News

Microsoft i Apple rezygnują z miejsc w zarządzie OpenAI

Microsoft i Apple zdecydowali, że nie będą zajmować miejsc w zarządzie firmy zajmującej się sztuczną inteligencją OpenAI w obliczu rosnącej presji regulacyjnej.

Microsoft wysłał list do OpenAI, ogłaszając swoje wycofanie z zarządu, jak podał dziś Bloomberg, powołując się na anonimową osobę zaznajomioną ze sprawą.

Wycofanie nastąpiło około rok po tym, jak producent oprogramowania Windows zainwestował ogromne 13 mld dolarów w OpenAI w kwietniu 2023 r.

„Przez ostatnie osiem miesięcy byliśmy świadkami znaczącego postępu nowo utworzonego zarządu i jesteśmy pewni kierunku, w którym zmierza firma,” napisał Microsoft w swoim memorandum do OpenAI, dodając:

Nie uważamy już, że nasza ograniczona rola jako obserwatora jest konieczna.

W przeciwieństwie do niedawnych doniesień, że Apple również uzyska rolę obserwatora w zarządzie OpenAI w ramach przełomowego porozumienia ogłoszonego w czerwcu, OpenAI poinformowało, że po odejściu Microsoftu nie będzie mieć żadnych obserwatorów w zarządzie.

Jesteśmy wdzięczni Microsoftowi za wyrażenie zaufania do zarządu i kierunku, w jakim zmierza firma, i cieszymy się na kontynuowanie naszej udanej współpracy.

– oświadczyło OpenAI.

Wiadomość ta pojawia się w kontekście rosnącej presji regulacyjnej na wielkie firmy technologiczne dotyczącej ich potencjalnego wpływu na sztuczną inteligencję i dominację w branży.

W czerwcu europejscy regulatorzy ogłosili, że OpenAI może stanąć w obliczu unijnego dochodzenia antymonopolowego w związku z partnerstwem z Microsoftem.

Szefowa ds. konkurencji w UE, Margrethe Vestager, również powiedziała, że lokalni regulatorzy będą szukać dodatkowych opinii od stron trzecich i będą badać firmy takie jak Microsoft, Google, Meta i TikTok należący do ByteDance w kontekście ich partnerstw dotyczących sztucznej inteligencji.

Wcześniej Komisja Europejska stwierdziła, że Microsoft może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1% swoich rocznych przychodów w UE, jeśli nie odpowie na żądanie informacji związanych z jego wyszukiwarką Bing i powiązanymi z nią usługami generatywnej sztucznej inteligencji.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button