#427 Newsy z dnia 19.09.2018
Ze środowych wydarzeń: ING, Shell i BNP Paribas jednymi z członków nowej platformy handlowej; Minister Finansów Niemiec o aktualnym potencjale kryptowalut; Europol ostrzega przed rosnącym ryzykiem ataków hakerskich; Czołowa firma logistyczna wykorzysta technologię Blockchain; Na giełdach drobne spadki.
• ING, Shell i BNP Paribas jednymi z członków nowej platformy handlowej:
Grupa dużych globalnych banków, firm handlowych i wiodąca firma energetyczna uruchomiła wspólne przedsięwzięcie, które będzie nadzorować nową, opartą na Blockchain platformę do finansowania handlu towarami, jak donosi dziś Reuters.
Szwajcarskie przedsięwzięcie, nazwane komgo SA, zostało założone przez wiele międzynarodowych instytucji finansowych, handlowych i produkcyjnych, w tym ABN AMRO, BNP Paribas, Citi, Credit Agricole Group, Gunvor, ING, Koch Supply & Trading, Macquarie, Mercuria, MUFG Bank, Natixis, Rabobank, Shell, SGS i Societe Generale.
Przedsięwzięcie dokona cyfryzacji procesów finansowania handlu i towarów poprzez otwartą platformę opartą na Blockchain, która została opracowana we współpracy z grupą ConsenSys, specjalizującą się w infrastrukturze Blockchain.
Pierwszy [produkt komgo] ujednolici i ułatwi proces KYC [know your customer]. Drugim […] będzie cyfrowa akredytywa, umożliwiająca domom towarowym i innym platformom składanie danych i dokumentów dotyczących handlu cyfrowego do wybranych przez siebie banków klientów komgo.
– czytamy w publikacji prasowej.
Reuters informuje, że komgo, które ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku, będzie początkowo wykorzystywane w przemyśle energetycznym, w szczególności w transakcjach obejmujących ładunki ropy na Morzu Północnym, a od przyszłego roku platforma planuje rozszerzenie działalności na rolnictwo i metale.
• Minister Finansów Niemiec o aktualnym potencjale kryptowalut:
Niemiecki minister finansów, Olaf Scholz wątpi, że kryptowaluty mogą obecnie zastąpić tradycyjne waluty fiducjarne.
Wątpię, czy obecnie mają one perspektywę jako model walutowy.
– powiedział Scholz podczas „dialogu obywatelskiego” w niemiecko-holenderskim Korpusie Armii w Münster.
Porównał kryptowaluty do tulipanomanii w Holandii w XVII wieku, mówiąc, że „istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że będzie to właśnie taka tulipanowa inflacja”.
Scholz powiedział, że niezbędne procesy komputerowe do masowej implementacji kryptowalut są tak drogie i energochłonne, że skutecznie uniemożliwiają ten proces. Nie mówi jednak, że taka sama sytuacja będzie miała miejsce za 20 do 30 lat. Według Scholza, kryptowaluty powinny być bacznie obserwowane przez organy regulacyjne, ponieważ mogą one być wykorzystywane do finansowania terroryzmu, prania pieniędzy lub innej działalności przestępczej.
[…] nie wierzymy, że obecnie mają istotne znaczenie gospodarcze.
– dodał.
Ustawodawcy europejscy w ciągu ostatnich kilku tygodni spotkali się kilkukrotnie w celu omówienia ich obaw dotyczących kryptowalut i potencjalnych środków zaradczych na problemy związane z aktywami cyfrowymi.
4 września posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkali się, aby przedyskutować regulacje dotyczące wstępnych ofert monetarnych (ICO), o których mówili, że pomimo tego, iż są bardzo interesującymi i obiecującymi instrumentami do pozyskiwania kapitału, to w oczach wielu europejskich prawodawców wymagają większej kontroli regulacyjnej.
Na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych w Wiedniu wiceprezes Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, stwierdził, że kryptografia wymaga dalszych regulacji. Podczas gdy zauważył, że krypto „zostanie z nami na stałe”, Dombrovsksis podkreślał, że Unia Europejska skoncentruje się na rozwoju klasyfikacji zasobów kryptograficznych i mapowania przepisów.
