#373 Newsy z dnia 27.07.2018
Z piątkowych wydarzeń: Monex planuje otworzyć platformę handlową w USA; Szwajcaria rozpoczęła postępowanie przeciwko firmie krypto; Ponowne odrzucenie wniosku giełdy Gemini; Gigantyczne zwroty z inwestycji w kryptowaluty w 2017 roku; Duże wahania na giełdach.
• Monex planuje otworzyć platformę handlową w USA:
Według dzisiejszych doniesień Cointelegraph Japan, internetowy broker Monex Group, który wiosną wykupił zhackowaną japońską giełdę kryptowalut Coincheck, planuje uruchomić platformę handlową, której siedziba będzie znajdować się w USA.
Podsumowanie danych z piątkowego briefingu finansowego potwierdza plany ustanowienia TradeStation Crypto Inc. jako skoncentrowanej na kryptowalutach spółki zależnej maklerskiej firmy handlowej TradeStation, którą Monex nabyła w 2011 r.
Dyrektor generalny Monex, Oki Matsumoto, zasygnalizował także, że Coincheck – wykupiony w kwietniu przez Monex za około 33 mln dolarów – powinien zacząć w pełni funkcjonować w przyszłym miesiącu.
Początkowo Matsumoto prognozował otwarcie Coincheck na czerwiec, ale opóźnienia w uzyskaniu licencji od japońskiego organu nadzoru finansowego – Financial Services Authority (FSA) spowodowały, że sprawa została zepchnięta na dalszy plan. Dyrektor generalny jest pewny, że uzyska licencję od FSA, oraz dodał, że Monex „zakończył już inwestycje w bezpieczeństwo cybernetyczne i kontrolę wewnętrzną”.
Coincheck kontynuuje swoją działalność dzięki przejęciu przez Monex, tym razem ściśle przestrzegając wymogów regulacyjnych. Platforma po ataku hakerskim w styczniu straciła 534 mln dolarów – największym ataku, jaki do tej pory widział przemysł krypto.
W maju z Coincheck usunięto cztery altcoiny skupione na anonimowości, a także ogłoszono plany rozszerzenia działalności na rynek amerykański.
Może się wydawać, że Japonia przoduje w kryptografii, jednak pod względem decydowania o tym, co jest papierem wartościowym lub tokenem i przyciągania inwestorów instytucjonalnych, Stany Zjednoczone i Europa posuwają się naprzód.
– mówił wówczas Matsumoto.
• Szwajcaria rozpoczęła postępowanie przeciwko firmie krypto:
Szwajcarski Urząd Nadzoru nad Rynkiem Finansowym (FINMA) rozpoczął postępowanie egzekucyjne przeciwko firmie zajmującej się kryptografią, Envion AG, w związku z potencjalnie nieautoryzowanym wprowadzeniem tokena, jak podaje dziś FINMA.
Firma Envion AG z siedzibą w Szwajcarii jest przedsiębiorstwem wydobywczym poza siecią, które twierdzi, że wykorzystuje zdecentralizowaną, czystą energię do zasilania mobilnych jednostek wydobywczych, a w połowie stycznia tego roku ukończyło swoje miesięczne ICO na token EVN.
Dochodzenie przeprowadzone przez FINMA w tej sprawie sugeruje, że w kontekście ICO, Envion AG zaakceptował około 100 mln franków od ponad 30.000 inwestorów w zamian za wydawanie tokenów EVN „w formie obligacji”. Regulator wyjaśnia, że postępowanie koncentruje się na możliwym naruszeniu prawa bankowego wynikającego z potencjalnie nieuprawnionej akceptacji depozytów publicznych podczas sprzedaży symbolicznej.
Podczas gdy FINMA odmawia dalszego komentarza w sprawie aż do zakończenia postępowania, szwajcarski kontekst zapewnia solidne i zróżnicowane ramy dla ICO, którego ostatnia wersja została wydana przez FINMA w połowie lutego tego roku – miesiąc po zakończenie zbiórki funduszy Enviona.
We wrześniu 2017 r. organ regulacyjny opublikował wcześniejsze wytyczne dla krajowych ICO, które stanowiły precedens, według którego postępowanie w sprawie sprzedaży tokenu byłoby „rozpatrywane indywidualnie”, ale w szczególności wskazano już, że ICO „na ogół wymaga” licencji bankowej dla przyjmowania depozytów publicznych.
Na początku tego miesiąca Szwajcaria znalazła się na drugim miejscu w rankingu „najbardziej korzystnym” dla ICO, a Stany Zjednoczone zamknęły pierwsze miejsce, a Singapur trzecie. Badanie zostało oparte na publicznie dostępnych danych dotyczących liczby projektów ICO w poszczególnych krajach, które znalazły się na globalnej liście „100 największych ICO” według pozyskanych środków.
• Ponowne odrzucenie wniosku giełdy Gemini:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) odrzuciła drugi już wniosek braci Tylera i Camerona Winklevoss – założycieli giełdy Gemini – o Bitcoinowy fundusz ETF. Według danych z Coinbase po tych wiadomościach cena Bitcoina spadła o 3 procent, do 7.880 dolarów.
