News

Bank Centralny Kataru uruchamia pierwszą fazę projektu CBDC

Bank Centralny Kataru (QCB) zakończył tworzenie infrastruktury dla projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) i uruchomił pierwszą fazę projektu eksperymentalnego. QCB skupi się na rozliczeniach dużych płatności między dużymi bankami lokalnymi i międzynarodowymi.

Opublikowano niewiele szczegółów dotyczących projektu. Państwowa agencja informacyjna poinformowała, że projekt skoncentruje się na technologii DLT, sztucznej inteligencji, poprawie płynności oraz transakcjach papierami wartościowymi. Projekt potrwa do października.

QCB rozpoczął badania nad technologią CBDC w marcu 2022 r. i potwierdził uruchomienie projektu w czerwcu tego samego roku. Według raportu prasowego, gubernator QCB, Sheikh Bandar bin Mohamed bin Saoud al-Thani, powiedział na Katar Economic Forum w maju: „Jesteśmy na etapie fundamentowania i oceniamy zalety i wady wydania CBDC.”

Sąsiadujące Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) były członkiem założycielem projektu mBridge, razem z Chinami, Hongkongiem i Tajlandią. ZEA już używały mBridge do przekazywania płatności do Indii oraz do hurtowych transferów między członkami projektu mBridge. ZEA uczestniczyły także w dowodzie koncepcji CBDC, nazwanym Project Aber, wspólnie z Arabią Saudyjską, który zakończył się w 2020 r.

Dzień przed ogłoszeniem projektu CBDC, QCB uruchomił nową piaskownicę fintech. Express Sandbox oferuje „skrócony okres testowania, szybkie cykle testowe oraz uproszczony ogólny proces oceny” dla kwalifikujących się uczestników. Podobnie jak nowa piaskownica, projekt CBDC został opisany jako część oficjalnych krajowych strategii rozwoju, chociaż żadna ze strategii nie wspominała bezpośrednio o CBDC.

W 2020 r. Katarska Władza Regulacyjna Centrum Finansowego — organ rozwoju biznesu w kraju — zakazała świadczenia usług związanych z aktywami wirtualnymi. Financial Action Task Force skrytykowała Katar w 2023 r. za brak egzekwowania tego zakazu oraz za brak zrozumienia „bardziej złożonych form prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.”

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button