News

Bitcoin ETF: Grayscale i SEC będą przedstawiać swoje argumenty w Sądzie

Największy na świecie zarządzający aktywami cyfrowymi, Grayscale, podobno przedstawi swoje argumenty w sądzie ws. potencjalnego uruchomienia Bitcoin ETF w USA 7 marca. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie się temu sprzeciwiać. 

Grayscale wielokrotnie wykazywał zamiar wprowadzenia funduszu giełdowego (ETF) śledzącego wyniki Bitcoina w Stanach Zjednoczonych, ale jak dotąd bezskutecznie. SEC odrzuciła wprowadzenie produktu na rynek w czerwcu ubiegłego roku i powtórzyła swoją decyzję kilka miesięcy później. 

Craig Salm, dyrektor prawny Grayscale, utrzymywał w 2021 roku, że SEC może mieć „jasną wizję” na temat ETF-ów, ale powinna być bardziej otwarta na tę sprawę. Dyrektor generalny Michael Sonnenshein poszedł dalej, obiecując pozwać organ nadzorujący za odrzucenie inicjatywy firmy. 

Według ostatnich doniesień Sąd Apelacyjny Dystryktu Kolumbii nakazał obu stronom spotkanie się w sądzie 7 marca w celu przedstawienia swojego punktu widzenia. Grayscale wcześniej spodziewał się, że bitwa prawna rozpocznie się w drugim kwartale 2023 roku.  

Zarządzający aktywami cyfrowymi zaczął realizować swój cel po tym, jak SEC zatwierdziła ProShares ETF zabezpieczony kontraktami terminowymi Bitcoin (nazwany BITO) w październiku 2021.  

Liczne problemy w branży kryptowalut w zeszłym roku negatywnie wpłynęły na Grayscale. W przeciwieństwie do niektórych giełd, które dostarczyły dowód rezerw po upadku FTX, ta odmówiła tego, powołując się na względy bezpieczeństwa. Firma stwierdziła również, że jej partner powierniczy Coinbase przeprowadza “okresową walidację w łańcuchu”. 

Pojawiły się obawy, że Grayscale może napotkać dodatkowe kłopoty, ponieważ znajduje się pod “parasolem” Digital Currency Group (DCG). Jedna z jej spółek zależnych, Genesis, złożyła już wniosek o upadłość.

W Europie jest łatwiej

W przeciwieństwie do swoich problemów z amerykańskim regulatorem, Grayscale wprowadził kryptowalutowy ETF na rynek europejski latem ubiegłego roku. Produkt, śledzący „Bloomberg Grayscale Future of Finance Index”, składa się z szeregu firm należących do sektora, w tym giełd, górników, brokerów, zarządzających aktywami i firm technologicznych. 

Notowania na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, niemieckiej Deutsche Börse Xetra i włoskiej Borsa Italiana uczyniły z podmiotu pierwszego amerykańskiego zarządzającego aktywami cyfrowymi, który uruchomił taki fundusz na Starym Kontynencie.

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button