News

Bitcoin Lightning Network 1000 razy tańsza niż Visa i MasterCard

Najnowsze dane Glassnode pokazują, że Bitcoin Lightning Network jest znacznie tańsza w użyciu niż starsze sieci płatnicze. 

Średnia stawka opłaty, czyli koszt przesłania środków przez Lightning Network, wynosi 0,0029%, czyli 1000 razy mniej niż w przypadku MasterCard lub Visa.  

James Check, główny analityk w Glassnode, powiedział, że:

Opłata pobierana za 1 BTC wysłany przez Lightning Network wynosi obecnie 3000 Satoshi (najmniejsza jednostka Bitcoin). To równowartość 0,84 USD za wysłanie aktywów o wartości 28 800 USD, co stanowi opłatę w wysokości 0,0029%.

W poście na temat protokołu mediów społecznościowych, analityk Bitcoin Dylan LeClair zauważył, że stawka ta jest wielokrotnie niższa niż ta, pobierana przez główne firmy obsługujące karty kredytowe.  

Lightning Network, rozwiązanie płatnicze warstwy 2 zbudowane na szczycie największej na świecie kryptowaluty, zostało po raz pierwszy zaproponowane jako sposób na uczynienie Bitcoina efektywnym jako metodę płatności. Te dane pokazują, że jest to nie tylko szybkie, ale i tanie, a średnia stawka opłaty stale spada od listopada 2021.

żródło: Glassnode

Tradycyjne sieci płatnicze, takie jak Visa i Mastercard, pobierają od handlowców opłatę w wysokości około 2-3% za transakcję. Jest to kosztowna opcja w szczególniości dla firm.  

Glassnode’s Check odnosiło się do użytkowników, którzy prowadzą własne węzły i zarządzają własnymi kanałami. Wielu użytkowników Lightning korzysta z portfeli zabezpieczających, takich jak Wallet of Satoshi i Alby, aby dokonywać mikropłatności w aplikacjach społecznościowych. 

Niektórzy użytkownicy Bitcoina zauważyli rosnące preferencje dla rozwiązań powierniczych. Jednak rozwiązania częściowo powiernicze, takie jak Fedi i Cashu, mogą podważyć poleganie na rozwiązaniach w pełni powierniczych.  

Ponadto przepustowość Lightning Network może zostać zakwestionowana: 

Oczywiście musimy również wziąć pod uwagę, że typowy kanał jest mniejszy niż 1 BTC. Średnia wielkość kanału wynosi 0,02 BTC, a średnia 0,08 BTC, więc ogólnie Lightning Network pozostaje dobrze dostosowana do płatności poniżej 1000 USD.

Na poniższym wykresie wielkość kanału ma tendencję wzrostową, ale nadal znacznie poniżej 10 000 USD. W środowisku, płatności powyżej 1000 USD mogą być lepiej dopasowane do podstawowego łańcucha Bitcoin, aby uniknąć niepowodzenia transakcji.

żródło: Glassnode

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button