#710 – #711 Newsy z dni 30.06 – 01.07.2019
Z ostatnich wydarzeń: BIS zmienia zdanie co do kryptowalut; Inwestowanie w Bitcoina opłacalne przez 98% czasu jego istnienia; Duży bank Korei Płd. zwiększa regulacje dla kont powiązanych z krypto; Niemiecka firma odkupuje 5.000 koparek ASIC; G20 potwierdza swoje stanowisko ws. kryptowalut; Na giełdach korekty.
• BIS zmienia zdanie co do kryptowalut:
Szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wydał się zmienić swoje zdanie o 180 stopni co do wydawania walut cyfrowych, jak wynika z nowego wywiadu dla Financial Times.
Przemawiając do FT, szef BIS, Augustin Carstens, aktywnie poparł utworzenie i wydanie cyfrowych wersji krajowych walut fiducjarnych.
Wiele banków centralnych pracuje nad tym; my pracujemy nad tym, wspierając je. Może się zdarzyć, że rynek będzie istnieć wcześniej niż się spodziewamy i będziemy musieli być w stanie zapewnić waluty cyfrowe banku centralnego.
– powiedział.
Komentarze wzbudziły ciekawość wielu osób. Pojawiły się one zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Carstens zdecydowanie odradzał wydawania takich walut cyfrowych. W przemówieniu w marcu wymienił różne rodzaje ryzyka dla banków rozważających takie postępowanie, twierdząc, że innowacje nie powinny przychodzić zbyt szybko.
Ponadto zarówno sam BIS, jak i Carstens są zdecydowanymi krytykami zdecentralizowanych kryptowalut, takich jak Bitcoin.
W ubiegłym roku określił Bitcoina jako wybrakowanego w możliwość działania jako pieniądze i namawiał młodych ludzi do „zaprzestania prób tworzenia pieniędzy”.
[…] Jeśli przyjrzysz się im bliżej, kryptowaluty są, w skrócie, bańką, schematem Ponzi i katastrofą ekologiczną – tą drugą z powodu wysokiego zużycia energii potrzebnego do uruchomienia infrastruktury dla tych kryptowalut.
– mówił w lipcu.
• Inwestowanie w Bitcoina opłacalne przez 98% czasu jego istnienia:
Bitcoin był opłacalny jako inwestycja przez 98,2% dni od jego utworzenia, jak wskazują dane z holdcalc.com.
Licząc 3.830 dni wstecz – do 4 stycznia 2009 r., dzień po tym, jak hashowano Block Genesis – dane holdcalc sugerują, że przez 3671 z nich opłacało się kupić Bitcoina jako inwestor.
To pozostawia 69 nieopłacalnych dni – które obejmują praktycznie wszystkie dni w grudniu 2017 r., na szczycie historycznego biegu Bitcoinów do 20.000 dolarów – oraz prawie cały styczeń 2018 r.
Najnowszy zbiór nierentownych dni zarejestrowanych w danych hodlcalc ma miejsce pod koniec ubiegłego miesiąca – między 25 a 29 czerwca 2019 r. – kiedy moneta była sprzedawana między 11.170 a 12.907 dolarów.
Równolegle do toczących się statystyk holdcalc, analiza rynku kryptowalut opublikowana przez twitter handle CL 24 czerwca sugeruje, że Bitcoin wszedł w tzw. „fazę ukrywania” swojego odnowionego biegu byka.
Badanie zaczyna zauważając, że największa moneta przekroczyła zarówno 50-tygodniową, jak i 50-dniową średnią kroczącą, i analizuje zrealizowaną wartość Bitcoina – metrykę, która według doniesień została po raz pierwszy zaproponowana przez badacza Coin Metrics. Zrealizowana wartość, jak wynika z badania, jest ważoną górną granicą rynkową UTXO dla BTC – tj. miarą wartości wszystkich monet w obiegu po cenie, w jakiej były ostatnio przedmiotem transakcji.
Badanie dowodzi, że opinia publiczna w zasadzie nie zdołała ocenić aktualnego wzrostu cen, biorąc pod uwagę, że liczba wyszukiwań „Bitcoin” w google jest dziś tak duża, przy ponad 10.000 dolarów, jak w 2013 r., kiedy Bitcoin miał tylko 1.000 dolarów”.
• Duży bank Korei Płd. zwiększa regulacje dla kont powiązanych z krypto:
Jeden z największych banków w Korei Południowej planuje zintensyfikować regulacje dotyczące rachunków powiązanych z giełdami kryptograficznymi, podaje dziś BEI News.
„Specjalne środki” proponowane przez Shinhan Bank polegałyby na zaangażowaniu personelu w analizę transakcji na kontach. Uważa się, że bank ma nadzieję zdystansować się od twierdzeń, że pomaga przestępcom finansowym, podczas wzrostu liczby przypadków oszustw związanych z giełdami.
