Poradnik

Złote monety inwestycyjne

Złote monety inwestycyjne są coraz popularniejszym środkiem przechowywania własnego majątku. Wynika to z coraz wyższej inflacji i ciągłej niepewności na rynku. Planując inwestowanie własnych pieniędzy w złote monety inwestycyjne, warto wiedzieć, jakie są ich cechy szczególne, jakie są ich wymiary, czy też poznać ich historię.

Najpopularniejsze złote monety inwestycyjne

Do najpopularniejszych złotych monet inwestycyjnych należą: Krugerrand (RPA), Wiedeńscy Filharmonicy (Austria), Liść Klonowy (Kanada), Kangur (Australia), Amerykański Orzeł (USA). Będąc
w ich posiadaniu, zyskujemy większą pewność, że z dużą łatwością w przyszłości znajdziemy klienta, który chętnie je od nas odkupi, a to dlatego, że stanowią one około 90% rynku. W tym zestawieniu opiszemy monety o wadze 1 uncji. Warto jednak zaznaczyć, że mają one swoje odpowiedniki o wadze 1/10, ½, czy ¼ uncji.

Krugerrand

Jest to najbardziej rozpoznawalna i popularna moneta bulionowa na świecie. Dodatkowo jest także pierwszą złotą monetą bulionową, która została wyprodukowana przez południowoafrykańską Rand Rafinery w 1967 roku.

Cechą tej monety jest też niewielka domieszka miedzi, która to sprawia, że moneta wykazuje większą odporność na ścieranie się czy zarysowania. Powodem tego dodatku jest także, waga tej 1-uncjowej monety, która wynosi aż 33,93 g. Średnica zaś to 32,61 mm.

Próba: 916

Wiedeńscy Filharmonicy

Filharmonicy to jedyna moneta produkowana w Europie, jest też jedyną złotą monetą, która posiada walutę euro. Pierwszy raz monety te trafiły do obiegu w 1989 roku, a zostały wyprodukowane przez Münze Österreich. Jest to także najcieńsza moneta w tym zestawieniu, co niewątpliwie jest jej główną cechą charakterystyczną, a sprzyja to także trudnością w jej podrobieniu.

Waga: 31,1 gr.      Średnica: 37 mm      Próba: 9999

Kanadyjski liść klonowy

Królewska mennica Kanady wprowadziła tę złotą monetę bulionową na rynek w 1979 roku. Miała ona być alternatywą dla Krugerranda i tak też się stało. Moneta jest zdobiona najważniejszym symbolem Kanady – Kanadyjskim liściem.

Waga: 31,1 gr.      Średnica: 30 mm      Próba: 9999

Australijski kangur

Kolejna moneta, którą charakteryzuje precyzja wykonania. Pierwsze jej egzemplarze pojawiły się w obiegu w 1987 roku. Za jego produkcję odpowiada Gold Corporation (podmiot w pełni jest włąsnością australijskiego rządu). Nietypową cechą tej monety jest to, że co roku wygląd rewersu jest zmieniany.

Waga: 31,1 gr.      Średnica: 32,60 mm      Próba: 9999

Amerykański orzeł

Amerykański orzeł to złota moneta inwestycyjna produkowana od 1986 roku, przez US Mint. Jest to najpopularniejsza amerykańska moneta. Tak jak Krugerrand, oprócz jednej uncji złota, zawiera jeszcze domieszkę srebra i miedzi.

Waga: 33,93 gr.      Średnica: 32,70 mm      Próba: 916

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button