#669 #670 Newsy z dni 19.05 – 20.05.2019
Z ostatnich wydarzeń: Tom Lee: Krypto zima dobiegła końca; Holenderski bank rezygnuje z krypto portfela; EBC: kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej; Seul wdraża Blockchain do kart obywatelskich; Na giełdach korekty.
• Tom Lee: Krypto zima dobiegła końca:
Współzałożyciel Fundstrat Global Advisors, Tom Lee, twierdził w tweecie, że krypto zima dobiegła końca.
W wiadomości Lee powiedział, że zeszłotygodniowa konferencja Consensus w Nowym Jorku była najnowszym z 13 znaków wskazujących, że przemysł po trudnych kilku miesiącach wraca do zdrowia. Jego harmonogram wydarzeń dokumentujących kluczowe wydarzenia sięga listopada 2018 r., kiedy walka hard forkowa Bitcoina Cash wyczerpała podaż Bitcoinów utrzymywanych przez dwie konkurencyjne pule górnicze.
Inne znaczące kamienie milowe wymienione przez Lee obejmują 23 stycznia tego roku, kiedy transakcje w sieci okazały się dodatnie rok do roku po raz pierwszy od 12 miesięcy. Wskazał również, jak 27 marca w Bitcoin Misery Index Fundstratu wzrósł powyżej 67 – poziomu, który nie został osiągnięty od sierpnia 2015 r. Następnie w kwietniu nastąpił gwałtowny wzrost obrotów pozagiełdowych i aktywności w łańcuchu.
Na początku maja Lee powiedział, że przemysł kryptograficzny udowodnił swoją odporność, gdy pojawiła się stabilna reakcja rynku na kontrowersje wokół Bitfinex i Tether, po tym jak prokurator generalny w Nowym Jorku oskarżył krypto giełdę o utratę 850 mln dolarów i wykorzystanie środków z powiązanego operatora stablecoina do potajemnego ukrycia niedoboru.
Lee jest znany ze swoich prognoz dotyczących kursu kryptograficznego. 29 kwietnia przewidywał, że Bitcoin do 2020 r. osiągnie historyczne nowe szczyty.
• Holenderski bank rezygnuje z krypto portfela:
Holenderski bank ABN AMRO zrezygnował z planów uruchomienia portfela depozytowego Bitcoinów, nazwanego „Wallie”, ze względu na obawy o ryzyko, jak wynika z raportu opublikowanego 20 maja przez serwis informacyjny The Next Web.
Według raportu starszy urzędnik prasowy banku, Jarco de Swart, powiedział w e-mailu do placówki, że bank postanowił nie kontynuować swoich planów po tym, jak stwierdził, że:
Kryptowaluty ze względu na ich nieuregulowany charakter są w tej chwili zbyt ryzykowne, aby nasi klienci mogli w nie inwestować.
Pogłoski dotyczące rzekomych testów portfela zaczęły się rozprzestrzeniać w styczniu. Mimo to, według The Next Web, bank właśnie zapytał 500 swoich klientów, czy powinien opracować portfel, a jeśli tak, to w jaki sposób. Owler szacuje roczny przychód banku na 10,3 mld dolarów i informuje, że firma zatrudnia 18.720 pracowników.
W listopadzie ubiegłego roku, największe koncerny naftowe BP, Shell i Equinor połączyły się z dużymi bankami – w tym ABN AMRO – i domami handlowymi, aby uruchomić opartą na Blockchain platformę, Vakt, do obrotu towarami energetycznymi.
• EBC: kryptowaluty nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej:
Europejski Bank Centralny (EBC) powiedział, że kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla stabilności finansowej w strefie euro.
W swoim ostatnim artykule na ten temat EBC powiedział, że łączna wartość kryptowalut jest niewielka w stosunku do systemu finansowego, a powiązania z sektorem finansowym są nadal ograniczone. Ponadto wydaje się, że banki w UE nie posiadają „istotnych systemowo” zasobów kryptowalut.
EBC powiedział również, że kryptowaluty nie pełnią funkcji pieniądza. „Bardzo niska” liczba akceptantów pozwala obecnie na zakup towarów i usług za pomocą Bitcoinów i nie ma „namacalnego wpływu na realną gospodarkę” ani na politykę pieniężną.