Później, w lipcu, bank ma również nadzieję na uruchomienie systemu monitorowania, który wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz deep learning do szybszej i dokładniejszej identyfikacji fałszywych transakcji.
Stworzyliśmy kompleksowy plan eliminacji oszustw telekomunikacyjnych i finansowych […] Będziemy nadal wdrażać środki zapobiegawcze, aby w przyszłości klienci nie zostali poszkodowani.
– stwierdził rzecznik Shinhan Bank.
Środki te pojawiają się, ponieważ giełdy kryptograficzne nadal padają ofiarą hakerów – w tym południowo-koreańska platforma Bithumb. Giełda ta doznała kilku poważnych ataków. W marcu skradziono z gorącego portfela ponad trzy mln EOS (o ówczesnej wartości 17.5 mln dolarów). Większy atak, który miał miejsce zeszłego lata to kradzież 17 mln dolarów w 11 kryptowalutach, głównie Bitcoinów i Ethereum.
• Niemiecka firma odkupuje 5.000 koparek ASIC:
Niemiecka firma zajmująca się miningiem Bitcoinów, Northern Bitcoin, podpisała umowę na zakup prawie 5.000 koparek od Bitmain i Canaan Creative, co potwierdzono w dzisiejszym komunikacie prasowym.
Northern, który ma swoją siedzibę we Frankfurcie, ale prowadzi farmę w Norwegii, dąży do podwojenia swojej pojemności, obecnie działając z 55 petahashami na sekundę.
Ekspansja jest częścią długoterminowego planu skalowania z naciskiem na zrównoważoną energię, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, wyjaśnia firma, ponieważ przemysł wydobywczy Bitcoina staje się coraz bardziej popularny i konkurencyjny.
Nabycie poszukiwanego sprzętu jest wielkim sukcesem naszej firmy. Dzięki podwojeniu naszego sprzętu wydobywczego zaledwie kilka dni po rozpoczęciu globalnego skalowania, wyznaczamy tempo, w jakim dążymy do osiągnięcia wiodącej pozycji w szybko rozwijającym się przemyśle Blockchain w nadchodzących latach.
– komentuje Moritz F. Jäger, dyrektor ds. Technicznych w Northern.
Ogłoszenie pojawiło się w tym samym czasie, gdy ogólny hash rate sieci Bitcoin osiągnął kolejny nowy rekord. Od poniedziałku liczba przekroczyła 69 kwintillionów ha na sekundę – jak zauważył inwestor Kevin Rooke, dziesięć razy więcej niż ziaren piasku na Ziemi.
W międzyczasie Northern dodał, że będzie starał się otwierać w przyszłości nowe farmy w miejscach jeszcze nieujawnionych.
• G20 potwierdza swoje stanowisko ws. kryptowalut:
Przywódcy G20 potwierdzili swoje poprzednie stanowisko wobec kryptowalut w deklaracji na szczycie G20 w Osace.
W deklaracji przywódcy G20 stwierdzają, że kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla stabilności monetarnej, a innowacje technologiczne mogą przynieść znaczące korzyści gospodarce. Uczestnicy z zadowoleniem przyjmują również trwające prace nad tymi aktywami przez Radę Stabilności Finansowej i inne organy ustalające standardy i zachęcają do wielostronnych reakcji w razie potrzeby.
Autorzy deklaracji potwierdzają również swoją determinację do stosowania się do standardów zaktualizowanej grupy roboczej ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu dla kryptowalut. W dokumencie zaznaczono. że współpodpisujący nadal zwiększają swoje zobowiązania w celu zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego.
Treść deklaracji w większości potwierdza te zawarte we wspólnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej japońskiego Ministerstwa Finansów 9 czerwca po spotkaniu G20 w Fukuoce w Japonii.
Ponadto deklaracja zawierała oświadczenia na temat różnych innych ważnych zagadnień globalnych, takich jak zwalczanie korupcji, rozwiązywanie problemu nierówności i zapewnienie bardziej sprawiedliwych warunków pracy. Grupa G20 potwierdziła również swoje zaangażowanie w rozwiązywanie globalnych zmian klimatycznych poprzez publiczne i prywatne inicjatywy finansowe.
Jak donosił Cointelegraph w zeszłym tygodniu, grupa krajowych stowarzyszeń handlowych reprezentujących lokalnych dostawców usług wirtualnych aktywów ogłosiła zamiar utworzenia stowarzyszenia w celu zapewnienia globalnego przedstawiciela firm w branży.
• Na giełdach korekty:
Giełdy po upływie doby wykazują mocne korekty wszystkich największych pozycji. Bitcoin zmniejsza swoją wartość o 7,3%, Ethreum o 4,6%, XRP o 2%, Litecoin o 9,5%, Bitcoin Cash o 2,3% a EOS o 4,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 19.9 mld dolarów i wynosi obecnie 303.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 87.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.