News

#451 Newsy z dnia 13.10.2018

Z sobotnich wydarzeń: Aktualizacja Adobe Flash wykorzystana przez hakerów; Korea Płd. kontynuuje przyjęte stanowisko ws. krypto i ICO; Nakaz zaprzestana działalności dla trzech amerykańskich projektów; Zatrzymano głównego podejrzanego ws. wielomilionowego oszustwa; Giełdy ponownie bez znacznych zmian.

Aktualizacja Adobe Flash wykorzystana przez hakerów:

Odkryto, że fałszywe aktualizacje Adobe Flash są wykorzystywane do ukradkowego instalowania złośliwego oprogramowania do wydobywania kryptowalut na komputerach i w sieciach, powodując poważne straty w wydajności systemu i zużycia energii u poszkodowanych użytkowników.

Podczas gdy fałszywe aktualizacje Flash, które usiłują zainstalować złośliwe oprogramowanie, były zwykle łatwe do wykrycia i uniknięcia, nowa kampania wykorzystała nowe sztuczki, które ukradkiem pobierają koparki kryptowalut na systemy Windows.

Już w sierpniu 2018 r. niektóre próbki podszywające się pod aktualizacje Flash zapożyczyły wyskakujące powiadomienia od oficjalnego instalatora Adobe. Te fałszywe aktualizacje Flash instalują niechciane programy, takie jak koparka kryptowalut XMRig – jednak to złośliwe oprogramowanie może również zaktualizować Flash Playera ofiary do najnowszej wersji.

– Pisze Brad Duncan, analityk ds. zagrożeń z Unit 42, w poście ujawniającym intrygę.

Dzięki takiemu zabiegowi potencjalna ofiara może nie zauważyć niczego niezwykłego kiedy XMRig lub inny niechciany program działa cicho w tle systemu Windows ofiary. Oprogramowanie to może potencjalnie spowolnić procesor komputera, uszkodzić dysk twardy lub wydobyć poufne dane i przesłać je na inne platformy cyfrowe bez zgody ofiary.

Duncan zachęcał użytkowników systemu Windows, aby byli ostrożniejsi co do rodzaju aktualizacji Adobe Flash, które próbują zainstalować. Twierdzi, że podczas gdy pop-up i funkcje aktualizacji Adobe sprawiają, że fałszywy instalator wydaje się być bardziej wiarygodny, ofiary otrzymają ostrzeżenia przed uruchomieniem pobranego pliku. 

Organizacje posiadające przyzwoite filtrowanie i wykształceni użytkownicy mają o wiele mniejsze szanse na zainfekowanie systemu tymi fałszywymi aktualizacjami.

– dodaje Duncan.

Korea Płd. kontynuuje przyjęte stanowisko ws. krypto i ICO:

Business Korea donosi, że przewodniczący Komisji Usług Finansowych Korei Południowej, Choi Jong-koo, potwierdził swoje negatywne stanowisko w sprawie walut cyfrowych i wstępnych ofert monetarnych. Choi przemawiał podczas parlamentarnej sesji audytowej komisji odbywającej się w Zgromadzeniu Narodowym.

Korea Południowa zabroniła przeprowadzania ICO we wrześniu zeszłego roku, stwierdzając, że taki rodzaj pozyskiwania funduszy jest „prawie hazardem”. W sierpniu koreańscy prawodawcy, w tym członkowie ministerstw, wrócili do kwestii kryptowalut koncentrując się na uchyleniu zakazu ICO w tym kraju. Prawodawcy zgodzili się, że przed podjęciem kroków w sprawie ponownego umożliwienia przeprowadzania ICO należy opracować odpowiednią strategię.

Na niedawnej sesji Choi podobno powiedział, że „rząd nie zaprzecza potencjałowi przemysłu Blockchain”, oraz że „nie powinno się utożsamiać handlu kryptowalut z branżą Blockchain.

Wiele osób twierdzi, że koreański rząd powinien zezwolić na ICO, jednak ICO przynoszą niepewność, a szkody, które mogą spowodować są zbyt poważne i oczywiste. Z tych powodów wiele obcych krajów zakazuje ICO lub jest wobec nich konserwatywna.

– dodał.

Choi odniósł się również do krytyki banków komercyjnych, które odmówiły obsługi kryptowalut, stwierdzając, że giełdy powinny mieć możliwość przekonania banków do wydania im rachunków bankowych.

Inni urzędnicy powiedzieli, że rząd Korei Południowej „prawdopodobnie” ogłosi swoje oficjalne stanowisko w sprawie ICO w listopadzie. Szef Biura ds. Koordynacji Polityki Rządu, Hong Nam-ki, powiedział, że rząd ogłosi swoje stanowisko po sfinalizowaniu dyskusji i otrzymaniu wyników ankiety rządowej.

Nakaz zaprzestana działalności dla trzech amerykańskich projektów:

Komisarz ds. Papierów Wartościowych Dakoty Północnej, Karen Tyler, wydała nakazy zaprzestania działalności dla trzech firm, które rzekomo oferowały niezarejestrowane i nieuczciwe papiery wartościowe w postaci wstępnych ofert monetarnych. 

