#448, #449, #450 Newsy z dni 10-12.10.2018
Z ostatnich wydarzeń: Giełda bliźniaków Winklevoss dodaje obsługę nowej kryptowaluty; Coinbase dodaje obsługę pierwszego tokena ERC-20; 1 miliard dolarów przechwycony przez hakerów; Bank Centralny Chin zatrudni specjalistów od kryptowalut; Bithumb sprzedaje dużą część swoich akcji; SEC zatrzymuje nieuczciwe ICO; Na giełdach różnie.
• Giełda bliźniaków Winklevoss dodaje obsługę nowej kryptowaluty:
Giełda kryptowalut Gemini z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która należy do bliźniaków Winklevoss, otrzymała pozwolenie od organu nadzoru, aby dodać usługę powierniczą i handel Litecoinem. Wiadomości pochodzą z oficjalnego wpisu na blogu Medium.
Wiceprezes ds. Inżynierii Gemini, Eric Winer, informuje traderów Gemini, że mogą rozpocząć depozyt Litecoina na swoje rachunki od 9:30 czasu wschodnioamerykańskiego EDT, 13 października. W poniedziałek, 16 października, o godz. 9:30 czasu wschodnioamerykańskiego rozpocznie się handel Litecoinów.
Moneta ta jest czwartą kryptowalutą obsługiwaną na platformie, obok Bitcoina, Ethereum i Zcash. W związku z tym pary handlowe LTC będą dostępne dla wszystkich trzech kryptowalut, a także dla dolara amerykańskiego.
Post Winera podkreśla dokładny „nadzór bankowy i zobowiązania powiernicze” giełdy Gemini, które odbywają się pod nadzorem Departamentu Usług Finansowych stanu Nowy Jork (NYDFS). Zauważa, że wsparcie handlu Litecoinem jest wynikiem bliskiej współpracy z organem nadzorującym i że giełda rozwija się praktykując podejście „security-first”.
Wreszcie, post ujawnia, że wsparcie dla Bitcoina Cash zostało również zaplanowane. Jednak ze względu na wysoki poziom „niepewności” w społeczności Bitcoina Cash, który dotyczy „jednego lub kilku hard forków” zaplanowanych na połowę listopada, Gemini zdecydowało się opóźnić wsparcie dla tego aktywu.
Niektóre z forków [obecnie omawianych] nie posiadają funkcji replay protection, która byłaby konieczna, aby Gemini bezpiecznie wspierało Bitcoina Cash. Z powodu tej sytuacji, opóźniamy uruchomienie naszych depozytów gotówkowych, wypłat i transakcji do końca listopada, po tym minął forki i będziemy mogli ocenić kondycję ekosystemu Bitcoina Cash.
– czytamy w poście.
• Coinbase dodaje obsługę pierwszego tokena ERC-20:
Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem wiodąca amerykańska giełda kryptowalutowa Coinbase rozpoczęła notowanie tokena 0x (ZRX). Jest to pierwszy raz kiedy Coinbase dodaje obsługę tokena ERC-20.
Tokeny ERC-20 to tokeny opracowane i używane wyłącznie na platformie Ethereum, gdzie ERC oznacza Ethereum Request for Comment, a 20 to numer przypisany do tego żądania. ERC-20 sprawia, że tworzenie nowych tokenów jest niezwykle łatwe, dlatego ETH stało się popularne wśród firm crowdfundingowych pracujących nad ICO.
Coinbase uruchomiła wsparcie dla ZRX na swojej profesjonalnej platformie, Coinbase Pro, jednak handel będzie dozwolony tylko po ustanowieniu wystarczającej płynności. Giełda zwraca uwagę, że oddzielne ogłoszenie zostanie wprowadzone, gdy token stanie się dostępny na coinbase.com oraz w aplikacjach na iOS i Android.
Podczas jego pierwszego etapu uruchamiania handel ZRX będzie dostępny w większości jurysdykcji, z wyjątkiem stanu Nowy Jork – start został podzielony na cztery niezależne etapy dla każdej nowej pary handlowej.
Jak informuje Coinbase w poście na blogu, w pierwszym etapie „transfer-only”, klienci będą mogli przenieść ZRX na swoje konta Coinbase Pro, bez opcji składania zamówień. Drugi etap „post-only” pozwoli klientom składać zlecenia z limitem. Kolejne etapy – „limit-only” i „full-trading” – umożliwiają dopasowanie zamówień limitów i pełnych usług handlowych.
Coinbase ujawniło swój zamiar dodania wsparcia dla tokenów ERC-20 w marcu, odwracając się od wcześniejszych oświadczeń ze stycznia.
