#808 Newsy z dnia 15.10.2019
Z wtorkowych wydarzeń: Europol: ataki ransomware nadal najczęstsze; Zjednoczone Emiraty Arabskie proszą o feedback ws. projektu krypto regulacji; Kongresman USA: Facebook powinien był wdrożyć Bitcoina; Małe giełdy łatwym kąskiem dla hakerów; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Europol: ataki ransomware nadal najczęstsze:
Europejski Urząd Policji (Europol) opublikował swój raport z oceny zagrożenia przestępczością zorganizowaną w Internecie w 2019 r. (IOCTA). Według organu ścigania do cyberprzestępczości należy podchodzić w sposób całościowy:
Przeciwdziałanie cyberprzestępczości dotyczy zarówno jej obecnych form, jak i przyszłych prognoz. Nowe zagrożenia wynikają nie tylko z nowych technologii, ale, jak to często wykazano, wynikają ze znanych luk w istniejących technologiach.
– czytamy.
Piąta edycja raportu IOCTA Europolu przedstawia niepokojący obraz i pokazuje, że kryptowalutowe oprogramowanie ransomware pozostaje najczęściej widocznym cyberatakiem, z którym spotykają się europejscy śledczy w sprawie cyberprzestępczości. W drugiej kolejności są ataki, które nielegalnie pozyskują dane finansowe, takie jak informacje o karcie kredytowej, dane uwierzytelniające w bankowości internetowej lub portfele kryptowalut.
Giełdy kryptowalut nadal są magnesem dla grup hakerskich motywowanych finansowo. W 2018 r. ponad 1 mld dolarów w kryptowalutach zostało skradzionych z giełd i innych platform na całym świecie.
– dodaje raport.
Europol zauważa ponadto, że różne podmioty w ekosystemie kryptowalut mogą być postrzegane jako zyskowne cele dla cyberprzestępców. Agencja wierzy, iż ewolucja przestępstw ukierunkowana jest na kryptowaluty i że większa ilość gangów cyberprzestępców motywowanych finansowo przeniesie swoją uwagę na każdy podmiot posiadający duże zasoby aktywów kryptowalutowych.
Organy ścigania muszą nadal budować oparte na zaufaniu relacje z przedsiębiorstwami związanymi z kryptowalutami, środowiskiem akademickim i innymi odpowiednimi podmiotami sektora prywatnego, aby skuteczniej rozwiązywać problemy związane z kryptowalutami podczas dochodzeń.
– czytamy.
• Zjednoczone Emiraty Arabskie proszą o feedback ws. projektu krypto regulacji:
Urząd Papierów Wartościowych i Towarowych (SCA) Zjednoczonych Emiratów Arabskich opublikował projekt przepisów dotyczących aktywów kryptograficznych.
Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem SCA będzie zbierać publiczne informacje zwrotne na temat projektów przepisów do 29 października, zanim przedstawi ostateczny projekt przepisów dotyczących branży.
Urząd zauważył, że wszystkie strony zaangażowane w przemysł kryptograficzny, w tym inwestorzy, brokerzy, analitycy finansowi, badacze, media i inni, są proszeni o przekazanie informacji zwrotnych na temat dokumentu, dodając, że propozycje zostaną wzięte pod uwagę przy ostatecznym rozporządzeniu.
Jak zauważono w oświadczeniu, projekt składa się z 28 części obejmujących wszystkie aspekty branży aktywów kryptograficznych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w tym wymogi dotyczące emitentów tokenów, polityki bezpieczeństwa i powiernictwa, środki ochrony inwestorów i zwalczania przestępstw finansowych, kontrole bezpieczeństwa informacji, a także standardy zarządzania technologią.
Według organu, po wdrożeniu regulacji uczestnicy rynku będą mogli poprosić SCA o wskazówki dotyczące określonej części branży i wymogów regulacyjnych za pośrednictwem systemu usług elektronicznych.
SCA już wcześniej ogłosiło plany wprowadzenia w tym kraju przepisów dotyczących ICO do końca pierwszego kwartału 2019 r. Dyrektor generalny tego urzędu, Obad Al Zaabi, zauważył wówczas znaczne zapotrzebowanie na rejestrację ICO i licencje, a lokalne media poinformowały, że SCA będzie współpracować z giełdą papierów wartościowych w Abu Zabi i rynkiem finansowym w Dubaju w celu opracowania platformy do obrotu tokenami ICO.
• Kongresman USA: Facebook powinien był wdrożyć Bitcoina:
Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych Warren Davidson powiedział, że „znacznie lepszym pomysłem” dla Facebooka byłoby dodanie do portfela Calibra Bitcoina niż stworzenie nowej waluty Libra.
