Sam Bankman-Fried uznany za winnego wszystkich 7 zarzutów
Były CEO FTX, Sam Bankman-Fried, został uznany za winnego wszystkich siedmiu zarzutów przez ławę przysięgłych podczas jego procesu karnego w Nowym Jorku po około czterech godzinach obrad.
Bankman-Fried został uznany za winnego dwóch zarzutów oszustwa finansowego, dwóch zarzutów spisku związanego z oszustwem finansowym, jednego zarzutu oszustwa związanego z papierami wartościowymi, jednego zarzutu spisku związanego z oszustwem towarowym oraz jednego zarzutu spisku prania brudnych pieniędzy.
Sąd ogłosi wyrok wobec niego 28 marca 2024 r., a ostateczny wyrok będzie zależał od sędziego Nowego Jorku, Lewisa Kaplana, choć prokuratorzy rządowi złożą rekomendację co do długości kary.
Przestępstwa Bankmana-Frieda grożą karą od pięciu do dwudziestu lat pozbawienia wolności, przy czym oszustwa telekomunikacyjne, spiski oszustwa telekomunikacyjnego oraz spiski prania brudnych pieniędzy mogą skutkować maksymalnym wyrokiem dwudziestu lat.
Podczas konferencji prasowej przed sądem, Damian Williams, prokurator rejonowy południowego dystryktu Nowego Jorku, nazwał przestępstwa Bankmana-Frieda „kilku miliardowym spiskiem mającym na celu uczynienie go królem kryptowalut” i jednym z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych.
Adwokat Bankmana-Frieda, Mark Cohen, powiedział w oświadczeniu:
Inni kluczowi dyrektorzy FTX, w tym była CEO Alameda, Caroline Ellison, współzałożyciel FTX Gary Wang i były szef działu inżynierii FTX Nishad Singh, przyznali się do różnych zarzutów i współpracowali z rządem, aby zeznawać przeciwko Bankman-Friedowi podczas pięciotygodniowego procesu.
Bankman-Fried nie przyznał się do winy wobec żadnych zarzutów, a podczas procesu zeznawał, utrzymując swoją niewinność i tłumacząc upadek FTX w listopadzie 2022 roku jako „szereg dużych błędów”.
Zrzucił winę na Wang za stworzenie funkcji umożliwiającej Alamedzie handlowanie środkami na FTX, których nie miała, oraz twierdził, że „nie był całkiem pewny, co się stało” z linią kredytową Alamedy, która wystrzeliła w górę do miliardów w spadającym rynku kryptowalut w 2022 r.
W swoim zeznaniu oskarżał również Ellison o brak skupienia na zarządzaniu ryzykiem i nie uważał, że oszukał klientów FTX, przejmując ponad 8 mld. dolarów z ich środków; zamiast tego przedstawił to jako pożyczkę Alamedy od giełdy.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.