News

Rząd Bułgarii pozwany na 3 mld dolarów przez krypto platformę

Platforma pożyczek kryptowalutowych Nexo zamierza dochodzić odszkodowania w wysokości 3 mld dolarów od rządu Bułgarii po nieudanych śledztwach kryminalnych.

Nexo złożyło roszczenie poprzez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (MCRSI) Banku Światowego, które ma siedzibę w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, bułgarscy prokuratorzy zakończyli swoje śledztwo w grudniu 2023 r., stwierdzając, że nie ma dowodów na popełnienie przestępstw przez czterech obywateli Bułgarii oskarżonych po nalocie na biura Nexo na początku ubiegłego roku.

Prokuratorzy początkowo zarzucali kierownictwu Nexo udział w zorganizowanej grupie przestępczej w latach 2018–2023, mającej na celu osiągnięcie zysków z pożyczek kryptowalutowych. Bułgarscy obywatele i współzałożyciele Nexo, Kosta Kanchev, Antoni Trenchev, Trayan Nikolov i Kalin Metodiev, zostali początkowo oskarżeni po nalotach w styczniu 2023 r.

Prokuratura podała, że jednym z powodów wycofania zarzutów było to, iż Bułgaria nie miała odpowiedniego prawnego uregulowania dotyczącego aktywów kryptowalutowych.

Nexo złożyło dokumenty prawne poprzez swoje szwajcarskie przedsiębiorstwo-córkę Nexo AG w ICSID 18 stycznia. Instytucja ta zajmuje się rozstrzyganiem sporów prawnych między międzynarodowymi inwestorami a państwami.

Nexo twierdzi, że współpracowało z trzema amerykańskimi bankami nad IPO na jednej z głównych giełd, z początkową wyceną między 8 a 12 mld dolarów. Firma twierdzi również, że była na progu podpisania wieloletniego kontraktu z czołowym, nieznanym europejskim klubem piłkarskim, co mogło by połączyć Nexo z ponad 330 mln. kibiców na całym świecie.

W oświadczeniu Trencheva napisano, że pomimo możliwości kontynuowania działalności, Nexo ucierpiało w wyniku umorzenia śledztwa.

Nasz szlak wzrostu został spowolniony, a szanse utracone lub znacznie opóźnione. Osobiście obiecałem 10 miesięcy temu, że będziemy eksplorować wszystkie dostępne środki prawne, aby zabezpieczyć odszkodowanie finansowe dla Nexo

– powiedział Trenchev.

Odrębny raport agencji Reuters wspomina również, że bułgarskie ministerstwo finansów potwierdziło otrzymanie wniosku o arbitraż od ICSID, który ma zostać przeanalizowany.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button