W 2016r. giełda BATS BZX złożyła do SEC propozycję zmiany zasad, aby umożliwić jej notowanie i obrót udziałami Winklevoss Bitcoin Trust. Ten pierwszy wniosek o fundusz ETF oparty na Bitcoinie złożony przez bliźniaków Winklevoss został przez SEC odrzucony w lutym 2017r. Powodem stojącym za tą decyzją miała być w dużej mierze nieuregulowana natura Bitcoinowych rynków.
Kiedy rynek transakcji natychmiastowych jest nieuregulowany – muszą istnieć znaczące, regulowane rynki instrumentów pochodnych powiązane z aktywami bazowymi, z którymi Giełda może zawrzeć umowę o podziale ryzyka.
– stwierdziła wówczas agencja.
Po odrzuceniu wstępnej propozycji grupa złożyła terminową petycję, w której zwraca się do Komisji o rewizję decyzji ze strony delegowanego organu.
SEC w opublikowanym wczoraj oświadczeniu odrzuciła petycję. W odniesieniu do stwierdzenia braci Winklevoss, że rynki kryptograficzne są wyjątkowo odporne na manipulacje, agencja stwierdziła, że zapisy przed Komisją nie popierają takiego wniosku. Komisja podkreśliła dalej, że decyzja o odrzuceniu petycji nie zależała od tego, czy kryptowaluty lub technologia Blockchain mają wartości lub użyteczności jako innowacja lub inwestycja.
Komisja nie pochwala proponowanej zmiany zasad, ponieważ … BZX nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z ustawy o giełdach i zasad postępowania Komisji, aby wykazać, że jej wniosek jest zgodny z wymogami ustawy o giełdach […] W szczególności wymóg, aby jego zasady zostały opracowane w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom.
– kontynuuje SEC.
Komisja wyraziła również obawy o to, że znaczna część transakcji Bitcoinowych odbywa się na nieregulowanych giełdach poza terenem Stanów Zjednoczonych, oraz skrupuły związane z niską płynnością rynku.
• Gigantyczne zwroty z inwestycji w kryptowaluty w 2017 roku:
Badania pierwszej dziesiątki najbardziej zyskownych projektów kryptograficznych w 2017 r. w oparciu o zwroty z inwestycji (ROI) wykazały, że średni zwrot z tego zestawienia daje ponad 136.000 procent, jak wynika z danych udostępnionych przez Cointelegraph, w tym analityków Crypto Finance Conference (CFC) 27. lipca.
Spośród wszystkich projektów kryptograficznych, które pozyskały minimum 1 milion dolarów w 2017 r., IOTA osiągnęła oszałamiający zwrot z inwestycji w wysokości 614.934 procent, plasując czołową pozycję w rankingu.
IOTA to internetowa platforma kryptograficzna wykorzystująca Internet Rzeczy (IoT), która wykorzystuje tak zwany system Tangle. Protokół różni się od Blockchaina tym, że nie używa „bloków” lub „górnictwa”, ale raczej jest zbudowany na ukierunkowanym wykresie acyklicznym (DAG) – topologicznie uporządkowanym systemie, w którym różne typy transakcji działają jednocześnie na różnych sieciach w całej sieci. CFC zauważa, że projekt ma osiągnąć 75 miliardów podłączonych urządzeń do sieci do roku 2025.
Na drugim miejscu znajduje się NXT, zdecentralizowany ekosystem oparty na technologii Blockchain, który koncentruje się na crowdfundingu, zarządzaniu, usługach chmurowych i cyfrowej wymianie aktywów. Inwestorzy na tokenie NXT odnotowali zwroty przekraczające 500.000 procent zysku.
Platforma Blockchainowa Open-source Ethereum (ETH) – współzałożona przez Vitalika Buterina, który określił ambicję projektu jako „komputera światowego” – zajmuje trzecie miejsce, po tym, jak przyniósł ponad 141.000 procent zysku dla inwestorów.
Andrea-Franco Stöhr, współzałożyciel i CEO CFC, powiedział o wynikach badań:
Żaden projekt w pierwszej dziesiątce nie uzyskał zwrotu z inwestycji w wysokości mniejszej niż 6.000 procent, co jest niewyobrażalne dla inwestorów na wielu innych rynkach. Liczby te demonstrują mocną stronę i niezliczone możliwości aplikacji opartych na kryptowalutach. Ekstremalny sukces projektów infrastrukturalnych sugeruje, że inwestorzy powinni szukać fundamentalnych firm, które zredefiniują Internet w ciągu najbliższych 10 do 15 lat.
• Duże wahania na giełdach:
Ostatnia doba przyniosła wielu inwestorom bardzo zróżnicowane emocje. Po odrzuceniu wniosku Gemini przez SEC, obserwowaliśmy sporą wyprzedaż Bitcoina i jego cena spadła poniżej 8.000 dolarów, osiągając nawet okolice 7.850 dolarów, po czym znów przekroczyła wspomnianą kwotę i aktualnie znajduje się na pozycji 8143 dolarów wg Coinmarketcap. Daje to łącznie spadek o 0,7%. Inne czołowe kryptowaluty również doznały korekty – Ethereum na poziomie 1,9%, Ripple 1,3%, a Bitcoin Cash 2,1%. Kapitalizacja całego rynku obniżyła się o 5 mld dolarów i wynosi na ten moment 295 mld dolarów. Z wielką ekscytacją będziemy obserwować dalsze poczynania Bitcoina i pozostałych altów…
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.