News

#1050 Newsy z dnia 12.06.2020

Z piątkowych wydarzeń: Indiom ponownie grozi zakaz kryptowalut; Craig Wright przyznał się do zhakowania Mt. Gox?; Zatrudniony wykonawca naprawiając komputery wykradł kryptowaluty; REvil uderza ponownie; Aktualna sytuacja na giełdach.

Indiom ponownie grozi zakaz kryptowalut:

Indyjskie Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie prawomocnego zakazu kryptowalut na subkontynencie, a indyjska społeczność kryptograficzna napotyka kolejny niespodziewany zwrot.

Wniosek zostanie najpierw przesłany do unijnej Rady Ministrów, a następnie przekazany do parlamentu w celu ostatecznego przeglądu. Raport Economic Times cytuje wysokiego urzędnika państwowego:

Ministerstwo finansów przekazało notatkę na konsultacje międzyresortowe.

– stwierdził.

Zaledwie trzy miesiące temu Sąd Najwyższy Indii uchylił wprowadzony przez Bank Rezerw Indii zakaz świadczenia przez banki usług osobom i firmom handlującym kryptowalutami.

W lipcu ubiegłego roku wysokiej klasy panel rządowy, kierowany przez byłego sekretarza finansów Indii, Subhasha Garga, opracował projekt ustawy wprowadzający ogólny zakaz kryptowalut. Zaproponował, aby poddać użytkowników kryptografii karze pozbawienia wolności do 10 lat i / lub grzywny w wysokości do 3.2 mln dolarów. 

Żadna osoba nie może wydobywać, generować, przechowywać, sprzedawać, handlować, emitować, przekazywać, zbywać ani używać kryptowalut na terytorium Indii.

– brzmiała treść projektu.

W późniejszym czasie niewiele pojawiło się informacji dotyczących tej propozycji od jakiegokolwiek urzędnika rządowego.

Nowa propozycja ponownie wywołała strach w indyjskiej społeczności kryptograficznej. Chociaż w ciągu ostatnich trzech miesięcy zaobserwowano wiele entuzjazmu, gdy pojawiły się nowe startupy. Propozycja ta może być ciężkim ciosem dla wszystkich firm i osób zaangażowanych w tę przestrzeń. Firmy takie jak Binance i OKEx, które rozszerzyły swoją działalność w Indiach, musiałyby się wycofać.

Wiele pozostaje do ujawnienia w związku z proponowanym prawem, ponieważ jak dotąd nie podano żadnych wyjaśnień na temat ograniczeń, jakie mogą one obejmować.

Craig Wright przyznał się do zhakowania Mt. Gox?:

Zespół prawniczy Craiga Wrighta wydaje się twierdzić, że kontroluje on jeden z adresów Bitcoina powiązanych ze starym włamaniem na Mt.Gox.

Jedna z twarzy anonimowej monety Monero, Ricardo Spagni, znany również jako Fluffy Pony, opublikował na Twitterze informacje wskazujące na przynależność Craiga Wrighta do portfela Bitcoinów związanego z Mt Gox.

Żeby było jasne, Craig Wright otwarcie przyznał (za pośrednictwem swoich prawników), że jest facetem, który ukradł 80.000 Bitcoinów z Mtgox. 

– powiedział Spagni w tweecie z 12 czerwca, dołączając dokumenty sądowe. 

Poniższe zrzuty ekranu pokazują dokumenty sądowe wskazujące, że adres „1Feex” to miejsce, do którego wysłano skradzione fundusze Mt Gox. Co masz do powiedzenia, Calvin Ayre?

– dodał.

Zatrudniony wykonawca naprawiając komputery wykradł kryptowaluty:

Informatyk został skazany na 20 miesięcy więzienia w sądzie koronnym w Liverpoolu, po kradzieży kryptowalut o wartości ponad 38.000 dolarów. Według St Helens Star, samozatrudniony wykonawca Mark Andrews z St. Helens został wynajęty do naprawy systemów komputerowych firmy w zeszłym roku, kiedy to znalazł i ukradł aktywa cyfrowe należące do właściciela firmy. 

Ofiara wcześniej kupiła pewną ilość kryptowalut, które przechowywał w prywatnym folderze w swojej sieci biznesowej. Do kwietnia 2019 r. ich wartość wzrosła do 40.000 dolarów.

Zatrudnił Andrewsa do rozwiązania problemów z oprogramowaniem informatycznym firmy, płacąc za pracę 1.720 dolarów. Chociaż Andrews miał dostęp do sieci firmowej, uzyskał dostęp do prywatnego folderu ofiary i ukradł wszystkie posiadane kryptowaluty.

Kiedy ofiara zdała sobie sprawę z tego, co się stało, zgłosił to policji, która zajęła komputer Andrewsa i odkryła transakcje. Policja zdołała odzyskać 17.000 funtów, chociaż Andrews rzekomo wydał już 14.000 funtów na spłatę długów. Ustalono także, że miał cztery wcześniejsze wyroki skazujące za przestępstwa, w tym uzyskanie własności przez oszustwo.

Przed uwięzieniem Andrewsa powiedział sądowi, że czuł się „bardzo głupio” i „nie mógł uwierzyć w to, co zrobił”. W oświadczeniu ofiary biznesmena, którego kryptowaluty zostały skradzione, stwierdzono, że incydent wyraźnie wpłynął na jego zaufanie do ludzi.

Podczas gdy ilość kryptowalut skradzionych w tym incydencie stanowi kroplą w oceanie w porównaniu do 1.4 mld dolarów skradzionych w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r., podkreśla jednak potrzebę bycia świadomym, że na urządzeniach poddawanych serwisowi lub konserwacji znajdują się klucze. 

REvil uderza ponownie:

Gang Ransomware REvil, znany z prowadzenia w dark web aukcji skradzionych danych, wycieka teraz poufne dokumenty skradzione amerykańskiej firmie zajmującej się robotyką. Według oficjalnego wpisu na blogu od REvil, zespół zaczął wyciekać poufne dane należące do Symbotic LLC.

Nie chcesz z nami rozmawiać i prawdopodobnie uważasz, że nie opublikujemy twoich danych. Publikowanie już trwa.

– czytamy w poście.

Grupa cyberprzestępcza oświadczyła, że stworzyła stronę internetową i zapłaciła za hosting przez rok. Grozili, że dane firmy będą widoczne „przez bardzo długi czas w miejscach publicznych”.

Wykradzione dane obejmują nazwiska pracowników, adresy, numery SSN, szczegóły dotyczące wynagrodzeń, porozumienia o zakazie konkurencji i inne. Grupa podobno poprosiła zarówno o Bitcoiny, jak i Monero na pokrycie płatności okupu.

Zespół badawczy ds. cyberbezpieczeństwa Cyble stwierdził, że atak mógł mieć miejsce w pierwszym tygodniu czerwca.

Symbotic LLC została założona w 2007 r. obecnie zatrudnia około 1000 pracowników. Tworzą oprogramowanie i rozwiązania robotyki dla producentów, dystrybutorów i detalistów łańcucha dostaw.

W rozmowie z Cointelegraph Brett Callow, analityk ds. zagrożeń w laboratorium szkodliwego oprogramowania Emsisoft, skomentował:

Ataki Ransomware nadal stanowią poważny problem, a to dlatego, że firmy nadal płacą okup. Jedynym sposobem na powstrzymanie ataków jest uczynienie ich nierentownymi, a to oznacza, że firmy muszą poprawić swoje bezpieczeństwo, aby nie być w pozycji, w której muszą zapłacić okup. Zbyt często ataki kończą się powodzeniem tylko z powodu niskiego poziomu bezpieczeństwa i to musi się zmienić.

 

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy dziś niewielkie ruchy, w większości spadkowe. Bitcoin zmniejszył wartość o 0,2%, XRP o 0,1%, Bitcoin Cash o 0,3% a Bitcoin SV o 1,2%. Wzrost notują Ethereum i Litecoin, kolejno o 0,3% i  0,9%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4.1 mld dolarów wynosi obecnie 267.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 88.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button