News

#702 Newsy z dnia 21.06.2019

Z piątkowych wydarzeń: Grupa G7 zbada kwestię regulacji Libry i innych krypto; Giełda Bithumb oskarżona o zaniedbania; Audyt krypto – nowa usługa PwC; Kaspersky: 19% populacji kupiło krypto przed 2019; Giełdy na fali zieleni. 

• Grupa G7 zbada kwestię regulacji Libry i innych krypto: 

Tworzona jest grupa zadaniowa G7, która ma zbadać, w jaki sposób banki centralne mogą regulować kryptowaluty, takie jak Libra Facebooka.

Chcemy połączyć otwartość na innowacje ze stanowczością w zakresie regulacji. To leży w interesie wszystkich.

– powiedział Francois Villeroy de Galhau, naczelnik francuskiego banku centralnego.

Pojawiły się obawy dotyczące zgodności kryptowalut z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, zasadami ochrony konsumentów i innymi kwestiami regulacyjnymi. Grupa zadaniowa G7 będzie kierowana przez Benoit Coeure, który zasiada w zarządzie Europejskiego Banku Centralnego.

Globalna reakcja na Librę jest zróżnicowana. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, powiedział, że dostrzega potencjalne korzyści i zagrożenia nowego projektu. Tymczasem przewodnicząca amerykańskiego Komitetu Usług Finansowych wezwała Facebooka do wstrzymania rozwoju do czasu przeprowadzenia dochodzenia.

• Giełda Bithumb oskarżona o zaniedbania: 

Południowokoreańska giełda kryptograficzna Bithumb została postawiona w stan oskarżenia za rzekome zaniechanie podjęcia odpowiednich środków w celu ochrony danych osobowych, które hakerzy prawdopodobnie później wykorzystali do kradzieży funduszy z platformy. Wiadomości zostały przekazane przez Cointelegraph Japan.

Prokuratorzy twierdzą, że naruszenie danych doprowadziło bezpośrednio do drugiego włamania, podczas którego skradziono prawie 7 milionów dolarów funduszy użytkowników. Bithumb jako pierwszy powiadomił władze o poważnym wycieku danych pod koniec czerwca 2017 r., który dosięgnął około 31 000 kont użytkowników.

Uważa się, że wyciek danych pochodzi z komputera niezidentyfikowanego pracownika firmy. Zarzucając, że giełda nie wdrożyła odpowiednich środków bezpieczeństwa danych, prokuratorzy oskarżyli Bithumb na podstawie artykułu o ochronie informacji Koreańskiej Ustawy o Sieci Komunikacji Informacyjnej.

Dane z narażonych na wyciek 31 000 kont użytkowników Bithumb w 2017 r. zawierały nazwy użytkowników, numery telefonów, adresy e-mail i historię transakcji kryptograficznych. Identyfikatory klientów i hasła nie zostały jednak naruszone. W szczególności prokuratorzy oskarżają Bithumb o przechowywanie danych klientów na komputerach pracowników bez szyfrowania, a także o braki w aktualizacjach oprogramowania zabezpieczającego.

Bithumb wydała 19 kwietnia formalne przeprosiny, zobowiązując się do dołożenia wszelkich starań w celu ochrony klientów, ale przeciwstawiła się roszczeniom prokuratorów o bezpośrednim związku między wyciekiem danych a późniejszym włamaniem.

Tej wiosny Bithumb doznał trzeciego poważnego włamania i stracił około 13 milionów dolarów w wyniku incydentu, o którym kierownictwo twierdziło, że zostało zaplanowane. Wcześniejszy atak hakerski w lecie 2018 początkowo miał doprowadzić do utraty aż 31 milionów dolarów, a liczba ta zmniejszyła się później do 17 milionów dolarów.

• Audyt krypto – nowa usługa PwC:

Firma konsultingowa PwC oferuje nową funkcję audytu kryptowalut w ramach pakietu audytu danych Halo.