Po ocenie takich czynników jak płynność, stabilność cen i innych wskaźników zdrowia rynkowego, możemy zdecydować się na dodanie do platformy Coinbase dowolnego aktywa ERC-20, który został wcześniej dodany do GDAX.
– stwierdziła wówczas platforma.
• 1 miliard dolarów przechwycony przez hakerów:
Straty wywołane atakami hakerskimi, których celem były kryptowaluty, nadal gwałtownie rosną – w tym roku skradziono prawie 1 miliard dolarów.
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. hakerzy ukradli 927 mln dolarów z giełd kryptowalut i innych platform, jak wynika z ostatniego raportu firmy CipherTrace z branży zabezpieczeń Blockchain.
Dokument zatytułowany „Cryptocurrency Anti-Money Laundering 2018 Q3” wskazuje, że straty są 3,5 razy wyższe niż poziomy odnotowane w 2017 r., które wyniosły 266 milionów dolarów. CipherTrace szacuje, że do końca 2018 r. całkowita liczba osiągnie ponad 1 mld dolarów.
Najbardziej zauważalną kradzieżą roku 2018 było włamanie do japońskiej giełdy Coincheck, w której skradziono kryptowaluty o wartości 530 mln dolarów. Inne poważne naruszenia obejmowały kilka giełd kryptowalut takich jak BitGrail we Włoszech (195 mln dolarów), japoński Zaif (około 60 mln dolarów), Coinrail w Korei Południowej (ponad 40 mln dolarów) i Bithumb (ponad 30 mln dolarów). Ataki na firmy innego rodzaju obejmowały platformę do tworzenia tokenów Bancor (23,5 mln dolarów) i Geth, klient Ethereum (ponad 20 mln dolarów).
Podczas gdy największe ataki zdominowały nagłówki artykułów, w raporcie podano także stale rosnącą liczbę mniejszych kradzieży w przedziale od 20 mln do 60 mln dolarów, co od czasu raportu za drugi kwartał dało łączną sumę 166 mln dolarów.
Dane te wskazują na regularne przypadki mniejszych napadów i wyrafinowanych, profesjonalnych złodziei cybernetycznych, którzy dokonują hacków na poziomie zarówno giełd jak i platform, wykorzystując istniejące luki […].
– czytamy w raporcie.
Część rządów z całego świata zdecydowała się na zastosowanie bardziej rygorystycznych środków w celu ograniczenia kradzieży, podaje raport, podczas gdy wiele innych rządów ma przed końcem tego roku przedstawić ściślejsze przepisy AML dotyczące kryptowalut.
• Bank Centralny Chin zatrudni specjalistów od kryptowalut:
Chiński bank centralny, Ludowy Bank Chin (PBoC), otworzył cztery pozycje dla profesjonalistów zajmujących się kryptowalutami.
Zgodnie z opublikowanym dokumentem, PBoC szuka dwóch inżynierów z doświadczeniem w Blockchain i kryptografii, bezpieczeństwie i projektowaniu chipów dla swojego Digital Money Institute. Bank chce, aby inżynierowie opracowali bezpieczną platformę big data i procesor, który umożliwiłby transakcje kryptograficzne.
Inżynierowie będą odpowiedzialni za systemy oprogramowania związane z cyfrową walutą, technologię szyfrowania i modele zabezpieczeń, a także za badania i rozwój technologii terminali transakcyjnych.
PBoc poszukuje również ekspertów z zakresu prawa gospodarczego i finansów, którzy będą odpowiedzialni za badania prawne, analizę mechanizmów gospodarczych, zarządzanie ryzykiem oraz badania polityki dotyczące „legalnej cyfrowej waluty”.
Posunięcie to nastąpiło wkrótce po publikacji CN Finance – lokalnego dziennika finansowego powiązanego z PBoC – w której eksperci banku opisują ostatnio uruchomione stablecoiny wspierane przez dolara, które według nich mogą negatywnie wpływać na inne waluty fiducjarne, takie jak juan. Eksperci stwierdzili ponadto, że Chiny powinny rozważyć uruchomienie własnego stablecoina wspieranego przez juan, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnego zakazu kryptowalut.
Rząd Chin po raz pierwszy sprzeciwił się kryptowalutom w 2017 r., kiedy wszystkie krajowe giełdy kryptowalut zostały zamknięte, a wstępne oferty monetarne zabronione. Później PBoC wielokrotnie wydawało ostrzeżenia o ryzyku związanym z handlem kryptograficznym.
