News

Craig Wright przyznaje, że nie jest Satoshim Nakamoto

Craig Wright opublikował 16 lipca na stronie głównej swojej witryny prawne oświadczenie, w którym stanowczo stwierdził, że nie jest twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto.

W oświadczeniu powołał się na niedawny wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego i skierował odwiedzających stronę do podsumowania wyników przedstawionych przez Crypto Open Patent Alliance (COPA), konsorcjum programistów, giełd i projektów mających na celu wspieranie innowacji i promowanie środowiska open-source w kryptowalutach.

Najistotniejsze fragmenty oświadczenia to pierwsze i drugie punkty, w których Wright przyznaje, że nie jest autorem białej księgi Bitcoina oraz że nie posiada praw autorskich do technologii opisanej w tym dokumencie.

W 2023 r. Wright pozwał kilku deweloperów Bitcoina, twierdząc, że naruszyli jego prawa autorskie do niektórych technologii związanych z systemem DLT oraz rościł sobie prawa do bazy danych Bitcoina.

Wright od 2016 r. utrzymywał, że jest legendarnym twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto. Walka prawna osiągnęła kulminację w 2024 r., kiedy to Crypto Open Patent Alliance przedstawiła ponad 50 dowodów obalających roszczenia Wrighta.

Podczas procesu COPA wezwała biegłych sądowych i analityków onchain, aby zeznawali, że Wright dostarczył skomplikowane fałszerstwa i metadane noszące ślady manipulacji.

Ostatecznie sędzia James Mellor zgodził się, że argumenty COPA wykazały, iż twórca tak zaawansowanego systemu jak Bitcoin nie popełniłby tak nieostrożnych błędów, jakie znaleziono w fałszerstwach Wrighta i zniekształconych metadanych, jednoznacznie orzekając, że Wright nie jest Satoshim.

Niedawno aktywa Wrighta zostały zamrożone przez brytyjski Sąd Najwyższy, aby pomóc podcasterowi Peterowi McCormackowi odzyskać 2 mln dolarów wydane na koszty prawne w obronie przed pozwem o zniesławienie, który Wright wniósł w 2019 r.

Co więcej, problemy prawne Wrighta mogą się jeszcze nie skończyć. Po wyroku brytyjskiego Sądu Najwyższego sędzia Mellor zalecił, aby Wright został zbadany przez Crown Prosecution Service pod kątem krzywoprzysięstwa.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button