News

Bitcoin reaguje na przejęcie Credit Suisse przez UBS Group

Największa szwajcarska instytucja bankowa, UBS Group, zawarła umowę fuzji ze swoim “rywalem”, Credit Suisse. Ten pierwszy zapłaci 3.25 mld dolarów za sfinalizowanie transakcji, czyli o 60% mniej niż wynosiła wartość Credit Suisse pod koniec ubiegłego tygodnia. 

Bitcoin pozytywnie zareagował na tę wiadomość, przekraczając 28.500 USD po raz pierwszy od czerwca 2022 roku.

Na ratunek konkurencji

Szwajcarski gigant bankowy Credit Suisse ujawnił poważne problemy operacyjne w ciągu ostatnich kilku tygodni. Skłoniło to szwajcarski bank centralny i lokalny organ nadzoru finansowego do zaangażowania się w sprawę.  

UBS odpowiedział na interwencję, zgadzając się na przejęcie Credit Suisse za 3.25 mld dolarów. Zgodnie z warunkami umowy, wszyscy akcjonariusze Credit Suisse otrzymają 1 akcję UBS za 22,48 akcji Credit Suisse. 

Bank będący w trudnej sytuacji będzie kontynuował swoją normalną działalność do czasu sfinalizowania fuzji. Ponadto Narodowy Bank Szwajcarii umożliwi mu dostęp do instrumentów oferujących znaczną dodatkową płynność.  

Biorąc pod uwagę ostatnie nadzwyczajne i bezprecedensowe okoliczności, ogłoszona fuzja stanowi najlepsze możliwe wyjście. To był niezwykle trudny czas dla Credit Suisse i chociaż zespół pracował niestrudzenie, aby rozwiązać wiele istotnych problemów, to jesteśmy zmuszeni znaleźć dziś rozwiązanie, które zapewni trwałość.

— powiedział prezes Credit Suisse, Axel Lehmann. 

Co ciekawe, założyciel Tron, Justin Sun, również wykazał się ambicją zakupu banku, oferując 1.5 mld dolarów. Obiecywał zintegrować go z Web3, chwaląc Szwajcarię jako jedno z najbardziej przyjaznych kryptowalutom miejsc na świecie. 

BTC w górę

Podstawowa kryptowaluta wzrosła do najwyższego poziomu od dziewięciu miesięcy, sięgając 28 500 USD (dane CoinGecko), wkrótce po tym, jak Credit Suisse ujawnił szczegóły fuzji.  

Wśród tej globalnej katastrofy bankowej cena Bitcoina ostatnio gwałtownie wzrosła, osiągając prawie 70% od początku 2023 roku.  

Aktywa wydają się skłonne do rozwoju w takich sytuacjach, gdy niektóre z największych banków na świecie doświadczają ogromnych problemów. W końcu Bitcoin powstał podczas ostatniego ogromnego kryzysu finansowego spowodowanego przez banki, z których wiele upadło i trzeba było je ponownie ratować.

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button