News

Kazachstan: Giełdy kryptowalut będą mogły otwierać konta bankowe

Oprócz szybkich postępów w zakresie regulacji wydobycia kryptowalut, Kazachstan uruchomi pilotażowy projekt dotyczący giełd kryptograficznych. Powstanie on w specjalnej strefie ekonomicznej Astana International Finance Centre.

Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Innowacji i Przemysłu Lotniczego Republiki Kazachstanu ogłosiło pilotażowy projekt współpracy między giełdami kryptograficznymi a niektórymi lokalnymi bankami.

Założenia tej współpracy sformułowała grupa robocza, składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Narodowego Banku, Agencji Monitorowania Finansowego, Stowarzyszenia Finansistów, Międzynarodowego Centrum Finansów Astana oraz interesariuszy rynku finansowego i kryptowalut.

Pilotażowy projekt będzie funkcjonował do końca 2022 roku i obejmie giełdy, które uzyskały licencję od nie dawno utworzonego Astana Financial Service Authority. AFSA przygotuje plan dalszego rozwoju Kazachstanu jako regionalnego centrum kryptowalut. Bliższe wytyczne powinny zostać wkrótce opublikowane na stronie internetowej AIFC.

źródło: astanatimes.com

Szef AFSA Nurhat Kushimov zadeklarował, że misją jego komisji jest stworzenie środowiska dla niezawodnych i zrównoważonych firm do działania:

Astana Financial Service Authority jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za regulowanie działalności fintechów w Kazachstanie. Przed przekazaniem licencji firmie z branży fintech przeprowadzamy dogłębną i wnikliwą weryfikację jej przeszłości. Kolejnym krokiem jest późniejsze utrzymywanie nad nią stałego nadzoru.

Bagdat Musin, minister rozwoju cyfrowego, zadeklarował dążenie Kazachstanu do wypracowanie zysków z giełd kryptowalut:

Konieczne jest stworzenie pełnego ekosystemu. Aktywa cyfrowe, które zostały wydobyte za pomocą kazachskiej energii elektrycznej, mają być w maksymalnym stopniu przedmiotem obrotu na lokalnych giełdach. Zysk ma pozostać w kraju.

25 maja kazachski parlament uchwalił w pierwszym czytaniu poprawki do krajowego kodeksu podatkowego. Ruch ten wprowadził podatek od wydobycia kryptowalut powiązany z cenami energii elektrycznej, zużywanej przez podmioty wydobywcze.

Zajrzyj tutaj

Tego samego dnia największa giełda kryptowalut Binance podpisała memorandum z Ministerstwem Rozwoju Cyfrowego. Czołowa platforma krypto wyraziła też chęć doradzania przy opracowywaniu ram prawnych i polityki regulacyjnej dla krypto w kraju.

 

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button