Po tym zakazie Chiny skupiły się na rozwiązaniach Blockchain. Tej jesieni PBoC ogłosił, że w Shenzhen zostanie uruchomiona platforma handlu i finansów oparta na Bblockchain. Sieć rozprzestrzeni się również do Guangdong, Hongkongu i obszaru Zatoki Makau, co umożliwi handel transgraniczny.
• Bithumb sprzedaje dużą część swoich akcji:
Bithumb, obecnie największa giełda kryptowalut w Korei Południowej pod względem obrotów, potwierdziła, że sprzedała ponad 38% swoich akcji konsorcjum Blockchain z siedzibą w Singapurze za 350 mln dolarów.
Jak donosi CoinDesk Korea, Bithumb potwierdził, że umowa została podpisana 11 października z BK Global Consortium, firmą inwestycyjną typu Blockchain założoną przez BK Global, grupę medyczną chirurgii plastycznej w Singapurze.
BTC Holdings Company, która dysponowała 76% kapitału firmy Bithumb, zgodziła się sprzedać 50% + 1 akcji tego 76-procentowego udziału Grupie BK. Raport dodał, że umowa nabycia wycenia Bithumb na około 880 mln dolarów. W konsekwencji Kim Byung Gun, chirurg plastyczny, a także prezes Grupy BK, będzie największym akcjonariuszem Bithumb.
Z raportu wynika również, że Kim jest wczesnym krypto inwestorem, który w sierpniu zeszłego roku założył w Singapurze firmę konsultingową zajmującą się wstępnymi ofertami monetarnymi i platformę ICO.
Wiadomości pojawiły się kilka miesięcy po tym, jak kilku akcjonariuszy Bithumb ujawniło dane finansowe giełdy. Według nich giełda osiągnęła zysk netto w wysokości około 35 mln dolarów w pierwszej połowie tego roku pomimo trudnego czerwca dla firmy, kiedy we włamaniu utraciła ona 40 mln dolarów.
• SEC zatrzymuje nieuczciwe ICO:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wstrzymała planowaną wstępną ofertę monetarną, która zgodnie z fałszywą deklaracją uzyskała zgodę SEC, podała agencja w oficjalnym komunikacie prasowym.
SEC zawiesiła projekt ICO nakazem sądowym, a także wstrzymała sprzedaż pre-ICO przez spółkę Blockvest LLC i jej założyciela Reginald Buddy Ringgold III.
W pozwie SEC zarzuca się, iż Blockvest fałszywie twierdzi, że ich ICO i spółki stowarzyszone uzyskały zgodę głównych instytucji finansowych, w tym samej SEC. Blockvest i Ringgold – który również nazywa się Rasool Abdul Rahim El – twierdzili, że fundusz kryptograficzny był „licencjonowany i regulowany”.
Firmy są oskarżane o łamanie prawa federalnego poprzez skłamanie o fakcie posiadania pieczęci SEC, a także prowadzenie ICO promowanego przez fałszywą agencję zwaną „Komisją Giełd Blockchain”. „Komisja” podobno użyła grafiki podobnej do pieczęci, a także adresu SEC.
Według SEC, Blockvest i Ringgold naruszyli również prawo, kontynuując swoją oszukańczą działalność po otrzymaniu listu o nakazie zaprzestania działalności przez National Futures Association (NFA).
Po wniesieniu skargi SEC, Sąd Okręgowy w Południowej Kalifornii wydał postanowienie o zamrożeniu funduszy Blockvest i Ringgold oraz zawieszeniu ich zapisów na rejestrację papierów wartościowych. Przesłuchanie zostało wyznaczone na 18 października, podczas którego rozważone zostanie przedłużenie wstępnego zakazu i zamrożenia aktywów.
• Na giełdach różnie:
Ostatnia doba na giełdach wykazała znikomą zmianę w kapitalizacji rynkowej – z 201.8 mld dolarów zmniejszyła się do 201.6 mld dolarów. W top 10 kryptowalut obserwujemy mieszane ruchy: wzrosty notuje Bitcoin, o 0,1% i XRP, o 3,6%, a spadki Ethereum, Bitcoin Cash oraz EOS, kolejno o 1,7%, 0,8% i 2,5%.
Całkowity obrót na giełdach wyniósł 13.4 mld dolarów.
źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com, coindesk.com
Komunikat: Dzisiejszy artykuł zawiera newsy z trzech ostatnich dni, gdyż z powodów kłopotów technicznych, nie publikowaliśmy ich w środę i czwartek. Przepraszamy za uniedogodnienia.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.