#823 Newsy z dnia 30.10.2019
Ze środowych wydarzeń: IBM: bank centralny wyda CBDC w przeciągu 5 lat; Chiny ogłaszają nowy organ regulacyjny do certyfikacji produktów Blockchain; Australijska giełda zleca nadzór nad systemem płatności Blockchain; Władze odmawiają wypłaty okupu hakerom; Aktualna sytuacja na giełdach.
• IBM: bank centralny wyda CBDC w przeciągu 5 lat:
W nowym badaniu 73% wiodących światowych banków twierdziło, że waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) powinny być dostępne „w każdych okolicznościach”.
Według wspólnego raportu przeprowadzonego przez giganta technologicznego IBM i Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF), globalne banki centralne przyznają teraz, że CBDC byłyby dobrym substytutem gotówki w niektórych przypadkach użycia, takich jak punkty sprzedaży z podłączeniem do sieci.
Badanie „Detaliczne CBDC: kolejna granica płatności”, opublikowane 29 października, dotyczy banków z 13 gospodarek rozwiniętych i 10 rynków wschodzących. Badanie było przeprowadzane od lipca do września 2019 r.
Banki centralne reagują na fakt, że waluty cyfrowe, emitowane prywatnie lub publicznie, wkrótce staną się częścią globalnego systemu walutowego i że w ich interesie leży dopilnowanie, aby nie pozostały w tyle ani nie zostały przeniesione.
– czytamy w badaniu.
Podczas gdy 73% banków globalnych opowiedziało się za CBDC, aż 82% respondentów banku centralnego stwierdziło, że największym zagrożeniem dla stabilności finansowej wynikającym z użycia CBDC jest ryzyko operacji banków cyfrowych z większą szybkością niż wcześniej, jak zauważa raport. Ponadto banki centralne uważają, że CBDC powinny być dostępne offline i działać wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystano gotówkę.
Na podstawie wyników badań IBM i OMFIF doszły do wniosku, że pierwszy CBDC zostanie wdrożony w ciągu najbliższych pięciu lat.
Główny wniosek jest taki, że prawdopodobnie będziemy świadkami wprowadzenia cyfrowej waluty detalicznej banku centralnego w ciągu najbliższych pięciu lat, jako uzupełnienie banknotów i monet lub jako zamiennik.
Badania wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby pierwsze CBDC pochodziło z banku centralnego G20, a raczej zostanie uruchomione w mniejszej i mniej złożonej gospodarce, aby zrealizować określony cel polityczny, taki jak zwiększenie odporności krajowego systemu płatności lub rozszerzenie włączenia finansowego.
• Chiny ogłaszają nowy organ regulacyjny do certyfikacji produktów Blockchain:
Chiński bank centralny, Ludowy Bank Chin, certyfikuje 11 rodzajów sprzętu i oprogramowania w zakresie technologii finansowych, które są szeroko stosowane do płatności cyfrowych i usług Blockchain, dzięki nowemu systemowi weryfikacji zwanemu Certyfikacją Produktów Fintech.
Bank centralny opublikował pierwszą listę produktów fintech, które mogą być wykorzystywane zarówno do tworzenia front-end, jak i back-end dla cyfrowych usług płatniczych, jak podaje dokumentacja wydana przez bank.
Nowy system regulacyjny pojawia się w czasie nacisku prezydenta Xi Jinpinga na wykorzystanie technologii Blockchain oraz przyspieszenia rozwoju nowej infrastruktury finansowej, w tym cyfrowej wersji swojej waluty. Bank centralny przewiduje, że krajowa waluta cyfrowa pobudzi sektor płatności cyfrowych, reklamując własne zabezpieczenia i możliwości transakcji offline w stosunku do produktów komercyjnych oferowanych przez chińskie Alipay i WeChat Pay.
System certyfikacji obejmuje 11 produktów fintech znajdujących się obecnie na liście banków centralnych i obejmuje wszystkie produkty, które mogą być zaangażowane w technologie płatności cyfrowych, w tym terminale mobilne w punktach sprzedaży, wbudowane oprogramowanie, oprogramowanie użytkownika oraz nośniki i chipy zabezpieczające.
