News

Francja na skraju uchwalenia surowych przepisów licencyjnych dla krypto firm

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało wprowadzenie surowszych przepisów licencyjnych dla nowych firm kryptowalutowych, w celu zharmonizowania lokalnych przepisów z proponowanymi standardami Unii Europejskiej. Głosowanie zostało przyjęte przez 109 głosów (60,5%) za, przy 71 (39,5%) przeciw. Ustawa teraz trafia do prezydenta Emmanuela Macrona, który ma 15 dni na jej zatwierdzenie lub odesłanie do parlamentu.

Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte, to wymusi ono na dostawcach usług kryptowalutowych z siedzibą we Francji przestrzeganie surowszych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, wykazywania segregacji funduszy klientów, przestrzegania nowych wytycznych dotyczących raportowania do organów regulacyjnych, oraz udzielania bardziej szczegółowych informacji na temat ryzyka i konfliktów interesów, w celu wzmocnienia ochrony konsumentów.

Ustawa nie będzie miała zastosowania do 60 firm kryptograficznych zarejestrowanych w Financial Markets Authority (AMF), krajowym organie nadzoru finansowego. Firmy te będą nadal przestrzegać zasad AMF, aż do prawdopodobnego uchwalenia własnych przepisów UE dotyczących kryptowalut wraz z ustawą o rynkach aktywów kryptograficznych (MiCA).

Bardziej rygorystyczne przepisy miałyby zatem zastosowanie tylko do firm kryptograficznych, które rejestrują się od lipca.

Wśród 60 firm zarejestrowanych w AMF znajduje się Binance, która niedawno rozpoczęła pilotaż płatności w sklepach we Francji za pomocą opartej na chmurze platformy płatniczej Ingenico za pośrednictwem Binance Pay.

Inicjatorem zaostrzenia zasad licencyjnych był Hervé Maurey, członek komisji finansów francuskiego Senatu, który w grudniu zaproponował poprawkę mającą na celu wyeliminowanie klauzuli umożliwiającej firmom kryptograficznym działanie bez pełnej licencji do 2026 roku.

Prezes Banku Francji, Francois Villeroy de Galhau, również przeforsował porządek obrad w przemówieniu wygłoszonym 5 stycznia do członków sektora finansowego w Paryżu.

Podobnie jak wielu regulatorów na całym świecie, Villeroy de Galhau podkreślił potrzebę wprowadzenia ustawy, która pomoże w odpowiedzi na niedawne zawirowania na rynku kryptowalut.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button