KryptowalutyPoradnik

Portfele kryptowalut – czym są i jak działają?

Portfel kryptowalutowy to urządzenie, nośnik fizyczny, program lub usługa, która przechowuje klucze publiczne i/lub prywatne do transakcji kryptowalutowych.

Portfel kryptowalutowy działa w oparciu o wygenerowanie i użycie teoretycznej lub losowej liczby o długości, która zależy od wielkości algorytmu wymagań technologicznych kryptowaluty. Liczba ta jest następnie przekształcana w klucz prywatny przy użyciu specyficznych wymagań algorytmu kryptowaluty. Następnie z klucza prywatnego generowany jest klucz publiczny przy użyciu dowolnego wymaganego algorytmu kryptograficznego. Klucz prywatny jest wykorzystywany przez właściciela do dostępu oraz wysyłania kryptowaluty i pozostaje prywatny dla właściciela. Z kolei klucz publiczny może zostać udostępniony dowolnej osobie trzeciej w celu otrzymania kryptowaluty. Wszystkie pary kluczy można wyprowadzić matematycznie i zapisać ręcznie. Klucz prywatny i para kluczy publicznych (znana jako adres) nie są znane ani blockchainowi, ani nikomu innemu. Blockchain zarejestruje transakcję adresu publicznego tylko wtedy, gdy kryptowaluta zostanie na niego wysłana, zapisując w ten sposób w księdze bloków transakcję adresu publicznego.

Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest przechowywanie kluczy, portfele sprzętowe coraz częściej oferują również funkcjonalność szyfrowania i/lub podpisywania informacji. Podpisanie może skutkować wykonaniem inteligentnego kontraktu, transakcji kryptowalutowej, identyfikacją lub prawnym podpisaniem „dokumentu”.

W zależności od metody przechowywania portfele kryptowalutowe możemy podzielić na portfele zimne (cold wallets) i portfele gorące (hot wallets). Portfele zimne działają w trybie offline – i z racji tego, że działają bez użycia sieci, są uznawane za bardziej bezpieczne. Do portfeli zimnych zalicza się tzw. paperwallety oraz portfele sprzętowe, czyli urządzenia firmy Ledger czy Trezor, łączące się z komputerem poprzez USB. Natomiast portfele gorące z racji tego, że działają w trybie online, narażają użytkowników na ataki hakerskie i kradzieże – dlatego też eksperci zalecają, aby przechowywać na nich tylko niewielkie kwoty. Warto w tym miejscu podkreślić, że portfele gorące występują w różnej postaci – obecnie na rynku znajdziemy zarówno aplikacje na telefon, oprogramowanie przeznaczone do zainstalowania do komputerze, jak również aplikacje dedykowane do przeglądarek.

Do najpopularniejszych portfeli kryptowalutowych zaliczamy Exodus, Atomic Wallet, Coinomi, Enjin, Ledger Nano S i Trezor. Każdy z nich różni się sposobem działania i pojemnością. Powszechnie uważa się, że dwa ostatnie portfele sprzętowe (Ledger i Trezor) zapewniają użytkownikom największe bezpieczeństwo. Obecnie na rynku znaleźć można wiele ich modeli, więc każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button