Firmy o których mowa to Crystal Token, Advertiza Holdings (Pty) Ltd. i Life Cross Coin a.k.a LifecrosscoinGmbH. Zgodnie z tym oświadczeniem, Crystal Token (CYL) jest tokenem ERC-20, który obiecuje zarobki wynoszące do dwóch procent dziennie. Strona internetowa tokena rzekomo zawiera fałszywe oświadczenia o nadmiernych i nieuzasadnionych stawkach zwrotu z inwestycji. Crystal Token nie jest upoważniona do sprzedaży papierów wartościowych w Północnej Dakocie.

Advertiza Holdings oferuje kryptowalutę o nazwie „Tizacoin” lub „TIZA” i twierdzi, że posiadacze „mogą spodziewać się zysku ze wzrostu wartości tokenów TIZA.” To, według regulatora, wskazuje, że opis tokenu jako tokena narzędziowego jest niepoprawny, i w rzeczywistości jest on papierem wartościowym. Advertiza fałszywie twierdzi, że jest zarejestrowana w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a także nie jest zarejestrowana jako sprzedawca papierów wartościowych w Północnej Dakocie.

Trzecia firma, Life Cross Coin, prowadzi stronę internetową z berlińskiego adresu IP związanego z oprogramowaniem ransomware, złośliwym oprogramowaniem i oszustwami związanymi z tożsamością, oraz oferuje kryptowalutę o nazwie „Life Cross Coin” lub „LICO”. Firma twierdzi, że token zostanie wykorzystany na cele charytatywne, podczas gdy inwestorzy mogą rzekomo uzyskać „ogromny zwrot z inwestycji”. LICO nie jest zarejestrowane w Północnej Dakocie, a jego witryna zawiera nieuzasadnione twierdzenia i jawne wprowadzenie w błąd.

Nakaz jest częścią Operacji Cryptosweep – skoordynowanego śledztwa w wielu jurysdykcjach nad potencjalnie oszukańczymi inwestycyjnymi programami kryptograficznymi, które obejmują 40 amerykańskich i kanadyjskich państwowych i regionalnych organów nadzoru rynku papierów wartościowych. Od rozpoczęcia inicjatywy w maju, śledczy odkryli około 30.000 nazw domen związanych z kryptografią i przeprowadzili ponad 200 śledztw w sprawie projektów ICO.

Zatrzymano głównego podejrzanego ws. wielomilionowego oszustwa:

Tajlandzki obywatel Prinya Jaravijit, który rzekomo oszukał fińskiego inwestora na 24 milionów dolarów w Bitcoinach, został niedawno zatrzymany na lotnisku Suvarnabhumi w Bangkoku, jak informuje Bangkok Post.

Według gazety, Jaravijit przybył do Bangkoku lotem z Korei Południowej na trasie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rzekomo spędził dwa miesiące po zatrzymaniu swojego brata w związku z tym samym przestępstwem. Wkrótce po aresztowaniu Jaravijit, który był poszukiwany pod zarzutem konspiracji w celu oszustwa i prania pieniędzy, został dostarczony do miejscowej policji, gdzie został przesłuchany. Jego prawnicy przygotowują się do złożenia wniosku o zwolnienie za kaucją.

Fiński inwestor Aarni Otava Saarimaa wraz ze swoim tajskim partnerem biznesowym Chonnikanem Kaewaksee zgłosił się w styczniu do tajlandzkiej grupy ds. Zwalczania Przestępczości Kryminalnej (Crime Suppression Division – CSD). Twierdzili oni, że Jaravajit wraz z sześcioma innymi podejrzanymi oszukał ich namawiając do zainwestowania Bitcoinów wartych 24 miliony dolarów w system obejmujący trzy firmy i token skupiony na hazardzie – Dragon Coin (DRG).

Saarima i Kaewkasee nigdy nie otrzymali żadnych dywidend z inwestycji, dowodu inwestycji w DRG, ani nie zostali zaproszeni na zgromadzenie akcjonariuszy. CSD stwierdza, że środki zostały wycofane z Bitcoinowych portfeli, zamienione na baht, a następnie wydane przez domniemanych oszustów.

Giełdy ponownie bez znacznych zmian:

Giełdy po upływie doby nadal bardzo senne. W pierwszej dziesiątce największych krypotwalut obserwujemy mieszane ruchy, z których większość nie przekracza jednego procenta. Wyjątkami są XRP i Cardano, które notują spadek o 2,2% i 2,5%. Bitcoin notuje spadek o 0,4% a Ethereum wzrost o 0,9%.

Zmiana w kapitalizacji całego rynku w stosunku do ostatniej doby wynosi 0.1 mld dolarów – z  201.6 mld dolarów na 201.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 9.6 mld dolarów.

źródło: coinmarketcap.com, cointelegraph.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button