News

Solana na zielono

Emisje dwutlenku węgla z sieci blockchain stały się przedmiotem gorących dyskusji w ciągu ostatnich kilku lat. Dysponując dużą siecią serwerów i komputerów, pochłaniających ogromne ilości energii elektrycznej, przeprowadza się transakcje i wybija nowe tokeny. 

Na przykład Bitcoin wyemitował aż 54 miliony ton dwutlenku węgla (MtCO2e) w 2022 roku, zgodnie z danymi Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index. 

Przejście Ethereum z proof-of-work na proof-of-stake w zeszłym roku było krokiem w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące emisji gazów cieplarnianych. 

A teraz inna sieć oparta na PoS, Solana, wprowadziła funkcję śledzenia jej śladów.

Dane dotyczące emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym 

Fundacja Solana zaprezentowała portal danych, który śledzi emisje dwutlenku węgla z łańcucha Blockchain w czasie rzeczywistym, twierdząc, że jest pierwszą dużą platformą inteligentnych kontraktów, która wdrożyła taką inicjatywę.

Pulpit nawigacyjny będzie regularnie aktualizował kluczowe wskaźniki, takie jak zużycie energii, emisje i intensywność zasilania sieci, umożliwiając badanie z jej emisji pod różnymi kątami. 

Narzędzie do śledzenia emisji, opracowane we współpracy z platformą danych dotyczących emisji dwutlenku węgla Trycarbonara, pobiera dane z walidatorów i węzłów RPC w sieci. Pomoże to zespołom zbadać, w jaki sposób każdy użytkownik wpływa na ślad węglowy sieci. 

Od 1 kwietnia 2022 do 31 marca 2023 Solana wyemitowała 10 651 ton dwutlenku węgla. W tym samym okresie zużyła również ponad 26 000 megawatogodzin energii elektrycznej. 

Źródło: solanaclimate.com

Skoki aktywności na Solanie

Aktywność w sieci Solana wzrosła, ponieważ liczba aktywnych użytkowników dziennie skoczyła o ponad 7% w ostatnim tygodniu. Baza użytkowników odnotowała miesięczny wzrost o 30%, co wskazuje, że adopcja sieci również rośnie. 

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników wolumen obrotu odnotował zwyżkę. Opłaty transakcyjne płacone walidatorom również wzrosły o 11% w ciągu tygodnia. 

Jednak pomimo tej przełomowej inicjatywy SOL spadł o -3,48% w ciągu ostatnich 24 godzin. Mimo to spadek cen nie wpłynął na zaufanie posiadaczy długich pozycji, ponieważ stopy finansowania SOL były dodatnie na większości giełd. 

Liczba długich pozycji zajmowanych dla SOL stale rosła w ciągu ostatnich kilku dni, o czym świadczy wskaźnik długich/krótkich pozycji. To dostarczyło więcej dowodów na panujące bycze nastroje. 

źródło: Coinglass 

źródło: ambcrypto.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button