za pośrednictwem wstępnej oferty monetarnej (ICO). Envion, który zebrał 100 mln dolarów w swoim ICO, rzekomo złamał prawo bankowe przyjmując depozyty publiczne w zamian za swój token EVN, mimo że takie transakcje nie są dozwolone.
Dotychczasowe dochodzenia FINMA wskazują, że w kontekście ICO, Envion AG zaakceptował środki w wysokości około stu milionów franków od ponad 30.000 inwestorów w zamian za wydawanie tokenów EVN w formie obligacji.
– oświadcza regulator.
Postępowanie egzekucyjne nie jest jedyną przeszkodą dla startupu, który był w stanie zawieszenia od miesięcy po tym, jak jego kierownictwo zaczęło oskarżać się nawzajem o wykroczenia.
New York Times poinformował w maju, że główny dyrektor firmy, Matthias Woestmann, twierdził, że założyciele wygenerowali dodatkowe tokeny EVN. Z drugiej strony założyciele twierdzili, że Woestmann przejął kontrolę nad firmą i naruszył swoją umowę.
• Chiński portal społecznościowy wyda własny token:
Jedna z dwudziestu pięciu największych chińskich stron internetowych, portal społecznościowy Tianya Club, ogłosił, że wydaje wewnętrzny token oparty na technologii Blockchain.
W poście na swoim blogu Tianya stwierdziła, że 90-miliardowe Tianyan Tokens (TYT) będą działały jako rodzaj systemu nagród i będą działały równolegle z istniejącym tokenem Tianya Diamond, który nie jest kryptograficzny.
Pod warunkiem, że użytkownicy mają wystarczającą liczbę Tianya Diamond, otrzymają TYT, przy czym 80 procent dostaw zostanie rozdzielonych między członków. Pozostałe 20 procent zostanie przeznaczone na wymagania operacyjne.
Po pół roku badań i projektowania, po wielu rundach komunikacji z użytkownikami, podsystem Tianya oparty na technologii Blockchain nabrał kształtów i 8 sierpnia zostanie uruchomiony dla społeczeństwa. […] TYT był rezultatem tego, że platforma przestrzegała ducha konsensusu Blockchain, współtworzenia i decentralizacji opartej na technologii Blockchain w celu rekonstrukcji ekosystemu społeczności Tianya.
– czytamy w poście.
Podczas gdy specyfikacje techniczne dotyczące TYT pozostają nieujawnione, wydanie pojawia się w momencie, gdy wstępne oferty monetarne pozostają zabronione w Chinach. Z tego względu, poza wykorzystaniem jako forma statusu, TYT może nie funkcjonować jako altcoin, którym można handlować.
• Nieduże wzrosty na giełdach:
Po upływie doby, rynki kryptowalut wykazują nieznaczne wzrosty cen kryptowalut. Z top 10 kryptowalut, znikome spadki zanotowały jedynie XRP oraz Bitcoin Cash, kolejno o 0,2% i 0,1%. Pozostałe kryptowaluty z czołówki widnieją na zielono – Bitcoin notuje wzrost wartości na poziomie 1%, Ethereum 1,2% a EOS 1,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 300 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 14 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.