News

Senator Warren chwali SEC i uderza w promotorów kryptowalut

Senator USA Elizabeth Warren pochwaliła wysiłki krajowego organu nadzoru papierów wartościowych i jego szefa Gary’ego Genslera w związku z nadzorowaniem branży kryptograficznej. Jednocześnie wezwała prawodawców do zapewnienia organowi niezbędnych zasobów i uprawnień. 

Gensler, który przejął kontrolę nad amerykańską SEC w 2021 roku, musiał „schować dżina z powrotem do butelki i doprowadzić ekosystem kryptograficzny do zgodności z przepisami” po tym, jak organy regulacyjne byłego prezydenta Donalda Trumpa „pozwoliły mu eksplodować”, powiedziała senator.  

SEC pracowała nad ochroną inwestorów przed produktami kryptograficznymi i zapobiegła wejściu na rynek „funduszy giełdowych Bitcoin”, powiedziała Warren. Pochwaliła również działania egzekucyjne komisji wobec promotorów kryptowalut, takich jak Kim Kardashian, i giełd kryptowalut, takich jak Coinbase, za domniemane wykorzystywanie informacji poufnych. 

Warren analizowała również upadek giełdy kryptowalut FTX, który wywołał poruszenie w branży i skłonił organy regulacyjne do zwiększenia wysiłków na rzecz poprawy nadzoru. Wezwała również do pociągnięcia do odpowiedzialności w „pełnym zakresie prawa” założyciela FTX, Sama Bankmana-Frieda. 

SEC powinna podwoić siły i użyć swoich narzędzi do egzekwowania zasad. Kongres musi zwiększyć zasoby, które są potrzebne, aby upewnić się, że organ może wykonać swoje obowiązki z pełną mocą w każdym zakątku rynku kryptograficznego.

– powiedziała Warren.

Dodała, że wszyscy amerykańscy regulatorzy muszą współpracować, aby nadzorować wiele aspektów przemysłu, w tym jego wpływ na środowisko wynikający z działalności wydobywczej. 

Gensler był krytykowany za rzekome spotkania z Bankmanem-Friedem, który był kiedyś “ulubieńcem kryptograficznym” Waszyngtonu. Jak donoszą media, jeden na trzech amerykańskich prawodawców otrzymał darowizny od FTX przed jego upadkiem. 

Zamiast tego Warren wycelowała w lobby kryptograficzne. 

„Podejrzani gracze kryptograficzni mocno lobbują w Waszyngtonie”, powiedziała Warren w wywiadzie, dodając, że SEC mówiła „głośno i wyraźnie”, że kryptowaluty nie powinny „dostać zielonego światła”, aby uniknąć długotrwałych przepisów dotyczących papierów wartościowych, które chronią inwestorów i rynek.

źródło: coindesk.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button