News

USA: SEC atakuje Coinbase, podczas gdy giełda i CFTC odpierają zarzuty

Wczoraj amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył Ishana Wahi, byłego menedżera Coinbase, a także jego brata i osobę trzecią o wykorzystywanie informacji poufnych. Jest to historyczny pierwszy akt oskarżenia dotyczący tzw. Insider Trading w przestrzeni kryptograficznej. Teraz jednak, gdy kurz opada, wydaje się, że konflikt pojawił się między SEC a CFTC, organem ds. zwalczania nadużyć finansowych, którego kompetencje często pokrywają się z uprawnieniami tego pierwszego. 

Według komisarz CFTC Caroline D. Pham decyzja o ocenie dziewięciu tokenów jako papierów wartościowych wymienionych w akcie oskarżenia może mieć daleko idące konsekwencje. Dotyczy to zarówno przyszłych sporów prawnych, jak i konsumentów. Wspomniane tokeny zaklasyfikowane jako papiery wartościowe to m.in. ENS, GALA, POWR i ALCX. 

źródło: twitter.com

CFTC i DOJ w jednym szeregu z Coinabse

Działania SEC zostały zakwestionowane przez Pham, która podkreśliła znaczenie współpracy organów regulacyjnych w celu zapobiegania niepotrzebnym konfliktom spowodowanym niejasnymi wytycznymi. 

Biorąc pod uwagę nadrzędny interes publiczny i otwarte pytania dotyczące statusu prawnego różnych aktywów cyfrowych, takich jak m.in. tokeny użytkowe i monety związane z DAO, CFTC „powinna wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby wypełnić swój statutowy mandat, aby egzekwować prawo i przestrzegać ustawy o giełdach towarowych.” 

Oświadczenie komisarzy CFTC zyskało aprobatę Coinbase. Dyrektor ds. prawnych potwierdził zobowiązanie firmy do unikania obrotu papierami wartościowymi na swojej platformie. 

„Zamiast tworzyć dostosowane zasady w sposób włączający i przejrzysty, SEC polega na jednorazowych tego rodzaju działaniach egzekucyjnych, próbując wprowadzić wszystkie zasoby cyfrowe do swojej jurysdykcji.”

Wydaje się, że Departament Sprawiedliwości zgadza się z Coinbase i CFTC, decydując o nie wnoszeniu zarzutów o oszustwa związane z papierami wartościowymi przeciwko trzem pozwanym.  

Paul Grewal, CLO w Coinbase, powiedział, że niestety nadal nie ma jasnych ram regulacyjnych dla cyfrowych papierów wartościowych w USA. W świetle tego faktu, oficjalna polityka giełdy polega na unikaniu wszelkich tokenów, które mogą być postrzegane jako papiery wartościowe. 

Na razie sprawa sądowa będzie skupiać się na wykorzystywaniu informacji poufnych i zarzutach spiskowych.

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button