News

SEC oficjalnie zatwierdza Bitcoinowe fundusze ETF

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) oficjalnie zatwierdziła pierwsze regulowane amerykańskie Bitcoinowe fundusze ETF – zaledwie jeden dzień po fałszywym ogłoszeniu opublikowanym na oficjalnym koncie Twitterowym SEC, które wprowadziło zamieszanie na rynkach.

Dnia 10 stycznia organ regulacyjny zatwierdził aplikacje 19b-4 od ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex oraz Franklin Templeton – zatwierdzając zmiany w regulacjach, które umożliwiają wprowadzenie do obrotu giełdowego i handlu Bitcoinowe ETF na odpowiednich giełdach. Wniosek był dostępny do pobrania ze strony internetowej SEC przez kilka minut, zanim pojawiła się wiadomość „Błąd 404”, a następnie stał się dostępny poprzez inny link.

Historyczne zatwierdzenie otwiera drogę dla pierwszego regulowanego produktu giełdowego w Stanach Zjednoczonych, który umożliwi inwestorom bezpośrednią ekspozycję na cenę Bitcoina, bez konieczności jego zakupu czy martwienia się o własne przechowywanie. Inwestorzy będą nabywać udziały w ETF-ach, które to trzymają w swoim portfelu Bitcoiny jako aktywo bazowe.

Analityk ETF, James Seyffart, opublikował na X, że Komisja mogła nie zamierzać wydać dokumentu zatwierdzenia w tym czasie, ale prawdopodobnie opublikuje go ponownie.

Zatwierdzenie ETF-ów następuje ponad 10 lat po tym, jak Cameron i Tyler Winklevoss po raz pierwszy złożyli wniosek o uruchomienie Winklevoss Bitcoin Trust w 2013 r. SEC konsekwentnie odrzucała wszystkie wnioski o Bitcoinowe ETF, powołując się na obawy związane z potencjalną manipulacją rynku i oszustwami.

Jednak SEC musiała ponownie przeanalizować swoje stanowisko po tym, jak Grayscale wygrało sprawę sądową w sierpniu 2023 roku, która obaliła odmowę SEC dotyczącą przekształcenia Grayscale Bitcoin Trust w Bitcoinowy ETF.

Po oficjalnym zatwierdzeniu rynek będzie teraz mocno wyczekiwał kiedy ETF-y zaczną być notowane.

Szef działu badań rynkowych w Galaxy, Alex Thorn, szacuje, że napływy do Bitcoinowych ETF mogą wynieść 14 mld dolarów w pierwszym roku, podczas gdy globalny zarządzający fundusz VanEck szacuje, że około 2,4 mld dolarów wpłynie do Bitcoinowych produktów ETF w pierwszym kwartale 2024 r.

Uruchomienie Bitcoinowych ETF w Stanach Zjednoczonych wymaga zatwierdzenia przez SEC zarówno formy S-1 (lub S-3), jak i 19b-4, złożonych przez emitentów.

Dnia 8 stycznia dziesięciu emitentów złożyło swoje ostateczne poprawione wnioski S-1 i S-3, ogłaszając jednocześnie opłaty, jakie planują pobierać od swoich odpowiednich ETF-ów.

BlackRock, największa na świecie firma zarządzająca aktywami, pobierze opłaty w wysokości 0,2% do momentu osiągnięcia przez fundusz 5 mld dolarów aktywów pod zarządzaniem (AUM). Bitwise podąża tuż za nim z opłatą 0,24%, podczas gdy Ark 21Shares i VanEck plasują się nieco niżej z opłatami w wysokości 0,25%.

Należy zauważyć, że Ark 21 Shares zrzeknie się wszystkich opłat przez pierwsze sześć miesięcy lub do osiągnięcia przez produkt 1 miliarda dolarów AUM.

Grayscale obecnie pozostaje najwyżej opłacanym Bitcoinowym produktem ETF, pobierając stawkę opłaty w wysokości 1,5% od swoich potencjalnych inwestorów.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button