#713 Newsy z dnia 03.07.2019
Ze środowych wydarzeń: Kanadyjski startup umożliwi tradycyjnym bankomatom sprzedaż krypto; Kuba rozważa użycie krypto do ominięcia sankcji USA; Noblista Stiglitz: Tylko głupiec miałby zaufanie do Libry; Nielegalną działalność w 2019 zasili 1 mld dolarów w Bitcoinach; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Kanadyjski startup umożliwi tradycyjnym bankomatom sprzedaż krypto:
Kanadyjska giełda Coinsquare nabyła oprogramowanie umożliwiające tradycyjnym bankomatom sprzedaż kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, jak wynika z komunikatu prasowego.
Coinsquare ogłosił inwestycję kontrolną w Just Cash, amerykańską firmę fintech, która opracowała oprogramowanie pozwalające użytkownikom na zakup kryptografii bezpośrednio w tradycyjnych bankomatach, bez konieczności dodatkowego sprzętu lub aplikacji mobilnej.
Po zainwestowaniu nieujawnionej kwoty zespół Just Cash dołączy do Coinsquare i będzie działał pod marką Coinsquare. Cole Diamond, dyrektor generalny Coinsquare, mówi, że nowa inicjatywa odzwierciedla misję firmy polegającą na przyjęciu kryptowalut do ogólnego użytku. Według Diamond, umożliwienie zakupów kryptograficznych za pośrednictwem bankomatów sprawi, że kryptowaluta w końcu dotrze do mas.
Chociaż komunikat prasowy nie określa, ile bankomatów Coinsquare zamierza ulepszyć, mimo to startup może teraz oferować funkcje kryptograficzne dla milionów istniejących bankomatów na całym świecie.
Korzystając z milionów istniejących bankomatów na całym świecie, możemy teraz wypełnić lukę i dać nowym użytkownikom najłatwiejsze i najbardziej znane doświadczenie przy zakupie kryptowaluty. Bitcoin jest nowy i nieznany wielu, ale bankomaty nie są.
– podkreśla Diamond.
• Kuba rozważa użycie krypto do ominięcia sankcji USA:
Kuba jest najnowszym krajem, który rozważa użycie kryptowaluty w celu obchodzenia sankcji USA, poinformował Reuters cytując źródło rządowe.
W przemówieniu publicznym w lokalnej telewizji prezydent kraju, Miguel Diaz-Canel, powiedział, że plan pozyska kapitał dla około jednej czwartej ludności, pomagając w opłaceniu reform. Kuba odczuła silny efekt domina spowodowany kryzysem w Wenezueli, która wcześniej była głównym źródłem pomocy.
Badamy potencjalne wykorzystanie kryptowaluty w naszych krajowych i międzynarodowych transakcjach handlowych i pracujemy nad tym wspólnie z naukowcami.
– powiedział minister gospodarki, Alejandro Gil Fernandez.
Jak donosił Cointelegraph, sama Wenezuela w zeszłym roku rozwinęła własną państwową kryptowalutę, Petro. Zaprojektowana została również do unikania sankcji, a jej wykorzystanie do tej pory było ograniczone z powodu braku zainteresowania międzynarodowego.
Nie jest jasne, czy Kuba stworzy własną kryptowalutę czy też chce użyć istniejącego publicznego tokena, takiego jak Bitcoin.
• Noblista Stiglitz: Tylko głupiec miałby zaufanie do Libry:
Ekonomista i zdobywca nagrody Nobla, Joseph Eugene Stiglitz, w artykule stwierdza, że „każda waluta opiera się na zaufaniu, ale tylko głupiec zaufałby Librze Facebooka”.
Stiglitz zauważa również, że w ciągu zaledwie kilku lat Facebook zyskał poziom nieufności, którego osiągnięcie zajęło sektorowi bankowemu znacznie dłużej. Wydaje się, że obawia się, iż kryptowaluta Facebooka może zapraszać szarą strefę.
Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest nowa możliwość do pielęgnowania nielegalnych działań i prania dochodów, którą z pewnością okaże się kolejna kryptowaluta.
