News

#1038 Newsy z dnia 31.05.2020

Z niedzielnych wydarzeń: Pierwszy bank w Szwajcarii dostaje zgodę na transakcje krypto; Rozszerzenie współpracy ZebPay i Chainalysis; Nielegalne wydobycie krypto w placówce rosyjskiej poczty; Atak ransomware w Austrii; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Pierwszy bank w Szwajcarii dostaje zgodę na transakcje krypto:

Szwajcarski organ nadzoru rynku finansowego (FINMA), upoważnił bank InCore jako pierwszy typu business-to-business, do przeprowadzania transakcji na aktywach cyfrowych, umożliwiając klientom na całym świecie dostęp do usługi i przeprowadzanie transakcji w banku.

Oficjalne ogłoszenie stanowi ważny krok w tworzeniu środowiska przyjaznego dla blockchain w całym sektorze bankowym w UE. Bank InCore jest pierwszym szwajcarskim bankiem typu business-to-business zatwierdzonym do działania w sferze kryptografii. Firma pozwala teraz klientom instytucjonalnym na handel, przechowywanie i transfer aktywów cyfrowych. FINMA pozwoliła również bankowi rozwinąć możliwości tokenizacji.

Mark Dambacher, CEO InCore Bank, pochwalił inicjatywę i skomentował:

Nasi klienci czerpią korzyści za jednym zamachem z ekspansji do nowej klasy aktywów bez konieczności samodzielnego inwestowania w infrastrukturę i nowe procesy. I to przy zachowaniu zwykłych standardów bezpieczeństwa i sposobu budowania pomostu do tradycyjnych klas aktywów.

Bank już współpracował z Inacta AG, niezależną szwajcarską firmą konsultingową z branży IT, która zapewnia informacje i zarządzanie kryptowalutami. Nowym klientem transakcyjnym aktywów cyfrowych InCore jest Maerki Bauman & CO. Lokalne media uważają tę instytucję, za jeden z najlepiej wykwalifikowanych banków w sektorze. Zarząd firmy potwierdził, że bank planuje rozwinąć strategię blockchain w nadchodzących miesiącach. Planuje również świadczyć usługi maklerskie, opiekuńcze i transferowe do tokenów zabezpieczających.

Wcześniej pojawiła się informacja o wydanym przez FINMA ostrzeżeniu o ryzyku Szwajcarii w zakresie prania pieniędzy przy użyciu technologii blockchain. Jednak 7 lutego szwajcarski organ nadzorczy uchwalił przepis dotyczący przeciwdziałania praniu pieniędzy. Próg dla niezidentyfikowanych transakcji kryptograficznych został obniżony z 5.000 franków szwajcarskich do 1.000 franków szwajcarskich, co daje około 1.020 dolarów.

  • Rozszerzenie współpracy ZebPay i Chainalysis:

Największy indyjski dostawca wymiany kryptowalut i portfela krypto, ZebPay, zlecił firmie Chainalysis Blockchain Forensics, monitorowanie transakcji realizowanych na jej platformach w Indiach. Obejmuje ono rozszerzenie współpracy między firmami, przy czym Chainalysis świadczy już usługi Know Your Transaction (KYT) dla działalności ZebPay w Singapurze.

Od samego początku chcieliśmy stworzyć najlepszy w swojej klasie program zgodności w Indiach.

– powiedział prezes ZebPay, Avinash Shekhar.

Chainalysis dostarczy na bieżąco alerty, powiadamiając ZebPay o podejrzanych lub ryzykownych transakcjach na różnych platformach. Poszerzenie przez ZebPay ram zgodności dla operacji indyjskich następuje mniej więcej trzy miesiące po tym, jak sąd najwyższy tego kraju uchylił od dawna wprowadzony przez Bank Rezerw Indii, zakaz dla instytucji finansowych świadczących usługi bankowe firmom kryptograficznym.

Jason Bonds, dyrektor ds. Dochodów w Chainalysis, pochwalił ZebPay za wzmocnienie jego zgodności i możliwości dochodzeniowych w związku z pozorną liberalizacją kryptowalut w Indiach, dodając:

[…] wciąż trzeba podjąć kroki w celu wzmocnienia regulacji kryptowalut w Indiach”. […] Uważamy, że Indie są gotowe na postęp w branży kryptowalut i czekamy na rozwój naszej działalności. Jesteśmy podekscytowani współpracą z ZebPay w tak historycznym okresie.

Niedawny raport opracowany przez OKEx i Coinpaprika przewidywał, że udział Indii w transakcjach kryptowalutowych znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch lat, w sytuacji gdy mieszkańcy szukają dostępu do bardziej wydajnego systemu płatności. Dokument potwierdził, że połączenie coraz bardziej liberalnych przepisów, wysokich opłat za przekazy pieniężne i znaczących barier w dostępie do rynków walutowych, popchnie obywateli Indii w stronę kryptowalut w nadchodzących latach.

