Salwador wydobył ponad 450 BTC korzystając z energii wulkanu
Salwador od 2021 r. wydobył łącznie 474 Bitcoinów o wartości 29 mln dolarów, korzystając z energii geotermalnej pochodzącej z wulkanów.
Bitcoiny były wydobywane przy użyciu energii z wulkanu Tecapa, wykorzystując 300 urządzeń górniczych. Kraj przeznaczył 1,5 megawata (MW) na wydobycie kryptowalut z 102 MW produkowanych przez państwową elektrownię.
W obliczu rosnącej krytyki dotyczącej wykorzystania energii elektrycznej i paliw kopalnych do wydobycia BTC, Salwador stał się pionierem w wydobyciu przy użyciu energii odnawialnej.
W 2021 r. Salwador przeszedł do historii, stając się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoina jako prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego. Od tego czasu rząd wprowadził kilka polityk skoncentrowanych na Bitcoinie, w tym założenie elektrowni geotermalnej do wydobycia BTC.
Salwador obecnie posiada łącznie 5 750 BTC o wartości około 354 mln dolarów.
Od 2021 r. globalne organizacje, takie jak Bank Światowy i inne, ostro krytykowały państwo środkowoamerykańskie za przyjęcie Bitcoina.
Rynek niedźwiedzi z lat 2022-2023 nasilił tę krytykę, wielu kwestionowało działania prezydenta Nayiba Bukele. Jednak Bukele podwoił swoje zaangażowanie w Bitcoina, ogłaszając, że kraj będzie kupował jeden BTC każdego dnia.
Bukele zdecydowanie wygrał wybory prezydenckie w Salwadorze w 2024 r., zdobywając szerokie poparcie w całym kraju.
Wydobycie Bitcoina i jego wykorzystanie paliw kopalnych od dawna są kontrowersyjnymi tematami w branży kryptowalut.
Greenpeace wspierane przez Ripple oraz inne organizacje, nawołują do przejścia Bitcoina z proof-of-work na proof-of-stake. Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul podpisała ustawę wprowadzającą moratorium na wydobycie proof-of-work 22 listopada 2023 r., czyniąc Nowy Jork pierwszym stanem w Ameryce, który zakazał jakiejkolwiek działalności związanej z wydobyciem PoW kryptowalut na dwa lata.
Po zakupie Bitcoina o wartości 1,5 mld dolarów, CEO Tesli Elon Musk zobowiązał się do wprowadzenia go jako metody płatności za samochody Tesla. Jednak szybko wycofał swoją decyzję, powołując się na negatywny wpływ wydobycia na środowisko. Musk stwierdził, że rozważy ponownie ten krok, tylko gdy ponad 50% wydobycia Bitcoina będzie odbywać się przy użyciu źródeł energii odnawialnej.
Od momentu obietnicy Muska, liczne raporty sugerowały, że ponad 60% wydobycia BTC opiera się na źródłach energii odnawialnej.
Musk jeszcze nie uznał tych raportów ani nie wprowadził opcji płatności BTC. Tesla obecnie zmaga się z pozwem sądowym za wielokrotne naruszanie ustawy o czystym powietrzu, emitując szkodliwe zanieczyszczenia z fabryki w Fremont do pobliskich osiedli.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.