News

Grupa ministrów finansów UE wydaje oświadczenie ws. aspektów cyfrowego euro

Ministrowie finansów krajów strefy euro po spotkaniu w Brukseli wydali oświadczenie w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro. Eurogrupa spotyka się regularnie, aby omawiać polityczne wymiary potencjalnej waluty cyfrowej. Oświadczenie z 16 stycznia zbiega się w czasie z publikacją dokumentu inwentaryzacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (EBC), szczegółowo opisującego postępy w projektowaniu cyfrowego euro.

Oświadczenie Eurogrupy dotyczyło potrzeby informowania przez Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską Eurogrupy i państw członkowskich UE o postępach w tworzeniu cyfrowego euro, które znajduje się w fazie dochodzeniowej.

Eurogrupa uważa, że wprowadzenie cyfrowego euro, a także jego głównych cech i wyborów projektowych wymaga decyzji politycznych, które należy omówić i podjąć na szczeblu politycznym.

– czytamy.

Grupa wymieniła kwestie, które obserwowała, w tym wpływ waluty cyfrowej na środowisko, prywatność, stabilność finansową i powiązane kwestie. Wyraziła również zainteresowanie planami państw członkowskich Unii Europejskiej spoza strefy euro w odniesieniu do cyfrowych walut banku centralnego.

Członkowie grupy „są gotowi do wniesienia wkładu w te dyskusje”, zapewnili, dodając:

Z zadowoleniem przyjmujemy również zamiar Komisji [Europejskiej] złożenia w pierwszej połowie 2023 r. wniosku ustawodawczego, który ustanowiłby cyfrowe euro i uregulował jego główne cechy, z zastrzeżeniem decyzji współ-prawodawców.

Propozycja ta ma zostać przedstawiona, zanim Rada Prezesów EBC dokona przeglądu wyników fazy dochodzeniowej dotyczącej waluty cyfrowej w trzecim kwartale roku.

Oświadczenie Eurogrupy pojawia się dzień po tym, jak były doradca Bank of England opublikował artykuł redakcyjny w Financial Times, w którym stwierdził, że tworzenie CBDC nie jest warte kosztów i ryzyka.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button