Od uchylenia zakazu RBI, firma OKEx zauważyła, że ruch w Indiach wzrósł o prawie 550%, a liczba rejestracji nowych użytkowników z tego kraju, wzrosła o ponad 4000% w I kwartale 2020 roku.

  • Nielegalne wydobycie krypto w placówce rosyjskiej poczty:

Rosyjska policja wszczęła postępowanie karne przeciwko byłemu szefowi lokalnego oddziału Poczty Rosyjskiej, któremu udało się wydobywać kryptowaluty za pośrednictwem sieci urzędu w miejscowości Mineralnye Vody w południowej części kraju.

Według raportu opublikowanego przez lokalny serwis informacyjny RNS, Rosyjski Komitet Śledczy SU dla regionu Stawropola, stwierdził, że były szef oddziału jest podejrzany o nielegalne instalowanie i wydobywanie kryptowalut za pomocą „profesjonalnego sprzętu”, przy użyciu sieci energetycznej firmy przez prawie sześć miesięcy. Działalność podejrzanego sięgała do września 2019 roku.

Według lokalnych władz odpowiedzialnych za śledztwo Federalna Służba Pocztowa na terytorium Stawropola poniosła szkody w wysokości ponad 30.000 rubli rosyjskich, czyli około 427 dolarów. Podejrzani zostaną oskarżeni o „nadużycie władzy” zgodnie z kodeksem karnym Federacji Rosyjskiej. Komisja śledcza jest wciąż w fazie zbierania dowodów. Ponadto tożsamość osoby zatrzymanej przez policję nie została ujawniona mediom, ponieważ śledztwo jest nadal w toku, a oskarżenie karne nie zostało jeszcze wniesione.

Podobny przypadek miał miejsce w marcu w Sankt Petersburgu, gdy pojawiła się informacja o operacji przeprowadzonej przez rosyjską policję, w celu schwytania górników Bitcoina, którzy co miesiąc kradli prąd o wartości 200.000 dolarów, w celu wydobycia kryptowaluty. Przestępcom udało się założyć osiem lokalizacji z wyrafinowaną infrastrukturą, która łączyła ich sprzęt wydobywczy bezpośrednio z publicznym źródłem energii elektrycznej.

  • Atak ransomware w Austrii:

Złośliwe oprogramowanie, NetWalker, przeprowadziło atak ransomware na austriacką wioskę Weiz. Zdarzenie to wpłynęło na system usług publicznych, powodując wyciek części danych dotyczących infrastruktury technologicznej regionu. Według firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, Panda Security, hakerom udało się przeniknąć do publicznej sieci wioski, poprzez wiadomości phishingowe związane z kryzysem COVID-19.

Temat wiadomości e-mail „Informacje o koronawirusie”, został wykorzystany do nakłonienia pracowników infrastruktury publicznej Weiz do kliknięcia złośliwych linków, wywołując w ten sposób działanie oprogramowania ransomware. Panda Security twierdzi, że atak należy do stosunkowo nowej wersji rodziny ransomware, która rozprzestrzenia się za pomocą skryptów VBScript. Jeśli infekcja się powiedzie, rozprzestrzenia się w całej sieci Windows, do której podłączona jest zainfekowana maszyna.

Raport wyszczególnia, że oprogramowanie ransomware zamyka procesy i usługi w systemie Windows, szyfruje pliki na wszystkich dostępnych dyskach i uniemożliwia tworzenie kopii zapasowych.

Weiz to mała wioska uważana za ekonomiczne centrum regionu Oststeiermark, położona kilka kilometrów od miasta Graz. To także miejsce, w którym kilka dużych firm, takich jak producent samochodów Magna i firmy budowlane Strobl Construction i Lieb-Bau-Weiz, założyło swoje zakłady produkcyjne. Może to wskazywać, że atak nie był losowy, ale skierowany na konkretny cel.

Grupa NetWalker niedawno spowodowała kilka ataków na sektor opieki zdrowotnej na całym świecie. Miało to miejsce choćby 25 marca bieżącego roku, gdzie przeprowadzono ataki na szpitale w Hiszpanii. Wykorzystano w nim również wiadomości e-mail, służące do wyłudzania informacji, w celu wdrożenia oprogramowania ransomware w systemach docelowych.

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przyniosła większych zmian w notowaniach. W chwili obecnej korekty notują Bitcoin -0,31% i Litecoin -0,53%. W górę poszedł XRP o 1,39%, Ethereum 0,46%, Bitcoin Cash 0,01% i Bitcoin SV o 0,33%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 269 mld dolarów, a całkowity obrót 107.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button