Bank centralny przyzna wnioskodawcom certyfikat produktu Fintech (CFP), jeśli ich produkty przejdą badanie prototypu i kontrole na miejscu. Według banku certyfikat będzie weryfikowany i odnawiany co trzy lata. Powiązane organy przeprowadzałyby losowe kontrole na każdym etapie procesu produkcyjnego w celu zapewnienia zgodności w okresie ważności certyfikatu. Instytucje będą mogły stemplować certyfikat na swoim logo; certyfikacji nie można jednak wykorzystywać do bezpośredniej promocji produktów ani do reklamy.
• Australijska giełda zleca nadzór nad systemem płatności Blockchain:
Australijska spółka zależna operatora rynku Chi-X wezwała Australijską Komisję ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) do zbadania możliwego wpływu technologii Blockchain na działania handlowe.
Reuters poinformował, że giełda Chi-X Australia obawia się, że nowy system Blockchain wdrożony przez Australian Securities Exchange (ASX) – jedynego konkurenta Chi-X Australia – może stanowić nieuczciwą przewagę. ASX zastąpi Clearing House Electronic Subregister System (CHESS) nową platformą Blockchain do celów związanych z rejestracją, rozliczeniami i rozrachunkami.
Michael Somes, główny doradca Chi-X, powiedział, że system Blockchain pogorszy problemy już obecne. Niektórzy sugerowali ponadto, że powinny istnieć ramy prawne umożliwiające ACCC interwencję.
Według Reuters, Chi-X Australia jest nie tylko jedynym konkurentem ASX, ale także jej jedynym klientem, całkowicie polegającym na ASX w zakresie usług rozliczeniowych.
Od kilku lat giełdy na całym świecie stosują technologię Blockchain do różnych części swojej działalności. Ze swojej strony ASX po raz pierwszy ogłosił plany zastąpienia CHESS platformą opartą na Blockchain w 2017 r. W lipcu ubiegłego roku Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju – czwarta co do wielkości giełda na świecie – wydała plany wykorzystania technologii DLT w transakcjach na papierach wartościowych.
W maju 2019 r. prezes londyńskiej giełdy Nikhil Rathi powiedział, że technologia Blockchain może mieć szerokie zastosowanie w emisji papierów wartościowych i rozliczeniach.
• Władze odmawiają wypłaty okupu hakerom:
Władze w Johannesburgu zdecydowanie odmawiają wypłaty okupu w wysokości 4 Bitcoinów hakerom, którzy w zeszłym tygodniu zaatakowali systemy miejskie.
W oświadczeniu opublikowanym na oficjalnym Twitterze rada miasta Johannesburg potwierdziła, że atak wpłynął na usługi obejmujące rozliczenia, wycenę nieruchomości i systemy informacji terenowej, a także usługi e-Zdrowia i bibliotek.
Naruszeniu, które miało miejsce 24 października, towarzyszyło żądanie okupu w wysokości 4 Bitcoinów – wartych blisko 37.000 – płatne do 28 października. Radna Funzela Ngobeni – MMC ds. finansów odpowiedzialna za technologie informacyjne i komunikacyjne – potwierdziła, że władze nie zgodzą się z żądaniami hakerów.
Dodała, iż miasto jest przekonane, że może „przywrócić systemy do pełnej funkcjonalności”, i już przywróciło kilka swoich krytycznych systemów zorientowanych na klienta.
Miasto zawsze występowało przeciwko wszelkim rodzajom i formom bezprawia. Ten cyberatak jest postrzegany nie tylko jako atak na system miasta – ale także jako atak na mieszkańców naszego miasta.
– dodała Ngobeni.
Według raportu CNN z 29 października, po ataku hakerzy wysłali e-mail do pracowników bezpośrednio z żądaniem płatności Bitcoinami, zachęcając władze do zamknięcia wszystkich systemów w celu ograniczenia ryzyka dalszych naruszeń.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby przeważają spadki. Bitcoin stracił na wartości o 2,1%, Ethereum o 1,6%, XRP o 1,9%, Bitcoin Cash o 0,6%, Litecoin o 2% a Binance Coin o 2,9%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4.4 mld dolarów i wynosi obecnie 245.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 97.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.