News

Wenezuelskie Petro odchodzi w niepamięć

Zgodnie z doniesieniami prasowymi kryptowaluta narodowa Wenezueli, Petro (PTR), 15 stycznia przestanie funkcjonować. Moneta ta została stworzona w 2018 r., aby pomóc krajowi unikać sankcji Stanów Zjednoczonych, ale nigdy nie zyskała szerokiego uznania.

Zamknięcie Petro zostało podobno ogłoszone na oficjalnej stronie internetowej poświęconej tej kryptowalucie, jednak obecnie strona ta jest niedostępna. Sekcja administracyjna strony internetowej Patria wenezuelskiej, gdzie według doniesień jedynie prowadzono handel Petro, była dostępna po wpisaniu hasła.

Kryptowaluta, wspierana ropą naftową i kontrolowana przez państwo, została wprowadzona po gwałtownym spadku krajowej waluty, bolivara, pod wpływem sankcji Stanów Zjednoczonych, a już po tym, jak Bitcoin zdobył solidną pozycję w kraju. Wydanie Petro zostało zlecone przez prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, lecz spotkało się z opozycją parlamentu.

Moneta osiągnęła pełną funkcjonalność w 2020 r., ale nigdy nie handlowano nią aktywnie za granicą, pomimo wysiłków rządu Maduro, mających na celu jej promocję wśród 10 państw członkowskich Boliwariańskiego Sojuszu Narodów Naszej Ameryki.

Próbowano zachęcić do jej użycia na poziomie krajowym, ale nigdy nie stała się prawnym środkiem płatniczym, co oznaczało, że akceptowanie jej ​​nie było obowiązkowe. Nawet Banco de Venezuela, największy bank w kraju, nie akceptował Petro bez prezydenckiego rozporządzenia, który miałby go do tego zmusić.

W czerwcu 2020 r. amerykańska Agencja ds. Imigracji i Celnictwa ogłosiła nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za schwytanie Joselita Ramireza Camacho, który kierował Narodowym Nadzorem Aktywów Kryptowalutowych, nadzorującym Petro. Oskarża się go o związki z międzynarodowym handlem narkotykami.

Ramirez Camacho został aresztowany w Wenezueli w marcu 2023 r. pod zarzutem nieprawidłowości finansowych w narodowej branży naftowej, a jego agencja została zamknięta w celu restrukturyzacji. Jej zamknięcie zostało później przedłużone do marca 2024 r. Śledztwo w agencji skutkowało również zamknięciem giełd kryptowalutowych i operacji górniczych w kraju.

Petro nie było cyfrową walutą banku centralnego. Bank Centralny Wenezueli ogłosił plany utworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w 2021 r., ale te plany nigdy nie zostały zrealizowane.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button