#831 Newsy z dnia 07.11.2019
Z czwartkowych wydarzeń: Rosja planuje umożliwić konfiskowanie Bitcoinów; Hongkong przyspiesza badania nad CBDC; Malezyjscy złodzieje koparek zatrzymani; Max Keizer: „Samorozliczenie” Bitcoina to rewolucja przeciwko dolarowi; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Rosja planuje umożliwić konfiskowanie Bitcoinów:
Rosja planuje stworzyć akty prawne pozwalające rządowi osiągnąć niemożliwe: konfiskatę Bitcoinów.
Jak poinformował lokalny serwis informacyjny RBC, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych będzie współpracować z różnymi organami państwowymi w celu opracowania planów, które mogą wejść w życie w 2021 r.
Plan nie wyróżnia Bitcoina, ale zamiast tego odnosi się do „zasobów cyfrowych” jako ogólnego zjawiska, z których głównymi są kryptowaluty, mówi RBC.
Stały trend wzrostowy w przestępstwach z wykorzystaniem zasobów wirtualnych oraz brak ochrony konsumentów w obliczu tego rodzaju ataków przestępczych w naturalny sposób dyktują potrzebę opracowania mechanizmów regulacji prawnych i kontroli wymiany aktywów wirtualnych.
– powiedziała Nikita Kulikov, szef specjalnej komisji parlamentu rosyjskiego.
Wśród rozważanych opcji jest utworzenie rządowego portfela kryptowalut do przesyłania środków.
Rosja jeszcze nie wdrożyła długo oczekiwanego pakietu przepisów dotyczących kryptowalut, który doświadczył wielu opóźnień. Według różnych stron rozmawiających z RBC, kryptowaluty wymagałyby prawnego uznania, zanim rząd mógłby uzasadnić podstawy prawne do konfiskaty w ramach postępowania sądowego.
Jednak podobnie jak w przypadku prób podejmowanych przez inne kraje, sposób, w jaki władze przejmą kontrolę nad zasobami inwestorów, pozostaje niejasny. Teoretycznie, kryptowaluty przechowywane na giełdach mogą być dostępne, jeśli dana giełda wyrazi na to zgodę. W przypadku monet przechowywanych w portfelach, do których inwestor posiada klucze prywatne, sposób ich pozyskania jest zagadką.
• Hongkong przyspiesza badania nad CBDC:
Hongkong Monetary Authority (HKMA) ujawnił, że prowadzi badania nad wnioskami o cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). O wiadomościach ogłoszonych podczas Tygodnia Fintech w Hongkongu poinformował Ejinsight. HKMA ma opublikować duży raport na temat swoich ustaleń w pierwszym kwartale 2020 r.
HKMA właśnie ujawnił, że podpisał współpracę Blockchain ze spółką zależną Institute of Digital Currency w Chińskim Banku Ludowym (PBoC) – instytucji, co do której wielu spodziewa się, że jako pierwsza na świecie uruchomi CBDC.
Podczas wydarzenia Edmond Lau – starszy dyrektor wykonawczy HKMA – dał wgląd w bieżące badania banku nad CBDC, które podobno są prowadzone pod egidą „Projektu LionRock” od 2017 r.
Projekt jest prowadzony wspólnie z Hongkong Interbank Clearing Ltd. i trzema kolejnymi bankami, a także konsorcjum Blockchain R3. Obejmuje on analizę koncepcji CBDC opartą na tokenach, badanie emisji dłużnych papierów wartościowych za pomocą Blockchain, ocenę potencjału CBDC w zakresie systemów płatności oraz zbadanie możliwego dwupoziomowego modelu emisji, który pozwoliłby przedsiębiorstwom przechowywać i wykorzystywać tokeny CBDC jako sponsorowanych uczestników ich banków.
HKMA podobno koncentruje się na potencjalnym zastosowaniu CBDC w instytucjach finansowych, a nie dla klientów detalicznych – ze szczególnym zainteresowaniem krajowymi płatnościami międzybankowymi, hurtowymi płatnościami korporacyjnymi i jego potencjałem w zakresie dostawy kontra płatności przy rozrachunku dłużnych papierów wartościowych. Użytkownicy detaliczni już teraz mają powszechny dostęp do cyfrowych usług płatności mobilnych.
W maju HKMA podpisał również protokół ustaleń z Bankiem Tajlandii w celu przeprowadzenia wspólnego projektu badawczego dotyczącego wykorzystania CBDC do płatności transgranicznych oraz międzybankowych usług Payment versus Payment między krajami.
• Malezyjscy złodzieje koparek zatrzymani:
Władze Malezji zatrzymały pięć osób oskarżonych o kradzież 85 koparek Bitcoinów. Policja schwytała mężczyzn podczas nalotu policyjnego 2 listopada.
The Sun Daily donosi, że czterech mężczyzn i jedna kobieta wynajęli budynek w Seremban, w Malezji, przylegający do magazynu przechowującego maszyny do Bitcoinów. Piątka sprawców przewierciła się przez betonową ścianę łączącą dwa budynki. Wszyscy podejrzani byli przyjaciółmi bez wcześniejszych rejestrów karnych, pisze The Sun.
Maszyny warte 10,300 dolarów były najprawdopodobniej platformami wydobywającymi Bitcoiny, chociaż miejscowa policja tego nie określiła.
29 października sklepikarz złożył raport policyjny po zaginięciu 85 maszyn Bitcoinowych. Następnie policja przeprowadziła naloty i aresztowała podejrzanych w wieku od 25 do 46 lat.
– powiedział szef konferencji Seremban, supt Mohd Said Ibrahim na konferencji prasowej.
Naloty miały miejsce w ostatnią sobotę wieczorem od północy do 5:00 czasu lokalnego. Władze skonfiskowały samochód, pojazd czterokołowy i ciężki sprzęt, który prawdopodobnie posłużył do wywiercenia otworu w betonie.
• Max Keizer: „Samorozliczenie” Bitcoina to rewolucja przeciwko dolarowi:
Bitcoin przewyższa zarówno waluty fiat, jak i złoto, ponieważ nie wymaga rozliczenia, powiedział gospodarz RT, Max Keizer. W ostatnim odcinku raportu Keizera z sieci znany zwolennik Bitcoina wyjaśnił, że inne formy transakcji wymagają czasu rozliczenia, ale Bitcoin nie.
Wynika to z faktu, że w Bitcoinie transakcja i rozliczenie są nierozłączne. Przenoszenie BTC między portfelami oznacza po prostu aktualizację księgi, co oznacza natychmiastowe rozliczenie, gdy górnicy potwierdzają transakcje.
Tarcie jest duże, zarówno w papierze, jak i w złocie. Wyjątkowo Bitcoin sam się rozlicza – transakcja jest rozliczeniem. Gdy transakcja dotrze, rozlicza się.
– podsumował Keizer.
Odcinek pojawił się w czasie, gdy wsparcie papierowych walut fiat przez rządy cyfrowymi wersjami walut narodowych nadal stanowi główny punkt rozmów na całym świecie. Podczas gdy transakcje cyfrowe skróciłyby zarówno koszty, jak i czasy rozliczeń, związek takich walut z systemem fiat ostatecznie czyni je narzędziami politycznymi – Keizer wskazuje na „uzbrojenie” dolara amerykańskiego w celu nakładania sankcji – i podlegać będą cenzurze, a także innym pułapkom centralizacji.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy spadki wszystkich największych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 0,8%, Ethereum o 1,7%, XRP o 2,5%, Bitcoin Cash o 3,6% a Litecoin o 2,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2,4 mld dolarów i wynosi obecnie 249.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 80.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.