News

Bank of America: „Cyfrowe waluty wydają się nieuniknione”

Globalny zespół badawczy Bank of America (BOA) opublikował na początku tego tygodnia raport na temat globalnych kryptowalut, aktywów cyfrowych i cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).

Cyfrowe waluty wydają się nieuniknione. Postrzegamy rozproszone rejestry i waluty cyfrowe, takie jak CBDC i stablecoiny, jako naturalną ewolucję dzisiejszych systemów monetarnych i płatniczych. […] Naszym zdaniem CBDC, które wykorzystują technologię rozproszonego rejestru, mają potencjał zrewolucjonizowania globalnych systemów finansowych i mogą być najbardziej znaczącym postępem technologicznym w historii pieniądza.

– stwierdził bank.

Raport wyjaśnia, że obecnie istnieje 114 banków centralnych badających CBDC, reprezentujących 58% krajów na całym świecie i ponad 95% światowego PKB. Zauważa również, że cyfrowe waluty banku centralnego „nie zmieniają definicji pieniądza, ale prawdopodobnie zmienią sposób i czas przekazywania wartości w ciągu najbliższych 15 lat”.

Według Bank of America „emisje CBDC przez banki centralne wydają się nieuniknione z trzech powodów”. Po pierwsze, „mogą zwiększyć efektywność płatności i przelewów transgranicznych i krajowych”. Ponadto „mogą zmniejszyć ryzyko utraty kontroli monetarnej przez banki centralne” i „zwiększyć integrację finansową”.

Raport dodaje, że „sektor prywatny ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i emisji CBDC”, wyjaśniając:

Banki centralne i rządy nie mogą budować nowych systemów finansowych opartych wyłącznie na technologii rozproszonego rejestru i zaznaczyły, że wykorzystają sektor prywatny do napędzania innowacji w zakresie aktywów cyfrowych. Oczekujemy, że beneficjenci z sektora prywatnego pojawią się na wszystkich etapach wdrażania CBDC.

– czytamy.

Bank zwrócił również uwagę na pewne ryzyka. Emisja i przyjęcie CBDC mogłaby również zwiększyć częstotliwość paniki bankowej, jeśli nie zostałaby odpowiednio zaprojektowana. Ponadto w okresach napięć ludzie mogliby wycofywać depozyty i wymieniać je na CBDC.

źródło: news.bitcoin.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button