News

Senatorowie USA przedstawia dwupartyjny plan regulacji SI

Dwaj senatorowie Stanów Zjednoczonych przedstawili dwupartyjną koncepcję legislacyjną dotyczącą sztucznej inteligencji (SI), w miarę jak Kongres intensyfikuje swoje wysiłki w celu regulacji tej rozwijającej się technologii.

Ramy przedstawione przez senatorów Richarda Blumenthala i Josha Hawleya opowiadają się za obowiązkowymi licencjami dla firm działających w dziedzinie SI i wyraźnie określają, że ochrona przed odpowiedzialnością technologiczną nie ochroni tych firm przed postępowaniami prawnymi.

W oświadczeniu opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter), Blumenthal wyraził przekonanie, że ta dwupartyjna koncepcja stanowi znaczący krok naprzód – rozbudowany i kompleksowy plan legislacyjny dla konkretnych i egzekwowalnych zabezpieczeń związanych z SI. Oczekuje się, że będzie to przewodnik w zarządzaniu potencjalnymi korzyściami i ryzykami związanymi z technologią SI.

Hawley podkreślił, że zasady zawarte w tej koncepcji powinny stanowić podstawę dla działań Kongresu w zakresie regulacji SI.

Będziemy kontynuować przesłuchania z udziałem liderów branży i ekspertów, a także inne rozmowy i zbieranie informacji w celu zbudowania koalicji poparcia dla ustawodawstwa.

– czytamy.

Koncepcja proponuje stworzenie systemu licencjonowania nadzorowanego przez niezależny organ regulacyjny. Nakazuje twórcom modeli SI zarejestrowanie się u tego organu, który będzie miał prawo do przeprowadzania audytów podmiotów ubiegających się o licencję.

Ponadto, koncepcja sugeruje, iż Kongres powinien jasno określić, że Sekcja 230 Ustawy o Przyzwoitości Komunikacji, która zapewnia ochronę prawną firmom technologicznym w związku z treściami osób trzecich, nie obejmuje aplikacji SI. Inne części koncepcji opowiadają się za przejrzystością korporacyjną, ochroną konsumentów i dzieci oraz zabezpieczeniami krajowymi.

Blumenthal i Hawley, którzy przewodzą podkomisji Senatu ds. Prywatności, Technologii i Prawa, ujawnili również plany przesłuchania. W przesłuchaniu wezmą udział znani przedstawiciele, takie jak Brad Smith, wiceprzewodniczący i prezes Microsoftu; William Dally, główny naukowiec i starszy wiceprezes ds. badań w firmie NVIDIA; oraz Woodrow Hartzog, profesor na Boston University School of Law.

Ogłoszenie tej koncepcji i zapowiedź przesłuchania poprzedzają forum ds. SI, które ma być zorganizowane przez lidera większości w Senacie, Chucka Schumera. Forum to będzie gościć liderów dużych firm zajmujących się SI, którzy dostarczą ustawodawcom wglądu w potencjalne zalety i ryzyka związane z SI.

Schumer wprowadził również koncepcję SI w czerwcu. Jego koncepcja wyznaczała szeroki zakres podstawowych zasad, w przeciwieństwie do bardziej szczegółowych środków proponowanych przez Hawleya i Blumenthala.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button