#393 Newsy z dnia 16.08.2018
Z czwartkowych wydarzeń: Vitalik Buterin o aktualnej sytuacji Blockchain i Ethereum; Kolejna duża giełda przeniosła siedzibę na Maltę; Kaspersky Labs publikuje raport dot. krypto oszustw; UEFA testuje aplikację do sprzedaży biletów zbudowaną na Blockchain; Giełdy nieznacznie w dół.
• Vitalik Buterin o aktualnej sytuacji Blockchain i Ethereum:
Vitalik Buterin (na zdj.), współzałożyciel platformy Ethereum, podkreślił ponownie, że największym problemem, z którym obecnie boryka się Blockchain jest wysoki stosunek generowanego rozgłosu do rzeczywistych przypadków użycia.
Ilość zrównoważonego wykorzystania Blockchain jest bardzo niska. Chociaż istnieje wiele osób nadających wartość kryptowalutom, ilość istniejących przydatnych rzeczy wciąż jest znacznie niższa niż się wydaje dzięki kapitalizacji rynkowej wynoszącej 200 mld dolarów.
– mówi Buterin dla Forbesa.
Już wcześniej nakreślił potrzebę bardziej konkretnego użycia i wyraził zaniepokojenie, że firmy nie zdają sobie sprawy, gdzie muszą stosować Blockchain. Przemawiając na małym, prywatnym wydarzeniu zorganizowanym przez organizację studencką Blockchain w Berkeley – Origin, Buterin zagłębił się w tematy takie jak adopcja, przypadki użycia, przepisy i stan Ethereum.
Inną z jego obaw jest prywatność w Blockchain lub raczej jej brak:
Obecnie nie ma dobrych sposobów na używanie technologii Blockchain zachowując przy tym prywatność. Istnieją próby rozwiązania tego problemu, na przykład kryptowaluta Zcash, jak również badania nad Ethereum. Przed nami jednak nadal długa droga do przejścia w sprawie prywatności w Blockchain.
– powiedział.
W sprawie obecnego stanu Ethereum, Vitalik mówi, że jest zadowolony z wielu rzeczy takich jak postęp kanałów stanowych i plazmowych. W kwestii skalowalności mówi, że Fundacja jest w drodze do osiągnięcia wyższego poziomu konsensusu, oraz uważa to rozwiązanie za znacznie lepsze niż sobie wyobrażał pięć lat temu.
Na ten moment protokół Casper jest coraz bliżej sfinalizowania. Jedyne czego brakuje to przegląd analizy akademickiej.
– mówi.
• Kolejna duża giełda przeniosła siedzibę na Maltę:
Malta, która kontynuuje swoją podróż, aby stać się najlepszą jurysdykcją dla całej branży krypto i Blockchain w Europie. złapała kolejną dużą rybę w swoje sieci.
Według tweeta Silvio Schembri, młodszego ministra ds. Usług Finansowych na Malcie, chińska krypto giełda ZB.com stała się najnowszą giełdą kryptograficzną, która zmieniła miejsce swojej siedziby na Maltę. Według Schembri, firma zobowiązała się zainwestować ponad 20 mln euro i zatrudnić ponad 150 osób na wyspie w przeciągu trzech lat.
ZB.com ze swojej strony zwróciło uwagę, że nowa giełda zostanie oficjalnie wprowadzona na rynek we wrześniu tego roku pod nazwą ZBX.com i że zamierza dodać euro na swoich pierwszych rynkach fiat – krypto. ZB.com jest obecnie piątą co do wielkości giełdą (pośród rynków z opłatami) pod względem wolumenu obrotów wynoszącym obecnie 266 mln dolarów wg. Coinmarketcap, oraz oferuje chińskim użytkownikom duży wybór rynków krypto – krypto.
Podczas gdy inne kraje są znane z tego, że aktywnie atakują giełdy kryptograficzne działające na ich terytorium, Malta zdecydowała się na inne podejście i w wyniku tego przyciągnęła miliony euro w nowych inwestycjach. Wcześniej zarówno Binance, jak i OKEx przeprowadziły się na Maltę, dodatkowo Binance utworzyła na wyspie swoją nową zdecentralizowaną giełdę. Obie firmy ogłosiły partnerstwa technologiczne z głównymi graczami na wyspie, w tym z Malta Stock Exchange.
