News

Singapur: Początek śledztwa przeciwko Terraform Labs

Według doniesień organy ścigania w Singapurze rozpoczęły dochodzenie przeciwko Terraform Labs, którego współzałożycielem jest Do Kwon. Władze oszacowały też, że 31-letni deweloper nie ukrywa się w kraju. 

W przesłanej mailem informacji do Bloomberga, singapurska policja stwierdziła, że „rozpoczęło się śledztwo w sprawie Terraform Labs”, dodając, że dochodzenie jest już „w toku”.  

Upadek natywnego tokena LUNA i jego algorytmicznego stablecoina UST było jednym z “najciemniejszych” wydarzeń w krypto w zeszłym roku. Stablecoin, który miał mieć ustaloną cenę 1 dolara, stracił swój kurs w stosunku do dolara w maju 2022 roku i spadł znacznie poniżej swojej wartości docelowej.  

Zdając sobie sprawę z zawirowań, inwestorzy zaczęli masowo sprzedawać swoje rezerwy UST. Spowodowało to wybicie większej liczby LUNA w celu ustabilizowania swobodnego spadku, co znacznie zwiększyło podaż rodzimej monety. Ostatecznie oba aktywa straciły praktycznie całą swoją wartość w ciągu kilku dni, powodując wielomiliardowe straty inwestorów i szeroki spadek na rynku, który odbijał się echem przez wiele miesięcy. 

Poszkodowani inwestorzy i liczne instytucje oskarżyły Do Kwona, współzałożyciela Terraform Labs, o współudział w upadku. Nie chciał on jednak współpracować i rzekomo opuścił Koreę Południową, aby uniknąć konsekwencji rzekomego oszustwa.  

Według kilku źródeł, w ostatnich miesiącach często zmieniał swoje kryjówki. Jednymi z możliwych miejsc docelowych były Rosja, Dubaj, Singapur i Seszele. Singapurskie organy ścigania ujawniły, że obecnie nie przebywa on w granicach azjatyckiego państwa-miasta. 

Najnowsze doniesienia wskazywały, że jego obecnym miejscem pobytu może być Serbia. Delegacja południowokoreańskich władz odwiedziła ten w zeszłym miesiącu w poszukiwaniu Kwona. Współzałożyciela Terra poszukuje też Interpol. 

Zarzuty ze strony SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) niedawno oskarżyła Terraform Labs i Do Kwona o zorganizowanie gigantycznego oszustwa poprzez oferowanie i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych za pomocą walut cyfrowych. Agencja zasugerowała, że program spowodował kolosalne straty finansowe dla inwestorów detalicznych i instytucjonalnych.  

Oskarża również Terraform Labs o składanie fałszywych oświadczeń i obietnic, iż ta współpracuje z koreańską aplikacją do płatności mobilnych. Zamiast tego Kwon wprowadzał w błąd inwestorów, aby drenować ich fundusze, a następnie wykorzystywać do celów prywatnych. 

Południowokoreańscy urzędnicy przeprowadzili specjalne dochodzenie przeciwko niemu zeszłego lata, twierdząc, że podarował on członkom rodziny tokeny, aby uniknąć przepisów podatkowych. Majątek ten miał służyć do zakupu nieruchomości.

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button