Wiadomości

Ukraina zorganizuje airdrop dla swoich obywateli

Ukraiński rząd ogłosił, że zorganizuje airdrop kryptowalut, przekazanych przez darczyńców w ostatnich dniach. Monety zostaną oczywiście rozdane wśród obywateli Ukrainy. Organizacje pozarządowe i fundacje przekazały już do „narodowych portfeli” Ukrainy kryptowaluty o wartości 30 mln dolarów.

Kilka dni po rozpoczęciu przez Federację Rosyjską „specjalnej operacji wojskowej” – czyli de facto agresji względem Ukrainy – rząd napadniętego kraju zaczął akceptować krypto-aktywa, jako jedną z dostępnych form pomocy. Oprócz entuzjastów i członków społeczności kryptowalut na świecie, wśród darczyńców znalazł się, m.in. Gavin Wood – założyciel Polkadot – który przekazał Ukrainie DOT-y o wartości 5 mln dolarów. Jeszcze większą kwotę, 10 mln dolarów, przekazał Binance, jednocześnie odmawiając blokady kont rosyjskich użytkowników. Giełda kryptowalut oświadczyła, że „krypto ma zapewnić większą swobodę finansową”, więc blokada kont byłaby sprzeczna z tą ideą.

Spore darowizny w krypto przekazywały też anonimowe osoby/podmioty. Jeden z takich anonimów przesłał 80 BTC do Come Back Alive – organizacji charytatywnej wspierającej sprzętem armię ukraińską. W momencie przekazania darowizny była to równowartość ponad 3 miliony dolarów.

Ukraina „zrzuci” krypto swoim obywatelom

Władze Ukrainy prosiły o wpłaty w Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT) i Tether (USDT) – i tylko takie kryptowaluty były akceptowane, choć powstało też wiele oddolnych inicjatyw, które zbierały środki także w innych monetach. Później – przed przekazaniem – zostały one zapewne wymienione na którąś z wyżej wymienionych kryptowalut.

2 marca władze Ukrainy ogłosiły, że zebrane z darowizn krypto zostanie rozdysponowane pomiędzy mieszkańców. Aitdrop ma być przeprowadzony 3 marca. Mychajło Fiodorow – wicepremier ukraińskiego rządu – ma w tym dniu przekazać więcej szczegółów, dotyczących tej operacji.

Co to jest airdrop?

Airdrop to wydarzenie, podczas którego dana organizacja oferuje wszystkim chętnym lub wyznaczonym osobom darmowe tokeny. Zwykle jest to forma promocji projektu, gdyż darmowe monety zwracają uwagę na jego istotę lub samo jego istnienie.

W tym wypadku jest jednak trochę inaczej. Będzie to drugi airdrop w historii, organizowany przez państwo. Po raz pierwszy dokonał tego w zeszłym roku Salwador, którzy przekazał każdemu obywatelowi ułamek Bitcoina, aby mógł oswoić się z działaniem nowego środka płatniczego, jakim stał się w tym kraju Bitcoin.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button