News

#401 Newsy z dnia 24.08.2018

Z piątkowych wydarzeń: SEC dokonuje rewizji decyzji o odrzuceniu funduszy ETF; Ofiary włamania na Mt. Gox upominają się o utracone fundusze; Władze Chin ostrzegają przed krypto oszustwami; Bank Światowy emituje obligację publiczną za pomocą Blockchain; Giełdy bez większych ruchów.

SEC dokonuje rewizji decyzji o odrzuceniu funduszy ETF:

Zgodnie z doniesieniami Reuters, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) dokona przeglądu swoich decyzji dotyczących odrzucenia dziewięciu wniosków o fundusze inwestycyjne ETF.

W środę SEC odrzuciła w sumie dziewięć wniosków o wprowadzenie funduszy ETF opartych na Bitcoinie na rynek twierdząc, że produkty te nie spełniają wymogów określonych w ustawie o giełdzie, w szczególności wymóg, aby przepisy dotyczące giełdy papierów wartościowych zostały opracowane w celu zapobiegania oszukańczym i manipulacyjnym działaniom i praktykom.

Krótko po tym, SEC opublikowała listy, w których po przekazaniu uprawnień do podjęcia działań w sprawie wniosków wyraziła zamiar rewizji decyzji. Listy jednak nie określają terminu podjęcia decyzji ani tego, co pociąga za sobą przegląd.

Fundusze ETF to zbywalne papiery wartościowe śledzące indeks, towar lub koszyk aktywów, które są proporcjonalnie reprezentowane w akcjach funduszu. ETF stale doświadczają zmian cen, ponieważ są kupowane lub sprzedawane na giełdzie.

W ubiegłym miesiącu SEC odrzucił wniosek o Bitcoinowy fundusz ETF Winklevoss złożony przez Bats BZX Exchange, Inc. Pierwszy wniosek został odrzucony przez SEC w marcu 2017 r. z powodu „w dużym stopniu nieuregulowanego charakteru rynków Bitcoina”.

Dzień później komisarz SEC Hester M. Peirce opublikowała oświadczenie o oficjalnym sprzeciwie wobec odmowy przyjęcia wniosku o fundusz Winklevoss. Peirce argumentowała, że SEC popełniła duży błąd podejmując ostatnią decyzję i że agencja przekroczyła swoją „ograniczoną rolę”, gdy skupiła się na charakterystyce bazowego rynku Bitcoina, a nie na pochodnej. Zasugerowała, że odrzucenie wniosku najprawdopodobniej zahamuje instytucjonalizację rynku Bitcoina.

Ofiary włamania na Mt. Gox upominają się o utracone fundusze:

Wierzyciele zhackowanej japońskiej giełdy kryptowalutowej Mt. Gox w ramach nowej próby odzyskania utraconych Bitcoinów rozpoczęli składanie wniosków o odszkodowanie. Proces zgłaszania roszczeń online wydany przez powiernika Nobuakiego Kobayashi szczegółowo określa różne warunki wstępne dla wierzycieli giełdy, którzy teraz mają czas do 22 października na złożenie zgłoszenia.

Wiadomości pojawiły się po aktualizacji z początku tego miesiąca, w której urzędnicy wyjaśniali informacje na temat ostatecznych wypłat i innych kwestii.

Jeśli dowód złożenia wniosku nie zostanie złożony w terminie, może zostać przyznana utrata prawa do roszczenia, więc proszę zachować ostrożność.

– ostrzega Kobayashi.

Ci, którzy nie mają dostępu do swoich kont Mt. Gox, powinni przesłać dowód swoich uprawnień na adres pocztowy podany przez Kobayashiego. Wszystkie roszczenia klientów korporacyjnych muszą być składane pocztą, do tego Kobayashi obiecuje opublikować opcję online najwcześniej jak to będzie możliwe.

Wierzyciele, którzy nie zgłaszali roszczeń przed tym jak w czerwcu tego roku bankructwo Mt. Gox stało się sprawą z zakresu odszkodowania, niecierpliwie czekali na rozpoczęcie tego procesu.

Władze Chin ostrzegają przed krypto oszustwami:

W dzisiejszym biuletynie informacyjnym, wiele chińskich władz ostrzegało przed nielegalnymi próbami pozyskiwania funduszy twierdzących, że są powiązane z przemysłem kryptowalut.

Ostrzegając przed „bezprawnymi podmiotami” usiłującymi gromadzić fundusze pod banerem innowacji finansowych i Blockchain oraz dystrybucji „tak zwanej wirtualnej waluty, wirtualnych aktywów i cyfrowych aktywów”, dokument wzywa społeczeństwo do pozostania racjonalnym wobec informacji związanych z technologią Blockchain. Jego autorami są m.in. chińska Komisja Regulacji Bankowych, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i Ludowy Bank Chin.

