News

Cena Bitcoina reaguje na atak Iranu

Bitcoin gwałtownie spadł o ponad 8,4% 13 kwietnia po ataku Iranu na Izrael, eskalując konflikty geopolityczne na Bliskim Wschodzie.

Cena Bitcoina spadła z około 67 000 dolarów do 61 625 dolarów, kasując ponad 130 mln dolarów z kapitalizacji rynkowej w ciągu kilku minut po ogłoszeniu ataku. Rykoszetem spadki dotknęły również pozostałych kryptowalut.

Według informacji Bloomberga, Iran wysłał drony w kierunku Izraela w sobotę, 13 kwietnia. Akcja jest odwetem za atak przeprowadzony przez Izrael kilka dni wcześniej, który miał na celu ambasadę dyplomatyczną w Damaszku, w Syrii, zabijając siedmiu obywateli Iranu, w tym dwóch generałów.

Poza atakami lotniczymi, irańskie władze rzekomo przejęły statek ładunkowy należący do izraelskiego miliardera.

12 kwietnia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł, że Iran przeprowadzi ataki „wcześniej czy później”, podkreślając, że USA będą pomagać w obronie Izraela:

Jesteśmy oddani obronie Izraela. Wesprzemy Izrael, pomożemy w jego obronie, a Iran nie odniesie sukcesu.

Konflikt między Iranem a Izraelem znacznie zaostrza napięcia w regionie, coś, czego Stany Zjednoczone próbowały uniknąć od ataków terrorystycznych Hamasu z 7 października 2023 r., które doprowadziły do szerszego trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem.

Amerykańscy urzędnicy namawiali Izrael, by nie eskalować napięć w odpowiedzi na Iran, jak podaje CNN. Urzędnicy wyrazili także frustrację z powodu braku wcześniejszej informacji od Izraela dotyczącej jego ataku lotniczego w Damaszku. Izrael poinformował tylko przedstawiciela USA, gdy samoloty były już w drodze do Syrii, podają źródła.

„Nie wiedzieliśmy, że Izrael zamierza przeprowadzić ten atak”, stwierdził urzędnik. „Kilka minut przed tym, gdy zdarzenie miało miejsce i gdy izraelskie samoloty były już w powietrzu, Izrael skontaktował się z przedstawicielem USA, aby powiedzieć, że są w trakcie przeprowadzania ataku w Syrii. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących celu ani miejsca przeprowadzenia ataku, a atak był już w trakcie realizacji, zanim informacja mogła zostać przekazana przez rząd USA”.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button