News

Złoto czeka na program stymulacji

Wycena kruszcu jest ściśle powiązana z wartością dolara amerykańskiego oraz sytuacją polityczno-gospodarczą w USA. W ostatnim czasie notowania złota przekroczyły barierę na poziomie 1900 dolarów za uncję. Eksperci wskazują jednak, że kolejne tygodnie mogą znacząco wpłynąć na ceny złota uzależnione od kursu dolara, co ma związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Z danych zebranych przez Światową Organizację Złota (World Gold Council – WGC), opracowanych na podstawie bazy 120 śledzonych przez organizację funduszy ETF wynika, że we wrześniu br. zgromadziły one ponad 68 ton złota, a w pierwszych trzech kwartałach br. aż 1003 tony złota. To wartość znacznie przekraczająca popyt ze strony ETF-ów przez cały ubiegły rok. Wiadomo również, że w sierpniu br. banki centralne sprzedały o 12,3 tony złota więcej, niż wynosiły ich łączne zakupy. Obecnie stan ich posiadania szacowany jest na około 35 tys. ton o wartości 2 miliardów dolarów. Z szacunków WGC wynika również że łącznie fundusze ETF przechowują łącznie aż 3880 ton złota.

Tymczasem banki centralne już kolejny dzień z rzędu ograniczyły zakupy złota netto o 19,1 ton tego kruszcu. Warto przypomnieć, że w lipcu zakupiły jedynie 0,8 ton złota, podczas gdy średnia dla 2019 r. wynosiła +46,1 ton miesięcznie. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w sierpniu br. władze monetarne Indii zakupiły 4 tony złota, Kazachstanu 1,3 tony, Serbii 0,2 tony, Zjednoczonych Emiratów Arabskich 2,4 tony, a Kataru 1,6 tony. Co prawda bank centralny Turcji zmniejszył liczbę posiadanego złota o o 3 tony, ale tamtejsze banki komercyjne dokupiły kolejne 3,9 tony.

Na obecną chwilę plany amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej pozostają nieznane. Wiadomo jednak, że instytucja ta spodziewa się kolejnej stymulacji fiskalnej w USA jeszcze w bieżącym roku. Zdaniem jej przedstawicieli dotychczasowe wsparcie dla rynku złota nie jest wystarczające. Niewątpliwie osłabienie dolara amerykańskiego miałoby pozytywny wpływ na tamtejszy rynek złota.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button