Nowe narzędzie pozwala użytkownikom przyjrzeć się bliżej transakcjom kryptowalut, zapewniając niezależne, istotne dowody powiązania klucza prywatnego i adresu publicznego w celu ustalenia własności kryptowaluty i zebrania informacji o transakcjach i saldach Blockchain.

PwC korzysta obecnie z tego produktu przy audycie klientów, którzy dokonują transakcji Bitcoinem, Bitcoinem Cash, Bitcoinem Gold, Bitcoinem Diamond, Litecoinem, Ethereum, OAX i XRP. Narzędzie to jest dodatkowo oferowane firmom, które nie mają bezpośredniego związku z PwC, pomagając im wdrożyć procesy i kontrole, których będą potrzebować w celu uzyskania raportów od swoich audytorów, stwierdza komunikat prasowy PwC.

Ważne jest, aby firmy kontynuowały digitalizację. Jako audytorzy nadążamy za zmianami technologicznymi na rynku, rozwijamy narzędzia audytowe, które spełniają potrzeby powstających technologii i służą zmieniającym się i rozwijającym się wymaganiom naszych interesariuszy.

–  powiedział w oświadczeniu James Chalmers, dyrektor globalnego działu audytu PwC.

PwC pracuje jako audytor w Tezos Foundation i w Hongkongu w ramach projektu Loorping Foundation.

• Kaspersky: 19% populacji kupiło krypto przed 2019:

Nowe badanie przeprowadzone przez moskiewską firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem Kaspersky Lab  ujawniło, że 19% osób na całym świecie zakupiło kryptowalutę.

Badanie, zatytułowane „Kaspersky: Raport o kryptowalutach 2019”, zostało przeprowadzone w październiku i listopadzie 2018 r., łącznie gromadząc informacje od 13 434 respondentów w 22 krajach. Według raportu 81% ludności na świecie nigdy nie zakupiło kryptowalut, podczas gdy tylko 10% respondentów stwierdziło, że w pełni rozumieją działanie kryptowalut. Tymczasem, tylko 14% tych, którzy nigdy nie korzystali z kryptowalut, chciałoby to zrobić w przyszłości.

Wśród głównych powodów, dla których globalni inwestorzy kryptograficzni przestali korzystać z kryptowalut, większość respondentów wskazywała na jej zbyt wysoką zmienność, co oznacza, że potrzeba stabilności, zanim będą gotowi z nich korzystać.

Podczas gdy współczynnik zmienności był istotny dla 31% badanych, inne ważne przyczyny to utrata pieniędzy na rynku niedźwiedzim, a także przekonanie, że krypto nie jest już opłacalne, przy czym oba ostatnie czynniki podawało 23% respondentów.

W związku z tym 22% respondentów twierdziło, że przestało korzystać z krypto, ponieważ nie są one poparte prawdziwymi aktywami. Ponadto luki w zabezpieczeniach i oszustwa nie były największymi powodami rozczarowania globalnych użytkowników kryptograficznych, a respondenci powołując się na te czynniki stanowili odpowiednio tylko 19% i 15%.

Zespół Kaspersky zauważył, że przyjęcie przemysłu kryptograficznego przez globalnych konsumentów spowalniało z powodu braku właściwego zrozumienia tego, jak działają kryptowaluty.

• Giełdy na fali zieleni: 

Wszystkie kryptowaluty z czołówki notują dziś zauważalne wzrosty. Na pierwsze miejsce wysuwa się Ethereum ze wzrostem o 7,7%. Za nim ex aequo Bitcoin i Bitcoin Cash o 5,6%. Swoją wartość zwiększyły także Binance Coin o 4,3%, EOS o 4%, XRP o 3,1%, Litecoin o 2,5%, Bitcoin SV o 2,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 13.9 mld dolarów i wynosi obecnie 302.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 68.7 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button