News

SI wykorzystane do śledzenia oszustw kryptowalutowych

Naukowcy z Uniwersytetu San Diego State w Kalifornii opracowali system sztucznej inteligencji (SI), który ma za zadanie identyfikować, śledzić i ujawniać oszustwa związane z darmowymi rozdawnictwami kryptowalut na platformie X (dawniej Twitter).

Nazwany GiveawayScamHunter, automatyczny system odnalazł 95 111 oszustw pomiędzy czerwcem 2022 a czerwcem 2023 roku, które zostały utworzone z 87 617 kont na platformie społecznościowej X.

Naukowcy wykorzystali narzędzie do automatycznego wyodrębniania adresów stron internetowych i portfeli związanych z oszustwami. Dzięki temu udało im się zebrać 327 domen internetowych związanych z oszustwami oraz 121 nowych adresów portfeli kryptowalut oszustów.

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu było zidentyfikowanie nowego wektora ataku w oszustwach związanych z rozdawnictwami kryptowalut: Listy na Twitterze. Ze względu na bezpośrednią naturę funkcji Listy na tej platformie społecznościowej, stanowią one proste narzędzie do użytku oszustów.

Aby określić, które listy dotyczą oszustw związanych z rozdawnictwami, zespół przeszkolił narzędzie przetwarzania języka naturalnego na podstawie danych z wcześniej zidentyfikowanych oszustw z rozdawnictwami.

Naukowcy byli w stanie zidentyfikować niemal 100 000 przypadków list oszustw z wykorzystaniem tej metody, co pozwoliło im zgromadzić dane na temat wcześniej niezgłoszonych witryn internetowych i portfeli oszustw.

Korzystając z tych danych, zespół uzyskał liczne informacje na temat tego, jak oszustwa się rozwijają, w jaki sposób oszuści wybierają ofiary oraz przybliżoną liczbę oszukanych osób w ciągu jednego roku badawczego.

Śledząc transakcje adresów kryptowalutowych oszustwa, ta praca ujawnia, że ponad 365 osób padło ofiarą oszustwa, co skutkowało szacowaną stratą finansową wynoszącą 872 000 dolarów amerykańskich.

– czytamy.

Naukowcy zgłosili swoje wyniki oraz związane konta, domeny i adresy portfeli zarówno na platformie X, jak i w społeczności kryptowalut/blokchain. Zgodnie z ich publikacją z 10 sierpnia, 43,9% związanych kont pozostaje aktywnych, chociaż naukowcy zaznaczają, że większość z nich prawdopodobnie to konta spamowe.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button