• Kaspersky Labs publikuje raport dot. krypto oszustw:
Niedawny raport z rosyjskiej firmy antywirusowej i bezpieczeństwa cybernetycznego, Kaspersky Labs, stwierdza, że w drugim kwartale 2018 r. cyberprzestępcy ukradli 2.3 mln dolarów dzięki oszustwom kryptograficznym.
Raport, zatytułowany „Spam i phishing w Q2 2018”, opisuje tak zwane „krypto giveaways” jako wszechobecny przykład phishingu, w którym cyberprzestępcy nabierają swoje ofiary w celu ujawnienia poufnych informacji w ramach „zbyt dobrej aby być prawdziwą” promocji – rozdając popularne kryptowaluty. W tych krypto phishingowych oszustwach niczego nie podejrzewające osoby są nabierane na dobrowolne wysłanie ważnych informacji na przekonujące, ale fałszywe kopie popularnych portfeli i rynków kryptograficznych.
Kaspersky twierdzi, że cyberprzestępcy podają się również jako nowe projekty ICO, aby zbierać pieniądze od potencjalnych inwestorów, którzy próbują kupić tokeny w ramach wczesnego dostępu. Raport podaje również, że w drugim kwartale 2018 r. system antyphishingowy firmy Kaspersky Labs zapobiegł 58.000 próbom nawiązania połączenia z witrynami wyłudzającymi informacje.
Oprócz opisywania różnego rodzajów oszustw, raport kwartalny stwierdza, że Ethereum jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą dla phisherów. Według firmy, popularność Ethereum wśród cyberprzestępców wzrasta dzięki coraz większej liczbie funduszy gromadzonych dzięki ICO odbywającym się na platformie Ethereum.
Na początku tego miesiąca nowe badania ujawniły wszechobecne fałszywe akcje rozdawania kryptowalut na Twitterze. W trakcie badań firma Duo Security badająca bezpieczeństwo cybernetyczne przeanalizowała 88 milionów kont na Twitterze, wykorzystując techniki uczenia maszynowego do szkolenia klasyfikatora botów. Wykorzystując 200 najnowszych tweetów z każdego konta, klasyfikator znalazł sieć 15.000 botów, które rozpowszechniały fałszywe konkursy i podszywały się pod dobrze znane postacie z branży kryptograficznej.
• UEFA testuje aplikację do sprzedaży biletów zbudowaną na Blockchain:
Union of European Football Associations, lub UEFA, właśnie ogłosiła zakończenie udanej próby mobilnej aplikacji do sprzedaży biletów zbudowanej za pomocą technologii Blockchain.
Mając na celu sprawienie by sprzedaż biletów na mecze piłkarskie była prostsza i bezpieczniejsza, zespół przetestował aplikację na meczu UEFA Super Cup pomiędzy Realem Madryt i Atletico Madryt w stolicy Estonii, Tallinie.
UEFA na swojej stronie internetowej informuje, że system został zaprojektowany by zapewnić bezpieczną dystrybucję, która może zapobiegać fałszowaniu i duplikowaniu biletów. Próba wykazała przede wszystkim, że UEFA sprzedała wszystkie bilety na mecz w Tallinnie, które zostały przeznaczone do sprzedaży za pośrednictwem aplikacji opartej na Blockchain na iOS i Androida.
System dystrybucji biletów, jak mówi organizacja, działał w połączeniu z mobilnymi urządzeniami Bluetooth przy wejściach do stadionu piłkarskiego. Pełny test odbył się po dostrajaniach i ulepszeniach mających miejsce po wcześniejszych próbach cząstkowych – w jednej z nich sprzedano 50 procent biletów podczas meczu w Lyonie we Francji.
UEFA oznajmiła, że planuje kontynuować rozwój systemu, oraz że ma zamiar wykorzystania go na innych imprezach piłkarskich w przyszłości.
• Giełdy nieznacznie w dół:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy znacznie spokojniejsze ruchy niż miało to miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni. Wszystkie kryptowaluty z top 10 wg. Coinmarketcap wykazują spadek: Bitcoin o 1,6%, Ethereum o 2,3%, XRP o 1%, Bitcoin Cash o 0,7%, EOS o 2,3% oraz Stellar o 3,8%. Liderem ostatniej doby okazał się Ethereum Classic, ze wzrostem na poziomie 13,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 5 mld dolarów i wynosi obecnie 207 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com, cryptonews.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut