Analiza

Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Kupno złotego kruszcu w postaci złotych monet to dobry sposób na dywersyfikację swoich aktywów poza waluty fiat.

Południowoafrykański Krugerrand to 22-karatowa złota moneta bulionowa, która po raz pierwszy została wybita prawie pięćdziesiąt lat temu. Monety te są wykonane ze złota próby 9167 i mają łączną wagę około 1,1 uncji. To właśnie Krugerrand wprowadził złote monety bulionowe jako prawny środek płatniczy do głównego nurtu. Dziś w Krugerrandzie znajduje się więcej uncji złotych monet bulionowych niż we wszystkich innych złotych monetach na świecie.

Podobnie jak Krugerrandy, Złote Amerykańskie Orły są wybijane z 22-karatowego złota. Są one bardzo popularne wśród nabywców złota w Stanach Zjednoczonych, lecz znacznie trudniej je sprzedać w innych krajach. Na przykład, bardzo trudno jest je upłynnić w Hong Kongu i Singapurze – dwóch największych rynkach złota na świecie – a także w Chinach, Indiach czy Wietnamie.

Kolejne złote monety bulionowe w naszym zestawieniu – Australijskie Kangury – cieszą się dużą popularnością wśród azjatyckich inwestorów, którzy nie są zainteresowani zakupem takich monet jak np. złote chińskie Pandy. Warto w tym miejscu podkreślić, że Kangury są jedną z zaledwie kilku złotych monet bulionowych, które zmieniają swój wzór każdego roku. Tworzy się je ze złota o próbie .9999.

Dla porównania, Wiedeńscy Filharmonicy to jedna z najpopularniejszych złotych monet bulionowych dostępnych na świecie. Choć monety sygnowane tą nazwą nie przyjęły się w Azji, są powszechnie akceptowane w całej Europie i obu Amerykach. Premie za Filharmoników kształtują się często na podobnym poziomie co te za Kanadyjskie Liście Klonu. Mimo, że austriackie monety bulionowe są szeroko dostępne u wielu dealerów, są one mniej popularne niż Złote Orły i Liście Klonowe, co czyni je jednymi z najlepszych monet bulionowych do internacjonalizacji ze względu na ich kontrariański status.

Wspomniane już Kanadyjskie Liście Klonu są sprzedawane jako jedne z niewielu monet jednouncjowych. Zostały one wprowadzone do obiegu ponad czterdzieści lat temu, w czasie gdy złoty południowoafrykański Krugerrand był trudno dostępny na rynku ze względu na apartheid. Ciekawostką jest fakt, że Liście Klonu są powszechnie akceptowane jako najbardziej międzynarodowa złota moneta bulionowa i są uznawane za jedne z najczystszych złotych monet bulionowych.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button