News

Prawnicy Do Kwona chcą oddalenia zarzutów SEC

Prawnicy Do Kwona, założyciela upadłego emitenta kryptowalut Terraform Labs, zwrócili się do amerykańskiego sądu o oddalenie zarzutów wniesionych przeciwko niemu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, częściowo z powodu braku jurysdykcji, wynika z pism sądowych z piątku. 

Do Kwon, który uciekał przed organami regulacyjnymi od czasu upadku jego wielomiliardowego przedsiębiorstwa kryptograficznego w maju 2022. Został aresztowany w Czarnogórze w zeszłym miesiącu za próbę podróżowania ze sfałszowanymi dokumentami. Po jego zatrzymaniu SEC oskarżyła obywatela Korei Południowej o oszustwo związane z papierami wartościowymi. 

W swoim pozwie przeciwko Koreańczykowi, SEC nie udowodniła „bezpośredniej jurysdykcji”, ponieważ produkty, do których odnosi się regulator, były „dostępne dla każdego. Nie były skierowane do osób z USA”. Wszystko zawarte zostało w 47-stronicowym dokumencie potwierdzającym wniosek o oddalenie zarzutów. Czytamy również, że aktywa zaangażowane w sprawę, nie wchodzą w kompetencję SEC, ponieważ jest to waluta, a nie papier wartościowy.

Kongres nie przyznał SEC uprawnień do regulowania przedmiotowych aktywów cyfrowych. 

– czytamy w dokumencie złożonym w amerykańskim sądzie okręgowym w Nowym Jorku. 

Firma nie przeprowadziła również żadnych publicznych ofert papierów wartościowych, które gwarantowałyby rejestrację w SEC, według przedstawicieli Do Kwona. Przewodniczący SEC, Gary Gensler, spotkał się z rosnącą krytyką za regulowanie kryptografii poprzez działania egzekucyjne. 

Koreańczyk nadal stoi w obliczu zarzutów o oszustwa karne ze strony amerykańskich prokuratorów. Ma także zarzuty o naruszenie prawa dotyczącego rynków kapitałowych w Korei Południowej. Oba kraje wystąpiły o ekstradycję byłego szefa, który musi najpierw stanąć przed sądem w Czarnogórze. 

SEC może sprzeciwić się wnioskowi do 12 maja.

źródło: coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button