Takie działania w rzeczywistości nie opierają się na technologii Blockchain, a raczej na praktyce spekulacyjnych koncepcji Blockchain do nielegalnej zbiórki pieniędzy, piramid finansowych i oszustw.

– czytamy w dokumencie.

Dokument ten pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak władze w Pekinie ogłosiły, że podejmą wysiłki, by zablokować krajowy dostęp do firm kryptowalutowych zlokalizowanych za morzem. 124 platformy zostaną w Chinach zablokowane, podczas gdy rząd podejmuje również kroki w celu zakazania innych działań, które mogłyby być równoznaczne z popieraniem kryptowalut.

Fundusze na te nielegalne działania są przeważnie za morzem, a ich nadzór i śledzenie są bardzo trudne.

– przyznaje ostatni dokument.

Pomimo koncentrowania się na autentycznie nielegalnych działaniach, Bank Ludowy Chin nadal zapewnia, że prawdziwe firmy kryptowalutowe, programy ICO i podobne podmioty pozostają w Chinach personae non gratae, ponieważ zakazy dotyczące różnych aspektów tej branży weszły w życie w ubiegłym roku.

Bank Światowy emituje obligację publiczną za pomocą Blockchain:

Bank Światowy i Commonwealth Bank of Australia (CBA), największy bank tego kraju, wyemitowały obligację publiczną wyłącznie za pośrednictwem technologii Blockchain, jak informuje agencja Reuters. Oficjalne upoważnienie Banku Światowego do tego projektu zostało po raz pierwszy ujawnione 10 sierpnia.

Zgodnie z oświadczeniem CBA, umowa o wartości 73.16 mln dolarów obejmuje obligacje dwuletnie, których data rozliczenia została ustalona na 28 sierpnia i zostały wycenione tak, aby przyniosły zwrot w wysokości 2,251 procent.

Prototyp – określany mianem „Bondi” („Nowy instrument dłużny oparty na Blockchain” i gra słów o najbardziej znanej plaży Australii) – jest uznawany przez uczestników za kamień milowy w automatyzacji praktyk emisji i sprzedaży obligacji.

Odzierasz tradycyjną emisję obligacji z procesu ręcznego budowania księgi popytu i procesu alokacji, rozbudowanej umowy, a następnie rejestratora i opiekuna, w wyniku czego powstaje coś, co może się zdarzyć natychmiastowo online.

– mówi dyrektor generalny CBA, James Wall.

Jak zauważa Reuters, obligacje Banku Światowego są klasyfikowane według ratingu AAA – najwyższa możliwa ocena, która wskazuje na wysoki poziom wiarygodności kredytowej. Bank podobno emituje rocznie od 50 do 60 mld dolarów obligacji, aby wspierać postęp gospodarczy w krajach rozwijających się.

W maju Sberbank CIB – ramię bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej największego rosyjskiego banku Sberbank – przeprowadził pierwszą w Rosji transakcję obligacji komercyjnych opartą na Blockchain. Transakcja została ukończona we współpracy z wiodącą lokalną firmą telekomunikacyjną MTS i Krajowym Depozytem Rozliczeniowym i pociągnęła za sobą emisję obligacji korporacyjnych MTS typu smart-contract o wartości 750 mld rubli (12 mln dolarów) z 6-miesięcznym terminem zapadalności.

W Australii trwają ważne inicjatywy mające na celu integrację technologii Blockchain zarówno w sektorze rządowym, jak i finansowym. W lipcu tego roku IBM podpisał pięcioletni kontrakt o wartości 740 mln dolarów z australijskim rządem na wykorzystanie technologii Blockchain i innych nowych technologii w celu poprawy bezpieczeństwa danych i automatyzacji we wszystkich departamentach federalnych, w tym w dziedzinie obrony i spraw wewnętrznych.

Od grudnia ubiegłego roku australijska giełda papierów wartościowych pracuje nad wdrożeniem technologii Blockchain w celu zastąpienia obecnego systemu przetwarzania transakcji kapitałowych – projekt, którego ukończenie Reuters przewiduje do 2020 roku.

Giełdy bez większych ruchów:

Miniona doba na giełdach wykazała nieduże zmiany w cenach walut – największy ruch z top 10 notuje Bitcoin, wzrost na poziomie 1,2%. Ethereum, XRP i Bitcoin Cash notują spadek kolejno o 0,7%, 0,8% i 0,1%. Na wyróżnienie zasługuje Lisk, którego wartość wzrosła o 24%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 2 mld dolarów i wynosi obecnie 211 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 10,8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button