– powiedział Stiglitz.
Jednak ekonomista przyznaje również, że obecny system finansowy ma problem, którym jest brak konkurencji w płatnościach. Wynikiem tego braku jest to, że konsumenci – zwłaszcza ci mieszkający w Stanach Zjednoczonych – płacą wielokrotność ceny, którą powinna kosztować płatność.
Zauważa także, że możliwym modelem biznesowym dla Libry byłoby po prostu utrzymanie odsetek od aktywów. Stiglitz mówi również, że nie ma dobrych powodów do deponowania swoich aktywów, jeśli nie generują one odsetek.
Ludzie, którzy angażują się w nikczemne działania (w tym prawdopodobnie obecny amerykański prezydent), są gotowi zapłacić niezłą sumkę, aby ich nikczemne działania – korupcja, unikanie opodatkowania, handel narkotykami lub terroryzm – pozostały niewykryte. […] Jeśli jest to model biznesowy Libry, rządy powinny natychmiast go zamknąć.
– twierdzi Stiglitz.
Stiglitz zauważa, iż Libra może czerpać zyski z danych transakcyjnych, tak jak robi to Facebook, co budzi obawy dotyczące prywatności. Stiglitz nie ma zaufania do kierownictwa Libry, ponieważ „raz po raz przywódcy Facebooka, w obliczu wyboru między pieniędzmi a dotrzymywaniem obietnic, złapali pieniądze”.
• Nielegalną działalność w 2019 zasili 1 mld dolarów w Bitcoinach:
Ostatnie badania przeprowadzone przez Chainanalysis sugerują, że ilość Bitcoinów wydanych na nielegalne transakcje w tym roku może osiągnąć rekordowo wysoki poziom 1 miliarda dolarów, mimo że stosunek nielegalnych do legalnych transakcji kurczy się, według raportu Bloomberga.
Zgodnie z raportem, całkowita wartość Bitcoinów wydana na nielegalną działalność do tej pory w tym roku ma wynosić 515 milionów dolarów. Badania sugerują, że do końca roku liczba ta podwoi się, osiągając 1 mld dolarów. Jednak ilość Bitcoinów wydanych na nielegalne usługi, w przeciwieństwie do legalnych, spada. Dyrektor Chananalysis, Hannah Curtis, mówi, że tylko 1% aktywności Bitcoina w tym roku to nielegalna działalność, która spadła z 7% w 2012 roku.
Zgodnie z raportem, 515 milionów dolarów wydanych na nielegalne działania wykorzystano w transakcjach w dark web: podsekcji internetu, która nie pojawia się w wyszukiwarkach (np. Google). Największym nielegalnym rynkiem dark webu do wydawania Bitcoinów jest podobno „Hydra”. Bitcoin jest najwyraźniej wiodącą kryptowalutą na takich rynkach, a według raportu Monero jest na drugim miejscu. Często te rynki zajmują się dystrybucją narkotyków i / lub nielegalnej pornografii.
W kwietniu dwóch mężczyzn stojących za stroną internetową na dark web – NextDayGear – przyznało się do sprzedaży sterydów i substancji kontrolowanych oraz do prania pieniędzy. Witryna najwyraźniej oferowała sterydy do wstrzykiwania i sterydy doustne, a także Xanax, Valium i Viagrę jako środki do powstrzymania niepożądanych skutków ubocznych.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach kryptowalut obserwujemy mieszane ruchy. Bitcoin w porównaniu z ostatnią dobą wysunął się na prowadzenie we wzrostach z czołówki kryptowalut – zwiększył swoją wartość o 7%, co utrzymuje go powyżej progu 11.300 dolarów/Bitcoina. O ponad połowę mniejszy wzrost zanotował Bitcoin SV – o 3,4%. Kolejne wzrosty należą do Bitcoina Cash o 2,2%, Ethereum o 1,5%, TRON o 0,4%, XRP o 0,1%. Niewielkie spadki zanotował Litecoin o 0,3% i Binance Coin o 0,1%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 12.8 mld dolarów i wynosi obecnie 322.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 83.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.