News

Deweloper Tornado Cash skazany na 5 lat więzienia

Alexey Pertsev, deweloper protokołu mieszającego kryptowaluty Tornado Cash, został uznany za winnego prania brudnych pieniędzy.

Pertsev został uznany za winnego prania brudnych pieniędzy przez holenderskich sędziów w Sądzie Apelacyjnym w 's-Hertogenbosch 14 maja. Deweloper został skazany na pięć lat i cztery miesiące więzienia za rzekome pranie 1,2 mld dolarów nielegalnych środków na platformie.

Wyrok zapadł mimo faktu, że Tornado Cash jest niepowierniczym protokołem mieszającym kryptowaluty — oznacza to, że środki przechodzące przez protokół nigdy nie były przechowywane ani kontrolowane przez niego.

Pomimo braku kontroli nad środkami, deweloper został uznany za winnego po pierwszym aresztowaniu w Holandii w sierpniu 2022 r., krótko po tym, jak Tornado Cash został umieszczony na czarnej liście przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Reprezentanci prawni Pertseva mają 14 dni na odwołanie się od wyroku sądu.

Według wcześniejszego aktu oskarżenia, Pertsev powinien był podejrzewać nielegalne pochodzenie niektórych transakcji na platformie, której był współtwórcą.

Obecnie nie ma dowodów na to, że Pertsev aktywnie wspierał jakiekolwiek przestępcze transakcje, poza wniesieniem wkładu do otwartego kodu źródłowego protokołu mieszającego kryptowaluty.

Trwająca sprawa wywołała szerokie obawy wśród deweloperów open-source, ponieważ może stworzyć precedens do karania deweloperów za to, jak przestępcy wykorzystują ich kod.

Podczas poprzedniego procesu Pertseva w marcu, prokuratorzy argumentowali, że deweloper nie stworzył wystarczających zabezpieczeń, aby zapobiec praniu nielegalnych pieniędzy.

Władze twierdziły, że niektórzy z najbardziej znanych hakerów, tacy jak wspierana przez Koreę Północną Grupa Lazarus, byli wśród przestępców korzystających z protokołu.

Grupa Lazarus rzekomo wyprała ponad 455 milionów dolarów skradzionych środków za pośrednictwem Tornado Cash, który od momentu uruchomienia w 2019 r.ułatwił pranie ponad 7 mld dolarów w kryptowalutach, według Biura Kontroli Zagranicznych Aktywów Departamentu Skarbu USA.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button