Duża zmienność cen kryptowalut, brak wsparcia banku centralnego i ograniczona akceptacja wśród sprzedawców uniemożliwiają obecnie używanie kryptowalut jako substytutów gotówki i depozytów, a także utrudnia kryptowalutom spełnienie cech aktywów pieniężnych w najbliższej przyszłości.
– stwierdza bank.
Jeśli chodzi o koncepcję stablecoina, EBC twierdzi, że krypto może stać się mniej zmienne, jeśli zostaną zabezpieczone przez rezerwy banku centralnego. Może to jednak przynieść nowe problemy: „Takie zabezpieczenie może spowodować dodatkowy popyt na rezerwy banku centralnego, co może mieć wpływ na politykę pieniężną i jej realizację”.
EBC nie jest obecnie również zwolennikiem emisji cyfrowej waluty banku centralnego, ale jest otwarty na poszukiwania ze względu na ewoluującą gospodarkę cyfrową.
Zasadniczo CBDC można zaprojektować jako przyjazny dla użytkownika środek wolny od ryzyka, który spełnia zapotrzebowanie społeczeństwa na gospodarkę, która jest zarówno zdigitalizowana, jak i bezpieczna.
– mówi bank centralny.
Aktywa kryptograficzne również wykraczają poza zakres obowiązującego obecnie rozporządzenia w sprawie usług płatniczych UE. Ponadto, zgodnie z obecnym systemem regulacyjnym, aktywa kryptograficzne „z trudem mogą wejść do infrastruktury rynku finansowego UE”.
Dokument w dużej mierze odzwierciedla nastroje upublicznione przez EBC. We wrześniu szef instytucji Mario Draghi powiedział, że EBC nie widzi „konkretnej potrzeby” wydania cyfrowej wersji euro. Wcześniej powiedział również, że instytucje finansowe w UE nie wydają się być tak entuzjastycznie nastawione do kryptowalut jak społeczeństwo.
• Seul wdraża Blockchain do kart obywatelskich:
Południowo-koreańskie miasto Seul wdroży technologię Blockchain w swoich kartach obywatelskich, jak informuje publikacja Queen.co.kr.
Park Won-soon, burmistrz Seulu, uczestniczył w trwającym wydarzeniu „Korea Future Forum (KFF) 2019 i Blockchain Tech Show”, informując o osiągnięciach miasta w zakresie głównych technologii, w tym Blockchain i sztucznej inteligencji.
Burmistrz podkreślił rolę Blockchain w przechowywaniu danych, zauważając, że wartość danych „stała się jeszcze ważniejsza niż wcześniej”. Według Parka, miasto Seul wdroży Blockchain w gromadzeniu danych miejskich i administracyjnych, aby wprowadzić nowe usługi, takie jak zintegrowany system uwierzytelniania kart obywatela, a także narzędzia do łatwego dostępu do różnych usług administracyjnych.
Park podkreślił, że władze Seulu już świadczą usługi administracyjne korzystające z Blockchain, w tym mobilne głosowanie elektroniczne i sprzedaż samochodów.
Park również w przeszłości wyraził zaufanie do technologii Blockchain. Pod koniec 2018 r. burmistrz wprowadził pięcioletni plan rozwoju przemysłu Blockchain w Seulu, a rząd miasta planuje zainwestować około 12 mln dolarów w fundusz Blockchain warty 88 mln dolarów.
W lutym 2019 r. rząd metropolitalny Seulu ogłosił inicjatywę zainwestowania ponad 1 mld dolarów w start-upy Blockchain i fintech do 2022 r. Niedawno regulator finansowy Korei Południowej, Komisja Usług Finansowych, upoważnił dziewięć firm fintech do prowadzenia działalności w kraju w ramach piaskownicy regulacyjnej.
• Na giełdach korekty:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy widoczne spadki. Z czołowych kryptowalut obronną ręką wychodzi jedynie pozycja 12. tj. Dash, który notuje wzrost 0 10,5%. Bitcoin notuje spadek na poziomie 1,1%, Ethereum 2,8%, XRP 3%, Bitcoin Cash 2,6% a EOS 1,6%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 3.2 mld dolarów i wynosi obecnie 244.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 78 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.