News

FBI ostrzega przed krypto oszustami na LinkedIn

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami zwiększenia ilości oszustw kryptograficznych popełnianych w sieci.

Jeśli łączysz się z nieznajomymi użytkownikami online, zwłaszcza na LinkedIn, powinieneś podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa, ponieważ właśnie teraz możesz być ofiarą ataku.

W wywiadzie dla CNBC, agent FBI Sean Ragan stwierdził, że oszuści kryptowalutowi na wspomnianym wcześniej portalu stanowią „poważne zagrożenie” dla bezpieczeństwa użytkowników.

Na podstawie przeanalizowanych danych, LinkedIn zidentyfikował niedawny wzrost oszustw na swojej witrynie. Te najnowsze polegają na przekonywaniu użytkowników do inwestowania w kryptowaluty.

Według Ragana, ten rodzaj kłamliwych praktyk jest znaczący:

Istnieje wiele potencjalnych ofiar, natomiast drugie tyle odnotowano w przeszłości, jak i teraźniejszości.

Portal, którego właścicielem jest Microsoft twierdzi, że ma ponad 830 mln użytkowników w ponad 200 krajach na całym świecie.

Ponieważ LinkedIn jest narzędziem do tworzenia sieci biznesowych, to zdaniem CNBC ofiary scamerów, wierzą w to, iż ​inwestycje są realne.

Jak to działa?

Strategia działa w następujący sposób. Oszust zakłada fake profil kontaktując się z użytkownikiem portalu. Atak inicjuje uprzejmą dyskusję w sieci społecznościowej, zanim zaoferuje pomoc w inwestycji w kryptowaluty.

Ogólnie rzecz biorąc, oszust kieruje użytkownika na renomowaną platformę do inwestowania w krypto. Następnie po zdobyciu jego zaufania, instruuje ofiarę, aby przelała środki na stronę, która jest pod ich kontrolą. W dalszym kroku konto opróżniane jest z gotówki.

Całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut na poziomie 885 mld dolarów na wykresie dziennym. Źródło: TradingView.com

Ragan dodał też, że oszuści zawsze wymyślają nowe metody prześladowania osób i firm. Scamerzy kryptowalutowi poświęcają swój czas na analizę, nakreślając swoje cele, plany i stosowana taktykę.

Ponieważ społeczność kryptograficzna nadal rośnie zarówno w wartości, jak i strukturze, to krypto nadal będzie głównym celem dla oszustów.

Oscar Rodriguez, starszy dyrektor ds. zaufania, prywatności i sprawiedliwości w LinkedIn, stwierdził:

Identyfikacja tego, co jest fałszywe, a co nie, jest dość trudne.

Według Federalnej Komisji Handlu, ponad 7.000 osób zgłosiło utratę ponad 80 mln dolarów w wyniku oszustw kryptowalutowych. Wydarzenia te miały miejsce między październikiem 2020, a marcem 2021 roku.

FTC ujawniło, że od 2021 roku 46.000 klientów zostało poszkodowanych na ponad miliard dolarów w kryptowalutach.

źródło: bitcoinist.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button