W wywiadzie dla podcastu Noded Bitcoin kongresman powiedział, że „częścią piękna” Facebooka, który ujawnił proponowanego stablecoina Libra, jest to, że krystalizuje on wszystkie problemy, które już istnieją na platformie mediów społecznościowych.
Davidson argumentował, że przesłuchania Kongresu poświęcone Librze w lipcu spotęgowały silną presję, pod którą Facebook już jest, zauważając, że „wiele pytań nie dotyczyło nawet Libra”. Powiedział, że dążenie tytana mediów społecznościowych do uruchomienia własnościowej kryptowaluty przyczyniło się do intensywniejszego skoncentrowania się na wielu istniejących operacjach platformy.
Facebook już filtruje treści – niektórzy są uprzedzeni, niektórzy twierdzą, że to świetnie, chronią moją bezpieczną przestrzeń […] Czy więc chcemy filtrować mowę lub wolność słowa? Czy chcemy filtrowanych transakcji czy wolności?
– argumentował.
Prowadzący podcasty Pierre Rochard argumentował, że przesłuchania w Kongresie były jednak idealnym narzędziem, dzięki któremu obserwatorzy – wielu z nich pochodzących z tradycyjnego sektora finansowego – mogli lepiej zrozumieć Bitcoina, zdając sobie sprawę z problemów związanych ze scentralizowaną i prywatną inicjatywą, taką jak Libra.
Davidson zgodził się, że taki był wpływ na wielu, z którymi rozmawiał, ale zauważył również, że w przypadku osób przekonanych o potrzebie władz centralnych jako zarządców światowych finansów przesłuchania tylko wzmocniły ich antagonizm wobec DLT i zdecentralizowanych kryptowalut.
Libra – jako środek płatniczy – może bez wątpienia zdestabilizować status quo, powiedział Davidson, wskazując na płynność, z jaką monolityczni giganci technologiczni, tacy jak Facebook i Google, zaczynają nabywać quasi-suwerenne nieruchomości, co stanowi wyzwanie dla władz rządowych.
• Małe giełdy łatwym kąskiem dla hakerów:
Ekspert ds. bezpieczeństwa w Korei Południowej twierdzi, iż „nie jest zaskoczony” zarzutami, że hakerzy z północy opracowali tak zwaną „fałszywą aplikację kryptograficzną”, która pozwala im przejąć kontrolę nad komputerami. Twierdzi, że cyberprzestępcy w Pjongjangu stają się coraz bardziej „technologicznie zręczni” w swoich metodach kradzieży kryptowalut i atakowania handlarzy kryptowalutami.
Takie rzeczy są w ich stylu. Hakerzy z Północy od lat wysyłają złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie ransomware do cryptojackingu w linkach e-mail i załącznikach – głównie do użytkowników z Korei Południowej. Podejrzewam, że tworzenie fałszywych aplikacji do kryptowalut dla całego świata to kolejny logiczny krok. Nie zdziwiłbym się gdybym dowiedział się, że planują nowy nalot związany z kryptowalutami, który jest jeszcze bardziej sprytny technologicznie.
– mówi Kim Yo-seb, konsultant ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Seulu.
Niedawny post na blogu Patricka Wardle’a, specjalisty ds. bezpieczeństwa Apple i głównego badacza bezpieczeństwa w Jamf, stwierdził, że notoryczna grupa hakerów Lazarus w Pyongyang stworzyła fałszywą firmę o nazwie JMT Trading, która ma pełnowartościową stronę internetową.
„Fałszywa firma” stworzyła następnie, jak twierdziła, aplikację handlującą kryptowalutami typu open source na komputery Apple i udostępniła ją na Github. Ale Wardle twierdzi, że kod zawiera złośliwe oprogramowanie, które zapewnia hakerom nieograniczony dostęp do urządzeń Mac.
Wardle powiedział Forbesowi, że fałszywa firma może „pójść o krok dalej, kontaktując się z administratorami i użytkownikami giełd kryptowalut, prosząc ich o przetestowanie i sprawdzenie swojej nowej aplikacji”. Jeśli im się powiedzie, powiedział Wardle, mogą zdobyć zaufanie „oficjalnego dostawcy kryptowalut i zacząć infekować cele”.
Większość mniejszych giełd kryptograficznych ma bardzo niski poziom bezpieczeństwa. Są łatwymi kąskami dla profesjonalnych hakerów takich jak oni.
– stwierdził Kim.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie doby wykazują przewagę spadków. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 1.3%, Ethereum o 1,9%, XRP o 1%, Bitcoin Cash o 2,3% a Litecoin o 3,2%. Największy spadek z czołowych kryptowalut zanotował EOS: -6,3%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 3.8 mld dolarów i wynosi obecnie 222.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 55.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, cryptonews.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.