• Europol ostrzega przed rosnącym ryzykiem ataków hakerskich:
W swoim najnowszym raporcie Europol ostrzega przed rosnącym zagrożeniem związanym z włamaniami kryptowalutowymi, wyłudzeniami i złośliwym oprogramowaniem miningowym.
Zgodnie z opublikowanym raportem „Internet Organized Crime Threat Assessment 2018” (IOCTA), zasoby pieniężne osób korzystających z kryptowalut a także giełdy, są coraz bardziej zagrożone, ponieważ wzrasta „przestępcze nadużycie” technologii finansowej.
Poprzednie raporty Europolu wykazały, że cyberprzestępcy coraz częściej sięgają po kryptowaluty, aby sfinansować nielegalną działalność. Bitcoin stracił udział w rynku na rzecz tokenów o większej ochronie prywatności, takich jak Zcash i Monero, jednak nadal pozostaje główną krypto walutą napotkaną przez organy ścigania.
Warto zauważyć, że w raporcie napisano, iż grupy terrorystyczne dążyły do pozyskania funduszy za pomocą kryptowalut – jednak do tej pory pieniądze te nawet w najmniejszym stopniu nie zostały wykorzystane do rzeczywistego finansowania jakichkolwiek ataków w Europie.
Mimo wyraźnego potencjału żaden z ataków przeprowadzonych na terenie Europy nie został sfinansowany za pomocą kryptowalut. Wykorzystywanie kryptowalut przez grupy terrorystyczne dotyczyło tylko niedużych transakcji – ich główne finansowanie wciąż pochodzi z tradycyjnych usług bankowych i przekazów pieniężnych.
– zauważa Europol.
• Czołowa firma logistyczna wykorzysta technologię Blockchain:
Zgodnie z dzisiejszymi doniesieniami magazynu Dry Bulk, czołowa brytyjska firma obsługująca porty, Associated British Ports (ABP), podpisała umowę z cyfrową platformą logistyczną „Marine Transport International”, aby opracować zastosowanie technologii Blockchain do logistyki portowej.
Według umowy zawartej z Marine Transport International, ABP – która działa w 21 portach i realizuje 25 procent przesyłek towarowych Wielkiej Brytanii – weźmie udział w pilotażowych dostawach wykorzystujących technologię Blockchain.
Dry Bulk pisze, że żadna strona w łańcuchu dostaw ABP nie ma połączenia z innymi, ponieważ operatorzy portów, przewoźnicy i załadowcy korzystają z różnych systemów. Rozwiązanie typu Blockchain opracowane dla logistyki portowej może skrócić czas spędzany na ręcznym przeglądzie rozproszonych danych.
Dzięki technologii Blockchain możemy połączyć wszystkie te systemy, aby zapewnić dokładną i szybką wymianę danych, pomagając przyspieszyć i uprościć przepływ towarów do i z Wielkiej Brytanii.
– stwierdził Jody Cleworth, założyciel i dyrektor generalny Marine Transport International.
W czerwcu tego roku Dania ujawniła swoje plany wdrożenia technologii Blockchain do wpisywania statków do lokalnych rejestrów statków. Spółka zależna Abu Dhabi Ports również uruchomiła własne, krajowe rozwiązanie Blockchain do logistyki.
W maju Fred Smith, dyrektor generalny globalnej firmy kurierskiej FedEx, skomentował zalety zastosowania technologii Blockchain dla łańcuchów dostaw, nazywając technologię „następną granicą, która całkowicie zmieni całą branżę”.
• Na giełdach drobne spadki.
Ostatnia doba wykazała nieduże korekty cen kryptowalut. Wartość Bitcoina spadła o 0,3%, Ethereum o 1%, Bitcoina Cash o 3% oraz EOS o 1,2%. Ripple po wczorajszym skoku nadal utrzymuje się przy wzroście, o 1,1%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1,6 mld dolarów i wynosi obecnie 198.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com,
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.