News

Artyści kontynuują walkę z AI o prawa autorskie

Pozew o naruszenie praw autorskich skierowany przeciwko wielu firmom rozwijającym narzędzia sztucznej inteligencji (SI) został zmieniony, a artyści wraz z ich zespołami prawno- -prawnymi nadal twierdzą, że ich dzieła twórcze zostały nadużyte.

Dnia 29 listopada grupa artystów wizualnych złożyła poprawki do sprawy wcześniej odrzuconej przez amerykańskiego sędziego, dodając siedmiu nowych artystów oraz bardziej szczegółowe informacje na temat domniemanych naruszeń.

Nowi artyści to H. Southworth, Grzegorz Rutkowski, Gregory Manchess, Gerald Brom, Jingna Zhang, Julia Kaye i Adam Ellis.

Zgodnie z poprawionym pozwem zbiorowym, firmy Stability AI, Midjourney i DeviantArt, wraz z nowym pozwanym Runway AI, stworzyły systemy generujące sztukę w stylu artystów, gdy ich imiona są używane jako prompty podawane SI.

Powództwo twierdzi, że w rezultacie użytkownicy generują dzieła sztuki „nie do odróżnienia” od tych stworzonych przez artystów. Artyści stwierdzają, że pomimo tego, iż twórcy SI „lubią opisywać swoje produkty obrazów SI we wzniosłych słowach, rzeczywistość jest brudniejsza i nieprzyjemniejsza.”

Produkty obrazów SI są przede wszystkim cenione jako urządzenia do prania praw autorskich, obiecując klientom korzyści z dzieła sztuki bez kosztów dla artystów.

– czytamy

Ponadto artyści zarzucają, że Midjourney, jedno z najpopularniejszych narzędzi generatywnych SI do tworzenia sztuki, z około 16,4 mln. użytkowników według swojej witryny, naruszył prawa objęte federalnymi przepisami o znakach towarowych w Stanach Zjednoczonych.

Zarzuty wskazują na to, że strona internetowa Midjourney promuje listę zawierającą nazwy ponad 4 700 artystów, w tym niektóre z powodów, które można używać jako impulsów generatywnych.

Ostatnio powód Kelly McKernan była zdumiona, gdy zobaczyła, że najwyższy wynik wyszukiwania internetowego dotyczący jej imienia to teraz obraz wygenerowany przez SI za pomocą Midjourney.

W poprawionym pozwie argumentuje się, że „bez interwencji to przyszłość, która czeka wielu innych artystów.”

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button