News

USA: Sektor kryptowalut powiązany z finansowaniem Hamasu

Branża kryptowalut znajduje się pod wzmożoną kontrolą i presją polityczną. Wszelakie raporty łączą waluty cyfrowe z finansowaniem Hamasu i innych grup bojowników. 

Głównym punktem zwrotnym w coraz większym blasku kryptowalut była niedawna masakra w Izraelu. Raporty sugerują, że grupy, w tym Hamas, otrzymywały finansowanie za pośrednictwem walut cyfrowych. Samo powiązanie kryptowalut z finansowaniem terroryzmu postawiło tę branżę na celowniku kontroli. 

Krypto pod jeszcze większą presją

Kongres USA przygotowuje się do bardziej dogłębnego zbadania roli kryptowalut, szczególnie w odniesieniu do ataków Izraela. 

Senator Sherrod Brown, przewodniczący Senackiej Komisji Bankowej i wybitny krytyk kryptowalut, jest zdeterminowany zbadać rolę krypto. Wyraził już wcześniej obawy co do możliwości umożliwienia nielegalnej działalności. 

Rzekome powiązania z Hamasem tchnęły nowe życie w wysiłki senator Elizabeth Warren mające na celu przyjęcie ustawy nakładającej przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy na branżę kryptograficzną. Ustawa zyskuje poparcie ponad podziałami partyjnymi. Warren podkreśliła: 

„Rośnie ponadpartyjna koalicja senatorów, którzy zobowiązali się do przyjęcia tej ustawy i walki z terroryzmem na całym świecie poprzez zdławienie jego finansowania”. 

Według firmy wywiadowczej TRM Labs, Hamas był jednym z pierwszych, którzy przyjęli kryptowaluty do finansowania. Grupa opiera się głównie na innych źródłach zysku. Jednak podmioty powiązane z Hamasem nadal zabiegają o darowizny w postaci kryptowalut, nawet po ostatnich atakach. 

Raport Wall Street Journal ujawnił, że od 2021 roku portfele cyfrowe powiązane z Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem otrzymały aż do 134 mln dolarów w kryptowalutach . 

W świetle tych ostatnich wydarzeń ustawa Warren może zyskać większe poparcie. Projekt ma na celu rozszerzenie przepisów dotyczących przestępstw finansowych, które obecnie mają zastosowanie do tradycyjnych instytucji finansowych, na podmioty zajmujące się aktywami cyfrowymi. 

Zwolennicy bronią sektora kryptowalut

W swojej obronie zwolennicy kryptowalut podkreślają, że technologia zapewnia przejrzystość, ponieważ transakcje są często rejestrowane w księgach publicznych. Organy ścigania opracowały również sposoby śledzenia transakcji. 

Jednak waluty cyfrowe są nadal uważane za potencjalne narzędzie dla przestępców. Ich zdolność do ułatwiania transakcji transgranicznych i anonimowych jest zbyt wygodna. 

Firmy kryptowalutowe, w tym duże giełdy, takie jak Coinbase, aktywnie próbują rozwiązać ten problem, poprawiając zgodność i wysiłki związane z należytą starannością. Mają nadzieję zapobiec dalszym negatywnym skojarzeniom między ich branżą a nielegalną działalnością. 

Senator Roger Marshall, czołowy republikanin zajmujący się ustawą Warren, podkreślił pilną potrzebę zajęcia się rolą kryptowalut w finansowaniu terroryzmu. 

źródło: ambcrypto.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button