Poradnik

Najpopularniejsze złote monety inwestycyjne na świecie

W dzisiejszych czasach złote monety bulionowe to obowiązkowa pozycja w katalogu każdego inwestora lub kolekcjonera monet.

W ostatnich dekadach,mennice rządowe na całym świecie zaczęły produkować złote monety inwestycyjne o wysokiej czystości. Zostały one dobrze przyjęte zarówno przez inwestorów w metale szlachetne, jak i kolekcjonerów poszukujących nowoczesnych złotych monet.

W poniższym zestawieniu prezentujemy najbardziej popularne złote monety bulionowe na świecie.

Amerykański Złoty Orzeł

Ta popularna złota moneta inwestycyjna po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1986 roku. Od tego czasu stała się jedną z najbardziej poszukiwanych monet bulionowych na świecie. Monety Złoty Orzeł są wybijane w czterech rozmiarach, w tym jednouncjowym (50 dolarów), półuncjowym (25 dolarów), ćwierćuncjowym (10 dolarów) i dziesięciouncjowym (5 dolarów). Są one głównie oferowane w wersji bullion (dawniej „uncirculated”) i proof.

Awers monety przedstawia motyw kroczącej Lady Liberty, jak po raz pierwszy widziano na podwójnych orłach Saint-Gaudensa z początku XX wieku. Rewers monety przedstawia rodzinę orłów. W 2021 r. w projekcie rewersu dokonano zmiany – przedstawiała ona głowę pojedynczego orła amerykańskiego.

Kanadyjski Liść Klonowy

To jedna z najwcześniejszych złotych monet inwestycyjnych pochodzących z Ameryki Północnej. Jej wzór od wielu lat przedstawia Królową Elżbietę II na awersie i emblematyczny liść klonu na rewersie.

Królewska Mennica Kanadyjska wybiła pierwsze Złote Klony w 1979 roku jako jednouncjowe produkty. Dziś moneta ta jest dostępna w szerokim zakresie rozmiarów, aż do 1 grama. Ciekawostką jest fakt, że Kanadyjski Liść Klonowy był on pierwszą na świecie regularnie emitowaną złotą monetą o próbie 999.

Chińska Panda

Oficjalna Mennica Chińskiej Republiki Ludowej produkuje złotą Pandę od 1982 roku. Przez dziesięciolecia seria ta królowała na szczycie oferty monet bulionowych pochodzenia azjatyckiego.

Od 2016 roku seria Złota Chińska Panda doczekała się zmian w nominałach i standardach wagowych. Obecnie mennica używa teraz systemu metrycznego opartego na gramach. Chińska złota moneta Panda najbliższa wagowo standardowej jednej uncji trojańskiej to egzemplarz o nominale 500 juanów, zawierający .9645 uncji trojańskiej (lub 30 gramów) złota.

Południowoafrykański Krugerrand

Południowoafrykański Krugerrand jest uważany za pierwszą na świecie złotą monetę inwestycyjną. Wprowadzona do obiegu w 1967 roku moneta od razu wzbudziła kontrowersje. Wielu inwestorów nie mogło włączyć Krugerrandów do swoich portfeli ze względu na sankcje ekonomiczne przeciwko systemowi segregacji rasowej w RPA, znanemu jako apartheid. Po upadku apartheidu w 1994 r. moneta cieszyła się rosnącą popularnością na całym świecie.

Dziś złoty Krugerrand z RPA jest jedną z najczęściej sprzedawanych międzynarodowych złotych monet.

Austriaccy Filharmonicy

Moneta została po raz pierwszy wybita w 1989 roku i została zaprojektowana w hołdzie światowej sławy Filharmonikom Wiedeńskim. Na jej awersie znajdują się trybuny i Wielkie Organy wiedeńskiej sali koncertowej. Rewers monety przedstawia szereg instrumentów. Moneta jest dostępna w rozmiarach 1/25, 1/10, 1/4, 1/2 oraz 1 uncja złota.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button